عضو کمیسیون اجتماعی مجلس

توضیحات وام ازدواج به شیوه خرید اقساطی

توضیحات وام ازدواج به شیوه خرید اقساطی

به گزارش سراج24، عبدالرضا مصری، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در برنامه تلویزیونی روزآمد که هر صبح از شبکه ۵ سراسری سیما پخش می شود درباره زمان پرداخت وام ازدواج که قرار است به شیوه خرید اقساطی برای زوجین باشد گفت: «قانون بودجه برای سال ۹۴ در مجلس صورت می گیرد و به تصویب می رسد که اجرای این قانون از اول فرردین سال ۹۴ خواهد بود. »

او در پاسخ به پرسشی درباره نحوه دریافت این وام گفت: « قاعدتا برام وام ازدواج همان شرایطی که قبلا وام ازدواج داشت، وجود دارد که زوجین عقد نامه را به بانک می برند. »

مصری ادامه داد: « قبلا زوجین فقط وام دریافت می کردند اما امسال در قانون بودجه مبلغ آن دو برابر شده و مجلس به جای ۵ میلیون تومان، ۱۰ میلیون تومان تعیین کرده تا آنها بتوانند کالاهای مورد نیاز خودشان را بخرند. بانک هزینه آن کالاها را به فروشنده پرداخت خواهد کرد واقساط آن توسط زوج یا زوجین پرداخت شود. »

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در پاسخ به این پرسش که خودرو نیز شامل اقلامی که زوجین در این طرح می توانند خریداری کنند یا خیر، به این شکل توضیح داد: « خودرو شامل نمی شود. وسایل منزل شامل آن است. خودرو در میان وسایل شروع زندگی نیست. این وام ها داده می شود برای کسانی که حداقل امکانات زندگی را ندارند. »

مصری در توضیحات خود به فرآیند دور زدن این قانون نیز در گفت و گوی تلفنی خود با برنامه روزآمد اشاره کرد و گفت: « این کارها آغاز می شود که فروشنده ها چه کالایی را بفروشند چه نفروشند فاکتوری را صادر کنند و ۸ درصد ارزش افزوده آن را کم کنند. بعد آن فرد می رود فاکتور را می برد بانک و بانک در وجه فروشنده مبلغی پرداخت خواهد کرد. این یک سیکل مناسبی نیست و ما فقط واسطه ای برای این کار درست می کنیم. این پول فقط با واسطه دریافت کردن می شود. زمانی این کار صد در صد مفید است که واقعا از نظر اخلاقی همه به انجام آن بپردازند. یعنی هیچ فروشنده ای اگر کالا نفروخته فاکتوری برای خریدار صادر نکند. »

او افزود: « اگر از نظر اخلاقی متعهد باشیم آن چه قوانین نوشته می شود به سود کسانی است که واقعا نیازمند به این وام ها هستند و با این وام زندگی آنها شروع خوبی خواهد داشت. »

این عضو کمیسیسون اجتماعی مجلس در واکنش به توضیحات مجری برنامه برای توجه به ازدواج آسان گفت: « تسهیل ازدواج دست قانون، مجلس و مقررات نیست. تسهیل ازدواج دست خانواده هایی است که آن امیال و ایده آل های خودشان را می خواهند برای دو جوانی که می خواهند زندگی کنند در نظر بگیرند. این تعهدات اجتماعی و سنتی ازدواج را در کشور ما سخت کرده است. ریطی به قاونین ندارد اما به قدرس سخت می گیریم که ازدواج را سخت کرده ایم. »

منبع:افکار

اخبار مرتبط

بازگشایی حضوری مدارس به شرط واکسیناسیون معلمان

رتبه بندی ها باید ضابطه مند باشد/طی 10 سال گذشته هیچ اقدامی برای نظام رتبه بندی انجام نشده است

مجلس یازدهم هیچ مجوزی برای تردد نمایندگان از خط ویژه صادر نکرده است

0 نظر

ارسال نظر

capcha