«سراج 24» گزارش می دهد؛

چرا اظهارات ظریف در مورد گره خوردن مذاکرات با سرنوشت دولت روحانی بارها تکذیب شده است؟

چرا اظهارات ظریف در مورد گره خوردن مذاکرات با سرنوشت دولت روحانی بارها تکذیب شده است؟

به گزارش «سراج24»، تمامی تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان روز پنج‌شنبه هفته گذشته برای ادامه مذاکرات هسته‌ای به مونیخ سفر کردند و محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشور جمهوری اسلامی ایران با جان کری همتای آمریکایی خود دیدار و گفت‌وگو کرد. این دیدارها با هدف دستیابی به انچه به «توافق سیاسی» عنوان شده،‌ صورت می‌گیرد. گفته می شود این توافق سیاسی چارچوب یک توافق نهایی میان ایران و 1+5 را معین می کند.

یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا، با اشاره به دیدار جان کری و محمد جواد ظریف وزرای خارجه ایران و آمریکا در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ در روز جمعه به خبرگزاری رویترز گفت: «این دیدار روی ادامه مذاکرات هسته‌ای متمرکز بود و دو طرف درباره‌ نشست اخیر گروه 1+5 رایزنی کردند.».

در سوم آذر ماه سال جاری، دیپلمات‌های ایران و 1+5 توافق کردند در ابتدا به یک توافق سیاسی درباره اصول دست یابند( ظرف 3 ماه یعنی تا 4 فروردین) و سپس به مدت 3 ما (تا تیر ماه) وقت خواهند داشت تا به یک توافق کلی دست یابند. بعضی منابع آگاه از دست یابی طرفین به توافق سیاسی خبر دادند که احتمالا هفته آینده منتشر خواهد شد.

با این وجود هنوز معلوم نیست که طرفین بر اساس چه شرایط و جزئیاتی به توافق سیاسی دست‌ یافته‌اند اما خیلی‌ها در داخل نسبت به این مسئله ابراز بدگمانی کرده و آن را تلاش دولت برای ساکت کردن منتقدان و اقناع افکار عمومی‌ عنوان کرده‌اند که در نهایت کمکی به حل مشکلات نخواهد کرد.

شکست مذاکرات هسته ای به معنی پایان سیاسی روحانی

این بدگمانی‌ها با گزارش اخباری از جزئیات مذاکرات ظریف و کری بیشتر شده نیز شده است. خبرگزاری رویترز روز شنبه، گزارش داد که «محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران به آمریکا هشدار داده است که عدم موفقیت در رسیدن به توافق جامع هسته‌ای احتمالاً حکایت از مرگ سیاسی حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران خواهد داشت» بنابر گزارش رویترز، سه نفر از مقامات ارشد ایرانی اعلام کردند که ظریف در دیدار با «جان کری» در چندین نشستی که در هفته‌های اخیر داشته‌اند، نگرانی خود را در میان گذاشته است و این مقامات همچنین اعلام کردند که ایران این مسئله را با قدرت‌های گروه 1+5 نیز در میان گذاشته است.

هرچند محمد جواد ظریف این گزارش را رد و آن را «کذب محض» توصیف کرده است اما این برای اولین بار نیست که گزارش‌های درباره پیوند زدن سرنوشت مذاکرات هسته‌ای با سیاست داخلی از سوی اعضای دولت یازدهم منتشر می‌شود. در اوایل مهر ماه سالی جاری ظریف در نیویورک در پاسخ به هاله اسفندیاری از محکومین فتنه 88 و مدیر بخش خاورمیانه موسسه تحقیقاتی وودرو ویلسون  گفته بود شکست مذاکرات هسته‌ای تاثیر منفی بر نتایج انتخابات مجلس برای اصلاح‌طلبان خواهد داشت.»

انتشار این اخبار با انتقاد گسترده‌ای در داخل مواجه شده است و منتقدان اینگونه موضع‌گیری را بر خلاف منافع ملی ارزیابی  کرده‌اند. فارس نوشت:‌«متاسفانه باید گفت که تیم هسته‌ای ایران دست خود را به‌طور کامل برای طرف مقابل رو کرده و در نتیجه راه را برای حداکثر امتیازگیری توسط طرف مقابل باز کرده است. با چنین ابراز ضعفی، که بر اساس آن بقا یا عدم بقای یک دولت به نتیجه مذاکرات گره زده شده است، طرف مقابل چرا نباید امتیاز بیشتری طلب کند.»

عکسبردای از صمیمیت‌ کری و ظریف ممنوع

پس از اینکه ظریف در یک اقدام بی‌سابقه و غیرمعمول با جان کری در خیابان‌های ژنو پیاده‌روی کرد و با انتقاد داخلی زیادی مواجه شد، منابع خبری گزارش دادند که این بار طرف ایرانی خواسته است در جریان بازدید کری و ظریف اجازه عکس برداری داده نشود. نیویورک تایمز با اشاره به اینکه ظریف از «نشان دادن صمیمت با کری خودداری می‌کند» به نقل از مقامات آمریکایی درباره دیدار روز جمعه وزرای خارجه ایران و آمریکا در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ ادعا می‌کند: «این بار،‌ هیچ پیاده‌روی در کار نبود و گزارش‌های خبری و پوشش تصویری کمی وجود داشت و خبرنگاران اجازه نظاره کردن(و انتشار) دست دادن مشتری مآبانه و احوالپرسی ابتدای جلسه را نیافتند که این تصمیم ایران بود».

سکوت در مقابل گستاخی آمانو

یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه بار دیگر مواضع ضدایرانی خود را تکرار کرده و مدعی شد که تهران هنوز به سوالات آژانس در مورد ابعاد نظامی احتمالی، پاسخ نداده است. به گزارش فارس، آمانو که با رادیو رژیم‌صهیونیستی گفت‌وگو می‌کرد، گفت جمهوری اسلامی تاکنون بخشی از سوالات مطرح‌شده را بی‌پاسخ گذاشته و در عین حال نتوانسته نگرانی‌ها در مورد ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای خود را برطرف کند. به نوشته پایگاه صهیونیستی تایمز اسرائیل، مدیر کل نهاد دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل، گفته است: «باید بسیار محتاط باشیم، چراکه می‌دانیم داریم با چه کسانی مذاکره می‌کنیم.» آمانو همچنین روز جمعه دیداری هم با «یوال اشتاینیتز» وزیر اطلاعات و مسئول پرونده ایران در کابینه رژیم‌صهیونیستی داشت.  این اظهارات آمانو با سکوت وزارت خارجه کشورمان روبرو شده است و حتی گزارشی مبنی بر اینکه ظریف در جریان دیدار اخیر خود با آمانو وی را محکوم کرده باشد منتشر نشده است.
 

اخبار مرتبط

فیلم| اوضاع برای ایران کمی خطرناک شد!

دولت یازدهم و دوازدهم نگاه مثبتی به تعاملات با مناطق امریکای لاتین نداشتند

ایران به تعهدات هسته ای خود در برجام پایبند است

0 نظر

ارسال نظر

capcha