نوبخت در مجلس:

در سایه وحدت دولت و مجلس کشور را اداره می کنیم

در سایه وحدت دولت و مجلس کشور را اداره می کنیم

به گزارش سراج24،جلسه نوبت عصرمجلس شورای اسلامی بررسی کلیات لایجه بودجه سال ۹۴ در دستور کار مجلس قرار گرفت.

نوبخت معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در دفاع از کلیات لایحه بودجه گفت: بودجه ۹۴ شرایطی متفاوت دارد؛ قیمت نفت در سالهای اخیر هیچگاه به این حد تنزل نکرد.

وی گفت: با این فشار سیاسی بدخواهان انقلاب مترصدند آثار ضعف و ناراحتی را در نظام جمهوری اسلامی مشاهده کنند.

نوبخت ادامه داد: بنده به عنوان سخنگوی دولت اعلام می کنم هر قدر فشار بر دولت سخت شده و حلقه محاصره تنگ تر شود در سایه وحدت بین فرزندان این ملت یعنی دولت و مجلس، این کشور را اداره می کنیم.

به گزارش مهر این اظهارات نوبخت احسنت و حمایت نمایندگان را در پی داشت.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور ادامه داد: باید از مجلس قدردانی کنم که در ۷۰ روزی که لایحه بودجه را تقدیم کردیم حقا و انصافا برای گره گشایی بدون هیچ منفعتی تلاش کردند تا دولت را در این شرایط دشمن شاد نکنند.

وی با بیان اینکه من از سوی دولت از مجلس و کمیسیون تلفیق تشکر می کنم، خاطرنشان کرد: امروز شما در معرض ارزیابی و قضاوت قرار دارید، دیگران نیز در حال قضاوت و ارزیابی هستند و مرتبطین آنها نظاره گر این تعامل دولت و مجلس می باشند تا در همین اولین ساعات خبر شبکه هایشان موضوع رابطه دولت و مجلس را در شرایط تحریم ارزیابی و تحلیل کنند.

نوبخت ادامه داد: بودجه یک پیش‌بینی از منابع و مصارف است که در راستای تحقق اهداف و سیاست‌ها ارائه می‌شود. باید توجه داشت که آنچه ما در لایحه بودجه ۹۴ دیدیم، متناسب با سیاست‌های کلی، برنامه پنجم توسعه و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بوده است یا نه؟

وی افزود: لایحه بودجه چهار هدف و سیاست را دنبال می‌کرد؛ اول رشد سرمایه‌گذاری، از دو سال گذشته نرخ رشد اقتصادی منفی بر کشور حاکم بوده است، اما سال آینده با اجرای بودجه ۹۴، رشد اقتصادی کشور به مثبت سه درصد و رشد سرمایه‌گذاری به مثبت چهار درصد خواهد رسید که در راستای برنامه پنجم توسعه، سیاست‌های ابلاغی و اقتصاد مقاومتی است.

 معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور با بیان اینکه بعد از ماه‌ها نرخ تورم از ۴۰ درصد به ۱۴ درصد کاهش یافته است، گفت: شما حداکثر در بودجه ۹۴ نرخ تورم ۱۴ درصد را شاهد خواهید بود.

نوبخت خطاب به مخالفان کلیات لایحه بودجه، گفت: از دوستانی که می‌خواهند به کلیات رای نداده و کلیات لایحه بودجه را به کمیسیون برگردانند، سئوال می‌کنم شما چه اقداماتی را در بودجه ۹۴ مطلوب می‌دانستید که دولت انجام دهد؟

وی خاطر نشان کرد: در بودجه سال ۹۴ وابستگی بودجه به نفت را کاهش دادیم و کمترین وابستگی به نفت در بودجه در نظر گرفته شد. کمیسیون تلفیق حتی این رقم را نیز کاهش داد تا وابستگی بودجه جاری به نفت کاهش یابد.

سخنگوی دولت با طرح این سئوال که دیگر چه کاری می‌کردید، اظهار داشت: باید اثر اقتصاد مقاومتی را در بودجه دید، ترکیب منابع در راستای اقتصاد مقاومتی است.

