یادداشت«سراج24»

مقایسه انقلاب اسلامی با انقلاب‌های بزرگ جهان/ تنها انقلابی که به آرمان‌ها پایبند مانده است

مقایسه انقلاب اسلامی با انقلاب‌های بزرگ جهان/ تنها انقلابی که به آرمان‌ها پایبند مانده است

«سراج24»: انقلاب اسلامی ایران از آن جهت که انقلاب است با انقلاب‌های صورت گرفته در جهان مشترک است، اما یکی از نکاتی که انقلاب اسلامی را از سایر انقلاب‌ها ممتاز و متمایز می‌کند، مداومت آرمان‌های اولیه آن است که با وجود تمام سختی‌ها نه تنها آرمان‌های اولیه آن از جهت‌گیری اولیه تغییر نکرده، بلکه ملت ایران با جان و دل پای همان آرمان‌ها ایستاده اند و کیست که بتواند شور و حرارت ایرانیان را درپیگیری و مطالبه آرمان‌های اولیه انکار کند؟!

البته این پشتیبانی بی‌مثال، کار مسؤلان نظام را سخت‌تر می‌کند که با وجود چنین ملت پایبندی که در این سی و چندسال ازهیچ چیز برای انقلاب دریغ نکرده‌اند، باپشتکار بیشتر و نگاه آرمانی افزون‌تر دوشادوش مردم از اهداف و آرمان‌های اولیه انقلاب حمایت کرده و برای تحقق هرچه زودتر و بهتر آن‌ها تلاشی جانانه‌تر کنند...

آن‌چه در این نوشته می‌خوانید:

 1. ابتدا چند انقلاب بزرگ دنیا، آرمان‌ها و اهداف، آفت‌ها و مصیبت‌هایی که انقلاب آن‌ها را تحت تاثیر قرارداده و یا در بعضی موارد حتی ماهیت انقلاب آن‌ها را دگرگون ساخته، مطرح می‌کنیم.
 2. سپس درپی چاره جویی برای ادامه آرمان‌های انقلاب اسلامی بر می‌آییم.


”درتحولاتی که درطول3 قرن اخیر(که قرن انقلاب های بزرگ است)اتفاق افتاده، هرچه من نگاه کردم موردی را پیدا نکردم که مثل انقلاب اسلامی، تحولی که در دوره اول پدید آمد در دوره‌های بعد یا دهه‌های بعد با همان شکل، باهمان هدف‌ها، به سوی همان آرمان‌ها و با همان جهت‌گیری‌ها ادامه پیدا کند. یا اصلا ادامه پیدا نکرده مثل انقلاب شوروی و یا ادامه پیدا کرده، منتها با یک فاصله طولانی زمانی همراه با مرارت‌ها، محنت‌ها و سختی‌های فراوان مثل انقلاب کبیر فرانسه، مثل استقلال امریکا، آن اهداف اولیه تامین شد در نهایت اما بازحمات زیاد و یک فاصله طولانی"

بخش اول: بررسی انقلاب‌های بزرگ دنیا
انقلاب کبیر فرانسه

انقلاب کبیر فرانسه علیه حکومت سلطنتی فرانسه درسال1789 به وقوع پیوست. این انقلاب سه شاخصه مهم داشت:

 1. انقلاب فرانسه یک انقلاب مردمی به تمام معنا بود.
 2. رهبران این انقلاب صددرصد مردمی و دارای افکار نو و دنبال ایجاد یک جامعه مردمی بودند.
 3. البته آنچه مورد نظرشان بود، ایدئولوژیک نبود، اعتقادی نبود اما می‌خواستند حکومت مردمی داشته باشند، یک حکومت مردم سالار.

وقتی این انقلاب انجام شد آن گروه اولی بوسیله گروه افراطی به فاصله3 الی4 سال کنارزده شدند. خود این گروه تندرو نیزبعد از 5 سال به‌واسطه شدت عملی که با مردم بخرج می‌دادند توسط مردم کنار زده شدند و گروه سومی سرکار آمدند.

یعنی تاسال1800طی حدود12سال، 3گروه سرکار آمدند که هرکدام گروه قبلی را قلع وقمع و نابود کردند. بعد از این هرج و مرج‌های بوجود آمده که مردم را خسته کرده بود و شخصیت‌های سیاسی زیادی اعدام شده بودند، گروه3نفره‌ای تشکیل شد که ناپلئون یکی از آنها بود. سپس ناپلئون عنوانی پیدا کرد و بر این گروه3 نفره حاکم شد بعد هم پادشاه و امپراطور شد.

همین کشوری که با آن همه خسارت پادشاهی را کنار گذاشته بود، لوئى شانزدهم و زنش را اعدام کرده بود، دوباره تبدیل شد به پادشاهی. البته ناپلئون شخصیت نظامی مقتدر و فعالی بود و برای فرانسه هم کارهای بزرگی انجام داد.

اما کشوری که با آن همه خسارت انقلاب کرده بود، به حکومت مردمی رسیده بود به آسانی دوباره تبدیل شد به حکومت پادشاهی. بعد از تبعید و مرگ ناپلئون حدود50 سال حکومت پادشاهی در فرانسه استقرار داشت.

سپس مجددا با یک انقلاب دیگر به وقوع پیوست و ناپلئون سوم کنار زده شد و حکومت جمهوری سرکار آمد. حالا جمهوری‌ها هم تغییر پیدا کرد: جمهوری اول، جمهوری دوم و جمهوری سوم تا رسید به اینجا که شما کشور فرانسه را ملاحظه می‌کنید که یک حکومت مردم سالار است.

در نتیجه انقلاب فرانسه با این مرارت‌ها مواجه بود، یعنی در آغاز پیدایش خود این توان و ظرفیت را نداشت که خودش را در بین مردم جایگزین کند، مستقر کندو ادامه و استمرار پیدا کند.

انقلاب آمریکا

مشابه اتفاقات فرانسه در امریکا اتفاق افتاد. انقلاب امریکا (به اصطلاح آزادی امریکا ازدست دولت انگلیس)6 سال قبل از انقلاب فرانسه است. یعنی حدود1782 البته جمعیت امریکا آن زمان 6 میلیون بیشتر نبود است.

در انقلاب آمریکا شخصیت هایی سرکار آمدند مثل جورج واشنگتن. لکن این‌ انقلاب هم بعد از حرکت اولیه‌ی خود و محنت‌های فراوان و جنگ‌های داخلی-که در یکی از این جنگ‌های داخلی(جنگ بین شمال شرقی وجنوب شرقی) درطول4سال یک میلیون نفرکشته شدند- بالاخره بعد از گذشت تقریبا صد سال از استقلال امریکا، این کشور استقرار پیدا کرده و توانسته حرکت خودش را در بسترهای قبلی ادامه دهد.

انقلاب شوروی
در کشور شوروی هدف‌هایی ایدوئولوژیک ترسیم شده بود. ادعا شده بود که:

 1. حکومت شوروی یک حکومت مردمی است، توده‌ای و سوسیالیست است.
 2. متکی به حرکت مردم و متعهد به نیازهای مردم است که این‌ها از همان سال‌های اولیه نقض شدند.

بعد از1917که سال انقلاب شوروی است 6 سال گذشته بود راه عوض شد:

 1. مردم از محاسبات دولت به معنای حقیقی کلمه حذف شدند.
 2. یک حزب کمونیست باچند میلیون عضو حاکم شد و در حزب کمونیست هم حاکم همان چند نفری بودند که در هر دوره‌ای در راس بودند.

 

شبه انقلاب های منطقه خاورمیانه وشمال افریقاوامریکای لاتین

در کنار انقلاب‌های بزرگ جهان، شبه انقلاب‌هایی هم درمنطقه خاورمیانه و عمدتا شمال افریقا و امریکای لاتین نیز رخ داده است که درواقع انقلاب نبودند، غالبا کودتا بود. در اواخر دهه50 و اوایل دهه60 درکشورهای شمال افریقا (مصر،لیبی،تونس،سودان) حرکت‌های انقلابی با گرایش چپ اتفاق افتاد. همه‌ی این کشورها، کشورهای انقلابی بودند اما جز استثناهای معدود همان کسانی که خودشان عوامل انقلاب بودند، از انقلاب منحرف شدند مثلا:

 1. در تونس: بورقیبه رهبر انقلاب تونس بود، انقلاب تونس را او به وجود آورده بود، اما خودش تبدیل شده بود به یک عنصر دست نشانده غرب وفرانسه.
 2. درمصر: انور سادات جز یاران جمال عبدالناصربود، جزکسانی بود که به قول خودشان انقلاب افسران آزاد را به وجود آورده بود.این حرکت در زمان جمال عبدالناصر با شعارنجات فلسطین بود. اما کارشان به آنجا رسید که با غاصب فلسطین آشتی کردند و علیه مردم فلسطین توطئه کردند و در اواخر کار به جایی رسید که حتی باصهوینیست‌ها برای محاصره فلسطین همکاری کردند.
 3. درسودان: نمیری یک افسر انقلابی بود که در واقع سودان را از دست غرب نجات داد. اما همین نمیری بتدریج رفت به سمت غرب. تبدیل شد به یک عامل غرب که این انقلابیون بعدی که امروز در سودان سرکار هستند علیه او قیام کردند و کشور را ازدست او بیردن آوردند. جعفر نمیری از یک عنصر ضد غربی که علیه حکومت غربی کودتا می‌کند به تدریج تبدیل می‌شود به یک عنصر غربی مستخدم وکارگزارغرب.

