دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان درباره وضعیت سران فتنه گفت:

سران فتنه دسترسی مدیکال دارند

سران فتنه دسترسی مدیکال دارند

به گزارش تهران پرس، جواد لاریجانی در حاشیه سفر رییس قوه قضاییه به لرستان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در مورد انجمنی تحت عنوان انجمن جهانی دفاع از حقوق بشر و اینکه آیا با این انجمن تعامل دارید یا خیر گفت: در مورد حقوق بشر در کشورها به روش های مختلف اعم از ماهیت حکومتی و ngoها پیگیری می کنند که ستاد حقوق بشر نیز بi عنوان یک نهاد حکومتی آنرا پیگیری می کند.

وی افزود: این انجمن هم همان نهاد غیر دولتی است که البته باید آن را ثبت قانونی کنند و ما حمایت می کنیم. هر چند ۲ هزار نهاد مردمی در این خصوص در کشور فعال هستند.

رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضاییه در پاسخ به این پرسش که آیا گزارشی از وضعیت سران فتنه در حصر به حقوق بشر ارائه شده است، گفت: حصر هر فردی باید مبنای قانونی داشته باشد یا قاضی حکم می‌کند یا شورای عالی امنیت ملی می تواند آزادی های فرد یا گروهی را محدود کند و به قوا ابلاغ کند.

وی افزود: پرونده تخلفات فتنه مدارک زیادی دارد که برخی در دادگاه است و برخی از شورا دستور آمده است.

جواد لاریجانی در پاسخ به اینکه آیا به عنوان دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه با افراد در حصر دیدار داشته اید، گفت: دیداری نداشته ام. ما کینه شخصی با افراد نداریم. افرادی که در کشور خدمات ارائه کرده اند نظام با آنها تسامح دارد. اما باید بار مسئولیت جرم رخداده را بپذیرند.

وی ادامه داد:‌ البته مسئولیت سلامت این افراد با دستگاه های امنیتی است اما مشکلی ایجاد نشده است. آنها فرجه بسیاری دارند حتی برای اینکه به نقاط مختلف کشور سفر کرده و دسترسی های مدیکالشان هم بیشتر از دسترسی های معمولی است.

رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضاییه در پاسخ به پرسش دیگری در مورد اینکه آیا مجوزی برای ورود احمد شهید صادر می کنید، گفت: این سوال خوبی بود که باید کامل به آن توضیح دهم. سیاست جمهوری اسلامی در مورد مکانیزم های گزارشگری های سازمان ملل سیاست همکاری است. اما گزارشگری چارچوب های خاص خودش را دارد و به روش های احمد شهید اشکال داریم.

وی افزود: اول اینکه نصب گزارشگر ویژه باید موجه باشد مثلاً رفتاری در ایران در مورد زنان رخداده که غیر طبیعی باشد که چنین چیزی وجود نداشت و فقط گفتند غربی ها و آمریکایی ها از ایران ناراحتند که این دلیل موجهی نیست.

جواد لاریجانی اظهار داشت: گزارشگر ویژه نباید موض گیری کند چرا که وقتی هنوز مرکب حکم وی خشک نشده بود شروع به موضعگیری کرد. ما مواضع شخصی وی را حق خودش می دانیم اما وقتی گزارشگر می‌شود باید مواضع شخصی را پنهان کند و گزارش تهیه کند.

دبیر ستاد حقوق بشر بیان کرد: سوم اینکه احمد شهید متدولوژی مصوب سازمان ملل را باید مبنا قرار دهد و نباید تنها بر اساس اطلاعات و اخبار سایتها علیه ایران آن را گزارش بگویید.
وی افزود: احمد شهید با تروریست ها روابط زیادی دارد از شرکت در مراسم ها و سخنرانی هایی که داشته است. همان هایی که در ایران ۱۷ هزار نفر را شهید کرده اند. بعد آنها را به عنوان مدافع حقوق بشر عنوان کرده و این مشکلات کاملاً اساسی است.

وی گفت: کارشناسان ما با احمد شهید مذاکرات زیادی داشته‌اند و این مسائل را توضیح داده ایم که اشکال ما با شما فنی است. در ایران ۷ گزارشگر فنی آمده و باز هم خواهد آمد. مشکل ما با گزارشگری نیست بلکه با متدولوژی آن مشکل داریم.

منبع:فارس

اخبار مرتبط

تاکید بر همکاری مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام در تدوین سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه

تایید پیش‌نویس برنامه هفتم توسعه از سوی رهبر انقلاب و ارجاع به مجمع تشخیص مصلحت

آملی لاریجانی: همه قوا و دستگاه‌ها باید برای تقویت بخش تعاون همکاری کنند

0 نظر

ارسال نظر

capcha