نوبخت تاکید کرد: کلیات بودجه را به تصویب برسانید تا رسانه‌های داخلی و خارجی اعلام کنند. در شرایط سخت تحریم، کلیات لایحه بودجه با اکثریت مطلق به تصویب رسید که پیام ناامیدکننده‌ای برای کسانی دارد که با کاهش قیمت نفت، می‌خواستند ایران را شکست دهند.

وی با بیان اینکه اگر ابهام یا مشکلی در لایحه وجود دارد، می‌توان در صحن آن را بررسی کرد، اظهار داشت: عدم تصویب کلیات لایحه بودجه بدین معناست که علی‌رغم اینکه دولت بودجه را در وقت معین به مجلس تقدیم کرده است، باز هم باید یک دوازدهم، یک دوازدهم بودجه‌اش بررسی شود.

سخنگوی دولت تاکید کرد: بودجه‌ای مطلوب است که در اعتبارات جاری، حداکثر صرفه‌جویی و در اعتبارات عمرانی حداکثر افزایش را داشته باشیم. کمیسیون تلفیق در بررسی بودجه عمرانی منصفانه و آگاهانه عمل کرده است.

نوبخت در خصوص یارانه‌ها، نقدی و غیرنقدی نیز گفت: سال گذشته علاوه بر پرداخت نقدی و غیرنقدی یارانه، ۴۸۰۰ میلیارد تومان به بخش بهداشت و درمان اختصاص دادیم. این گام در سال ۹۳ برداشته شد و در سال ۹۴ نیز گام بلندتری را خواهیم برداشت.

وی در تشریح گام بلند دولت در سال ۹۴، گفت: سال آینده مسکن ارزان از طریق پرداخت ۱۳۰۰ میلیارد تومان وام‌های ارزان‌ قیمت مسکن در اختیار اقشار آسیب‌پذیر جامعه قرار خواهیم داد.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور ادامه داد: همچنین هزار میلیارد تومان برای جلوگیری از افزایش نرخ بیکاری و ۱۵۸ هزار میلیارد تومان برای سرمایه‌گذاری اقتصادی اختصاص داده‌ایم.

نوبخت تصریح کرد: شایسته نیست لایحه‌ای که در کمال همکاری دولت و مجلس تدوین شده، رد شود. ما نهایت دقت در خصوص پایبندی به قانون را انجام دادیم و قبل از اتمام سال نیز تمام آیین‌نامه‌‌های اجرایی قانون بودجه ۹۴ را تدوین خواهیم کرد.

وی تاکید کرد: ما با کشورهای اروپایی که کارگران خود را اخراج می‌کنند، فرق داریم. بیش از ۲۰ هزار نیروی جوان در سال ۹۴ استخدام خواهند شد؛ همان کسانی که در آزمون‌های مختلف نمره قبولی را کسب کردند و به شما رجوع می‌کنند. علاوه بر این ۱۴ درصد هم به حقوق کارمندان و کارگران اضافه می‌کنیم.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه اداره کشور با برنامه هایی که دشمنان جهت سخت تر کردن وضعیت اقتصادی ایران دارند، بسیار کار دشواری است، اظهار داشت: تشویق دولت این نیست که کلیات لایحه ای که در وقت قانونی به مجلس ارائه شده است و ۷۰ روز نیز هم در کمیسیون های تخصصی و کمیسیون تلفیق بررسی شده است، رد شود.

در پایان نمایندگان با ۱۵۲ رأی موافق، ۴۳ رأی مخالف، ۱۳ رأی ممتنع از مجموعه ۲۱۸ نماینده حاضر در مجلس کلیات لایحه بودجه را به تصویب رساندند.

منبع:مهر

اخبار مرتبط

ایران به‌دنبال "تعامل حداکثری" با همه کشورهای جهان است

قالیباف مطرح کرد؛ ساماندهی میزان افزایش حقوق‌ها با پیگیری دولت و مجلس

واکنش وزارت جهاد به آلودگی محصولات کشاورزی وارداتی

0 نظر

ارسال نظر

capcha