انقلاب اسلامی ایران
حال پس از مروری اجمالی بر این انقلاب‌ها در می‌یابیم که انقلاب اسلامی یک استثنا است که با اهداف مشخصی به وجود آمد:
1. اسلام خواهی
2. استکبارستیزی
3. حفظ استقلال کشور
4. کرامت بخشی به انسان
5. دفاع ازمظلوم
6. پیشرفت و اعتلای علمی، فنی واقتصادی.

این اهداف انقلاب بود. پایه‌های اصلی انقلاب مردمی بودن _متکی به ایمان مردم بود و عواطف مردمی.

با سیر واقع بینانه درسرگذشت انقلاب‌ها به خوبی دانسته می‌شود که انقلاب کردن امری پیچیده است، لکن نگه داشتن و عدول نکردن از ارمان های اولیه انقلاب امری پیچیده تر و صدالبته مشکل تر است.

حرکت‌ها اینگونه بوده، یعنی انقلاب‌ها بر اثر عوامل گوناگون یا از همان اول منحرف می‌شدند یا بعد از اندک زمانی منحرف می‌شدند. گاهی این انحراف ده‌ها سال طول کشیده است. مانند کشور فرانسه که این انحراف هفتاد و چندسال به طول انجامید.

 
با ذکر کوتاه تاریخی از انقلاب‌ها روشن می‌شود که انقلاب  ایران تا امروز خوب پیش رفته است و از هدف‌ها منحرف نشده است و آن بلاهایی که برسر انقلاب‌های عظیم آمد، سر انقلاب ما نیامد.

بخش دوم: چاره جویی برای حفظ آرمان‌ها

حال براستی چاره حفظ آرمان‌های اولیه انقلاب و ادامه آنها چیست.....؟

 1. تکیه به خداوند متعال، چرا که عنصر اصلی این انقلاب، اسلام است.

فرق این ملت و انقلابش با بسیاری از ملت‌هایی که انقلاب کرده‌اند این است که این ملت خود را به جای محکمی متصل کرد. «فقد استمسک بالعروةالوثقی»

 1. توجه به دشمنان درونی وبیرونی و اسیر آنها نشدن

نام، حقیقت و روح اسلام عنصر اصلی این انقلاب است لذا همیشه زنده است و به همین دلیل هم دشمن دارد. همانگونه که پیروزی انقلاب با دشمنی‌هایی همراه بود، تداوم آن نیز با دشمنی‌هایی همراه است. ما دوگونه دشمن داریم:

الف)دشمن درونی: آلوده شدن به شهوات، حرص دنیا، دلبسته شدن به منافع فردی، مرعوب دشمنان بیرونی شدن، مایوس شدن ازوعده‌های الهی و تحقق آرمان های الهی.

تمام کسانی که درجبهه‌های عظیم مثل انقلاب اسلامی به دشمن پشت کرده و فرار می کنند، اول درجبهه دل خود شکست می‌خورند یا مرعوب می‌شوند یا مجذوب جلوه‌های دنیا یا آلوده به شهوات می‌گردند یا پول و مقام آن‌ها را فریب می‌دهد یا چهره چاپلوس دشمن گمراهشان می‌کند.

ب)دشمن بیرونی: که عبارتست از آن قدرت‌های سلطه طلب جهانی که برای تحقق مقاصد خود حاضرند همه دنیا را به خاک وخون بکشند.

       3.   اراده ملت خواهان ادامه آرمان‌ها باشد بویژه جوانان

حرف آخر

همه تلاش‌های تبلیغاتی، سیاسی، اقتصادی، فشارهای گوناگون، تحریم‌های گوناگون، قطعنامه‌های گوناگون برای همین است که به این ملت بباورانند که این راه را ادامه ندهد. می‌دانند که اگر این راه بوسیله این ملت با همین شتاب و قدرت ادامه پیدا کند، چتر ظلم و استکبار و طمع و غارتگری که آن‌ها برروی ملت‌های مسلمان گسترده اند نابود خواهد شد.
به امید خدا برای اولین بار درتاریخ انقلاب‌ها، انقلابی به وجود آمده و خودش را به دنیا عرضه خواهد کرد و حرف اول واصول و آرمان‌های اولیه خودش را با همه وجود و بدون انقطاع استمرار بخشیده است و ان شاءالله آن رابه هدف های نهائی خودش می رساند. انتهای پیام/

________________________________________

برگرفته از :
بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با مردم قم 1381/10/19
بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با مردم تبریز1386/11/28
بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با دانشجویان1390/5/19

اخبار مرتبط

نقش جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در بازنمایی جنایات حقوق بشری آمریکا/ ارزش آثاری دغدغه‌مند در برابر موج رسانه‌های فریبنده غربی/ از تولید فیلم‌های مستند تا طراحی پوسترهایی خلاقانه

اهمیت نامه رهبر انقلاب/ سیاست‌های بی‌رحمانه آمریکا فاش شود

معترضان یونانی پرچم آمریکا، ترکیه و ناتو را به آتش کشیدند

0 نظر

ارسال نظر

capcha