نماینده مردم تهران

خانم ابتکار به دنبال کارهای سیاسی است

خانم ابتکار به دنبال کارهای سیاسی است

به گزارش سراج24، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز مجلس در جریان بررسی ماده واحده تبصره ۹ لایحه بودجه سال ۹۴ کل کشور، بند(ل) این تبصره از لایحه بودجه را که از سوی کمیسیون تلفیق حذف شده بود، بررسی کردند که در جریان آن محمدرضا تابش نماینده مردم اردکان در مجلس درخواست بازگشت به لایحه دولت را داشت.

در ادامه بررسی این بند از لایحه بودجه سال ۹۴، الیاس نادران نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ضمن مخالفت با پیشنهاد تابش مبنی بر برگشت این بند از لایحه بودجه بودجه سال ۹۴ کل کشور به لایحه دولت، گفت: به دلیل اینکه بند (ل) مغایر قانون برنامه پنجم است، برگشت به لایحه دولت حتما دو سوم رأی می‌خواهد، زیرا محل درآمد را نسبت به آنچه که در قانون برنامه پنجم بوده، تغییر داده است.

وی افزود: لازم است بعضی نکات را حتما بگویم. آقای تابش گفت نباید این طور باشد که مجلس با موضوع ریزگردها سیاسی برخورد کرده است. در سال ۱۳۹۳، استان‌های غربی و جنوبی کشور براساس بی موالاتی مسئولین زیست محیطی و مسئولین اجرایی کشور دچار عواض ریزگردها می‌شوند و خانم ابتکار می‌گوید که وقتی درآمد ما را در بودجه ۹۴ حذف می‌کنند، نتیجه‌اش این است؛ ما نفهمیدیم نتیجه حذف یک درخواست دولت در بودجه ۹۴ اثرش در سال ۹۳ روی ریزگردهایی که به منطقه جنوب و غرب و کشور آمده است، چه بوده که خانم ابتکار این طور سیاسی برخورد می‌کند؟ بعد به ما می‌گویند که شما سیاسی برخورد نکنید! ما هم به منطق و هم فلسفه مسئله نگاه می‌کنیم و توجه داریم.

نماینده مردم تهران در مجلس در ادامه، اظهار داشت: اصل مسئله این است که سازمان‌های مردم نهاد در محیط زیست، بناست از این ۶۰ میلیارد تومان که در بند(ل) تبصره ۹ لایحه بودجه آمده، درآمد کسب کنند، اما خانم ابتکار به جای مبارزه و ایفای وظایف ذاتی خودش در محیط زیست و رسیدگی به مشکلات جدی مردم در مسائل زیست محیطی در غرب، شرق، جنوب و شمال کشور، یا بنزین وارداتی را سیاسی می‌کند و یا به دنبال کارهای سازمان‌های مردم نهاد است تا آنها را تحریک و تهییج کرده و یا به دنبال کارهای سیاسی خودش است.

نادران با تأکید بر اینکه خانم ابتکار بهتر بود که معاون سیاسی رئیس‌جمهور می‌شد تا اثرگذاری‌اش بیشتر باشد، افزود: بهتر بود خانم ابتکار محیط زیست را هم به یک مسئول واقعی اجرایی واگذار می‌کرد تا بتواند مشکلات مردم را در کلانشهرها و در شهرهای آلوده و در نقاط مختلف کشور حل بکند.

وی همچنین، تصریح کرد: تقاضای بنده این است که دوستان توجه داشته باشند که آنچه که امروز با لایحه دولت اتفاق می‌افتد این است که موارد هزینه را به نقاطی برمی‌گردانند که از نظر مجلس محل تردید است.

نماینده مردم تهران در مجلس در پایان با بیان اینکه مجلس در سال جاری بودجه‌ای بالغ بر ۱۱۰۰ میلیارد تومان برای سازمان محیط زیست در نظر گرفت که هیچ نگاه سیاسی‌ هم نداشت، خاطر نشان کرد: حتی یک ریال آن محقق و نه حتی یک ریال از این بودجه توسط دولت هزینه نشد که مردم تبعات این امر را در نقاط مختلف کشور می‌بینند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم،نمایندگان مردم در خانه ملت با ۳۳ رأی موافق، ۱۳۴ رأی مخالف و ۹ رأی ممتنع از مجموع ۱۹۸ نماینده حاضر در جلسه با پیشنهاد محمدرضا تابش مبنی بر بازگشت به لایحه دولت در بند (ل) تبصره ۹ ماده واحده لایحه بودجه سال ۹۴، مخالفت کردند.

براساس بند(ل) تبصره ۹ ماده واحده لایحه بودجه سال ۹۴ کل کشور، سازمان امور مالیاتی کشور مکلف است مبلغ ۶۰ میلیارد تومان از درآمد‌های وصولی ناشی از عوارض آلایندگی موضوع تبصره یک ماده ۳۸ قانون مالیات بر ارزش افزوده را به حساب درآمد عمومی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز نماید که معادل مبلغ یاد شده به سازمان حفاظت محیط زیست اختصاص می‌یابد تا پس از مبادله موافقتنامه با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، بابت اجرای عملیات کنترل آلودگی محیط زیست، آموزش و توانمند‌سازی جوامع محلی و سازمان‌های مردم‌نهاد برای مشارکت در اجرای حفظ محیط زیست، احیای تالاب‌ها و رودخانه‌های کشور و تقویت امر نظارت و پایش محیط زیست هزینه نماید.

منبع:تسنیم

اخبار مرتبط

مجلس یازدهم هیچ مجوزی برای تردد نمایندگان از خط ویژه صادر نکرده است

بهره‌مندی دهک‌های بالا از یارانه انرژی، ۲۰ برابر دهک‌های پایین است

اطلاعات دقیقی از سازوکار کواکس نداریم/ بازی «دوگانه سلامت-مذاکره» خیانت است

0 نظر

ارسال نظر

capcha