آخرین آمار تولید و واردات سیگار

آخرین آمار تولید و واردات سیگار

به گزارش سراج24، شرکت دخانیات در برنامه تولید خود برای هشت ماهه امسال رقم حدود 7.8 میلیارد نخ را پیش‌بینی کرده بود که در این مدت نزدیک به 100 درصد آن محقق شده است.

این در حالی است که بر اساس آمار گمرک ایران میزان واردات سیگار حاوی توتون در هشت ماهه سال جاری 8.8 هزار تن به ارزش 69 میلیون دلار بوده است که حدود 0.2 درصد از کل واردات کشور را شامل می‌شود.

از سوی دیگر در مدت مشابه سال گذشته میزان واردات سیگار 6.4 هزار تن به ارزش 56 میلیون دلار بوده است که به این ترتیب آمار از رشد 23 درصدی واردات سیگار از لحاظ ارزش حکایت دارد.

عمده واردات سیگار حاوی توتون ایران در هشت ماهه سال جاری از ترکیه بوده که ارزش آن به 47.8 میلیون دلار می‌رسد.

هرچند که این افزایش واردات در حالی است که بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه دولت موظف است تا انتهای سال آینده واردات سیگار را به صفر برساند، کالایی که جزو پنج کالای مهم جهان از نظر تجارت محسوب می‌شود.

از سوی دیگر سطح زیر کشت توتون در کشور در سال 1391 برابر با 5939 هکتار بوده که این رقم در سال گذشته به 6094 هکتار افزایش یافته است. اما پیش‌بینی شرکت دخانیات برای سطح زیر کشت توتون در سال جاری 6750 هکتار بوده است.

همچنین در نیمه نخست سال جاری 244 میلیون نخ سیگار کشف و ضبط شده است که بیشترین میزان آن مربوط به اردیبهشت با کشف 58 میلیون نخ سیگار بوده است.

از سوی دیگر کشفیات و سیگار در نیمه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته 45 درصد رشد داشته است.

بر اساس اعلام شرکت دخانیات میزان کشفیات تنباکوی معسل نیز در این مدت در حدود 22 هزار و 750 کیلوگرم بوده است.
منبع: ایسنا
 

اخبار مرتبط

چگونه با فرزندی که سیگاری شده است برخود می کنید؟

چگونه عمر طولانی داشته باشیم؟

مواردی که هرگز از پزشک‌تان پنهان نباید کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha