نیروهای ارتش سوریه

ارتش سوریه در آستانه دو پیروزی بزرگ

ارتش سوریه در آستانه دو پیروزی بزرگ

 به گزارش تهران پرس، سرانجام انتظار پایان یافت و درحالی‌ که همه نگاه‌ها به عملیات ارتش سوریه در جنوب این کشور، مثلث ریف‌های درعا – دمشق – قنیطره دوخته شده بود، یگان‌های ارتش مستقر در جبهه شمالی از جمله «حلب» عملیات غافلگیرانه‌ای را با هدف تکمیل محاصره بخش شرقی شهر حلب که در کنترل گروه‌های مسلح تروریستی است، آغاز کردند و در گام اول موفق شدند، محاصره دو شهرک شیعه نشین «نبل» و «الزهراء» را درهم بشکنند.

اگرچه هنوز عملیات درهم شکستن محاصره نبل و الزهراء به طور کامل پایان نیافته، اما در این تردیدی نیست که این عملیات دارای بارتاب‌های بسیار مهمی نه تنها در شهر و استان حلب بلکه در ماورای مرزها، ترکیه را هم در برمی‌گیرد.

عملیات ارتش سوریه در این برهه از زمان دارای اهمیت بسیاری است و یکی از مهمترین دلایل آن درهم شکستن محاصره دو شهرک شیعه نشین نبل و الزهراء است که بیش از دو سال و نیم است، در محاصره گروه‌های تروریستی تکفیری از جمله «جبهه النصره» آن هم به دلایل صرفا طایفه‌ای و مذهبی قرار دارد.

همچنین اهمیت این عملیات را باید با اهمیت عملیات 20 ماه پیش ارتش سوریه یعنی در 7 آوریل 2013 در منطقه غوطه شرقی دمشق مقایسه کرد که طی آن یگان‌های ارتش سوریه در سلسله عملیات‌های خود تلاش کردند، خطر حملات گروه‌های مسلح علیه دمشق، پایتخت سوریه را دور کنند.

حال ارتش سوریه از روز گذشته عملیاتی را در شهر حلب آغاز کرده که در واقع تکرار سناریوی ریف دمشق و غوطه شرقی آن است و اهمیت این عملیات را بنا به نوشته روزنامه لبنانی الاخبار می‌توان در موارد زیر ملاحظه کرد:

یک: همزمانی عملیات ارتش سوریه با حضور «استفان دی‌مستورا»، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه در شورای امنیت این سازمان جهت ارائه طرح خود مبنی بر توقف درگیری‌ها و برقراری آتش‌بس در حلب، پس از جلب موافقت دولت سوریه با این طرح. دمشق به این طریق درصدد تاکید بر این نکته است که موافقتش با طرح دی‌مستورا، به معنای بسته بودن دست آن در ریف شمالی حلب نیست، بویژه آنکه ترکیه نیت خود مبنی بر ایجاد منطقه حائل با تصمیم و توافق غربی در این منطقه را پنهان نکرده است.

دو: همزمانی عملیات جبهه شمالی سوریه با عملیات جبهه جنوبی - که هدف آن بیش از پیش تامین امنیت دمشق و ممانعت از تبدیل گروه‌های مسلح این جبهه به تهدیدی استراتژیک برای پایتخت است – به این معناست که ارتش سوریه توان انجام عملیات‌های گسترده و بزرگ در چندین جبهه و در یک زمان و گرفتن قدرت برقراری هرگونه معادله و موازنه میدانی از سوی گروه‌های مسلح که پیروزی را برای آنها به همراه داشته باشد، را دارد.

سه: در صورت پایان یافتن این عملیات مهمترین راه ارتباطی و امدادی گروه‌های مسلح مستقر در بخش شرقی شهر حلب با خاک ترکیه قطع می‌شود.

چهار: محاصره بخش شرقی حلب و کوی‌های تحت تصرف گروه‌های مسلح تروریستی در این منطقه به معنای آزادسازی این کوی‌هاست که بار ضربه نظامی بزرگی به محور دشمن سوریه است که خواهان براندازی نظام در این کشور و ایجاد منطقه حائل در شمال سوریه هستند.

پنج: در هم شکستن محاصره دو شهرک شیعه نشین نبل و الزهراء ضربه معنوی بزرگی به معارضان سوریه و گروه‌های مسلح تروریستی و در راس آنها «جبهه النصره» و گروه تروریستی تکفیری موسوم به «ارتش مهاجرین و انصار» وارد خواهد کرد که با تمام توان تلاش داشتند، ظرف بیش از دو سال و نیم گذشته به هر طریق ممکن این دو شهرک را تصرف و شیعیان آن را قتل عام کنند و به همین دلیل ظرف ماه‌های اخیر سنگین‌‌ترین حملات را روی این شهرک انجام دادند.

شش: ارتش سوریه در این عملیات خود از تاکتیک جدیدی استفاده کرد، چون در حالی‌ که خبرهای منتشر شده از سوی ارتش در روز پیش از آن تاکید داشت که یگان‌های ارتش در شمال شهر حلب مستقر هستند و درحال حاضر قصد تکمیل محاصره بخش شرقی حلب را ندارند، گروه‌های مسلح با حمله‌ غافلگیرکننده‌ ارتش مواجه شدند که از صبح روز گذشته آغاز شد و منجر به آزادسازی شهرک «باشکوی»، «حردتنین» و «رتیان» در مسیر نبل و الزهراء شد.

بالطبع عملیات‌های فوق الذکر، بنابر تاکید منابع میدانی سوری عملیات‌های آسانی برای ارتش سوریه نبوده است، چراکه گروه‌های مسلح برای مقابله با ارتش سوریه تمام عناصر خود را از روستاها و شهرک‌های ریف حلب و حتی ریف ادلب به کمک فراخوانده بودند و ارتش سوریه برای اینکه مانع از تمرکز این گروه‌ها در این محور عملیاتی شوند، آنها در محورهای دیگر به ویژه در شمال غربی حلب به خود مشغول کرده بودند.

عملیات چه وقت و چگونه آغاز شد

ساعاتی پیش از سپیده دم روز گذشته (دوشنبه) نیروهای ارتش سوریه با همکاری نیروهای دفاع مردمی این منطقه موفق شدند، به داخل شهرک «سیفات» نفوذ کنند و از محور شمالی به سمت شهرک‌های حردتنین، رتیان و باشکوی پیشروی کنند و با دور زدن آنها گروه‌های مسلح را در این سه شهرک محاصره و راه‌های امداد و کمک‌رسانی آنها را قطع کنند.

عملیات نفوذ به این سه شهرک بیش از 3 ساعت طول کشید و طی آن صدها نفر از نیروهای ارتش سوریه موفق شدند، در نقاط مختلف این سه شهرک متمرکز شوند و مواضعی برای خود ایجاد کنند تا ساعت 6 صبح حمله علیه گروه‌های مسلح را در باشکوی و سپس دو شهرک دیگر آغاز کنند و از آنجا که گروه‌های مسلح انتظار عملیات ارتش از این محور را نداشتند، کاملا غافلگیر شدند تا تنها یک ساعت پس از آنکه باشکوی آزاد شد، شهرک حردتنین و سپس رتیان نیز آزاد شود، اگرچه درگیری‌ها بین نیروهای ارتش سوریه با عناصر مسلح تا ساعت 14 روز گذشته ادامه داشت.

با ورود ارتش سوریه به رتیان گروه‌های مسلح به تمام عناصر و خود در ریف شمالی حلب دستور آماده باش داده و حتی از اهالی مناطق تحت تصرف خود خواستند تا سلاح حمل کنند و مانع در هم شکسته شدن محاصره نبل و الزهراء و تقسیم ریف شمالی حلب به دو بخش و قطع راه ارتباطی آنها با ترکیه شوند.

اما همزمان با عملیات ارتش سوریه در ریف شمالی حلب، دیگر یگان‌های ارتش سوریه نیز عملیات همزمانی را در محور «شیحان» منطقه «المعامل» یا همان کارنجات صنعتی در غرب شهر حلب انجام دادند که هدف آن تنگ‌تر کردن حلقه محاصره گروه‌های مسلح در کوی‌های شرقی حلب است.

پیشروی در جبهه شیحان - المعامل به دلیل بافت و ساختار جغرافیایی منطقه و کارنجات موجود در آن بسیار سخت است، به همین دلیل گروه موسوم به «گردان القدس» متشکل از نیروهای دفاع مردمی شهرک‌ها و روستاهای ریف جنوبی و جنوب شرقی حلب از محور «مزارع الملاح» به کمک نیروهای ارتش سوریه شتافتند تا تعدادی از مزارع غربی در نزدیکی حریتان را آزاد کنند و به این طریق خود را به بزرگراه «کاستلو» نزدیک کنند که به بزرگراه بین‌المللی حلب ترکیه مرتبط است و از شهرک‌هایی مانند حریتان، بیانون، الزهراء و اعزاز می‌گذرد.

اما این پایان عملیات‌های ارتش سوریه در حلب نبود، بلکه در شهر حلب یگان‌های ارتش مستقر در این شهر در محور کوی‌های «جمعیت الزاهراء» و «الراشدین الرابعه» در غرب حلب حملاتی را علیه گروه‌های مستقر در این منطقه انجام دادند که رهاورد آن آزادسازی 7 مجتمع مسکونی اطراف دایره اطلاعات هوایی ارتش و مسجد الرسول الاعظم در کوی جمعیت الزهراء بود.

جدیدترین گزارش‌های میدانی رسیده از حلب تاکید می‌کند که هم اکنون در تمام محورهای عملیاتی ریف شمالی و غربی حلب آرامش برقرار است، اما این آرامش به معنای پایان عملیات‌های ارتش نیست، چون نقشه ارتش بر در هم شکستن محاصره دو شهرک نبل و الزهراء و تکمیل محاصره بخش شرقی حلب امری حتمی است که تجدیدنظر در آن وجود ندارد و پیش از اجرای طرح دی‌مستورا قطعا پیاده خواهد شد.
منبع: فارس

اخبار مرتبط

بشار اسد: ما با نیروهای ترکیه، عربستان و آمریکا می‌جنگیم

واکنش صهیونیست‌ها به تبادل آتش در جولان

انتقال 5 هزار تروریست از جنوب به شمال سوریه

0 نظر

ارسال نظر

capcha