سازمان فضایی خبر داد/

پرتاب شریف‌ست در روزهای آینده

پرتاب شریف‌ست در روزهای آینده

به گزارش سراج24، با توجه به اینکه 14 بهمن‌ماه روز فناوری فضایی است هر ساله در این روز مراسم گرامیداشت روز فناوری فضایی به همراه پرتاب ماهواره برگزار می‌شود.

البته امسال با توجه به اینکه رئیس جمهور قصد دارد در مراسم روز فناوری فضایی شرکت کند، این مراسم 14 بهمن‌ماه برگزار نمی‌شود و به روزهای آینده موکول شده است.

به گفته مسئولان سازمان فضایی کشور، مراسم روز فناوری فضایی قرار است در دو هفته آینده با کاهش حجم کاری رئیس جمهور در سالن اجلاس سران کشور برگزار شود.

در این مراسم، علاوه بر تقدیر از پژوهشگران برتر فناوری فضایی، نمایشگاه دستاوردهای فضایی نیز دایر است و همچنین رونمایی از دستاوردهای جدید نیز انجام می‌شود.

البته سازمان فضایی در رابطه با رونمایی‌ها سکوت کرده است ولی سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور روز گذشته از پرتاب یک ماهواره در روزهای آینده خبر داد که ممکن است این ماهواره نیز در روز مراسم با حضور رئیس جمهور پرتاب شود.

گفته می‌شود ماهواره مطرح شده، ماهواره شریف‌ست است زیرا شریعتمداری معاون اجرایی رئیس جمهور چندی پیش از پرتاب شریف‌ست در دهه فجر خبر داده بود.

* اطلاعات ماهواره شریف‌ست

ماهواره شریف‌ست که حاصل زحمات و تلاش‌های بیش از صد نفر از دانشجویان، دانش‌آموختگان و اعضای هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف است از سال گذشته آماده پرتاب شده ولی به دلایلی تاکنون معلق مانده است.

شریف ست وظیفه عکسبرداری از سطح زمین را دارد، قدرت تفکیک این ماهواره پنج متر بوده و کیفیت عکس رنگی را ارائه می‌دهد. وزن ماهواره دانشجویی شریف ست کمتر از 50 کیلوگرم است.

این ماهواره پس از پرتاب در مدار ژئو و ارتفاع 500 کیلومتری از سطح زمین قرار خواهد گرفت.

شریف‌ست با ماهواره بر بومی سفیر یک- بی به فضا پرتاب می‌شود.

مجموعه‌ای متشکل از گروه‌های تحقیقاتی در زمینه های اپتیک و تصویربرداری، سازه، حرارت، مخابرات، دینامیک و کنترل، توان، رایانه پرواز، ایستگاه زمینی، قابلیت اطمینان، تست و یکپارچه سازی در پروژه ساخت ماهواره دانشگاه صنعتی شریف مشارکت داشته‌اند و فعالیت‌های دقیق علمی و پژوهشی در این پروژه انجام شده است.

*شاید این هفته تکلیف سازمان فضایی تعیین شود

مراسم روز فناوری فضایی در حالی انجام می‌شود که هنوز تکلیف سازمان فضایی در دولت یازدهم مشخص نشده است و هر روز خبر جدیدی از این سازمان به گوش می‌رسد.

کبگانیان قائم مقام ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور با بیان اینکه مرجع سیاست‌گذاری کلان فضایی شورای عالی فضایی است، گفت: رئیس‌جمهور به عنوان رئیس شورای عالی فضایی اختیارات ویژه خود را به معاونت علمی و فناوری تفویض کرده است و معاون علمی و فناوری براساس سند توسعه هوافضا باید سیاست‌ها را به تصویب شورای عالی فضایی برساند که در این حوزه برنامه‌ریزی شده است تا هماهنگی‌های کلان انجام شود.

وی ادامه داد: براساس سند توسعه هوافضا باید سازمانی مقتدر به عنوان سازمان فضایی جمهوری اسلامی ایران در جایگاه بالا و فرابخشی که متعلق به یک وزارتخانه هم نباشد تشکیل شود که در جلسه شورای عالی فضایی در این مورد تصمیم‌گیری می‌شود تا اساسنامه چنین سازمانی تدوین شود.

وی گفت: فعالیت‌های فضایی باید طبق الزام سند توسعه هوافضا اجرا شود که در جلسه‌ با حضور معاون علمی و فناوری رئیس‌‌جمهور بخشی از سند را قرائت کردند و حالا قرار است معاون علمی فناوری تصمیم‌گیری کند.

ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور هم با بیان اینکه جلسه مربوط به سازمان فضایی سه‌شنبه این هفته برگزار می‌شود، گفت: قصد داریم در جلسه روز سه‌شنبه پیرامون مسئله سازمان فضایی و مرکز ملی فضایی بررسی‌هایی انجام دهیم.

منبع: فارس
 

اخبار مرتبط

خاطرات بد اسرائیلی‌ها از پرتابگرهای آمریکایی

و من شدم «ایران»!

پرتاب آزمایشی ماهواره‌بر سیمرغ در اوایل سال ۹۵/ «سیمرغ» بهمن سال آینده با ماهواره به فضا می‌رود

0 نظر

ارسال نظر

capcha