تصمیم دموکرات‌ها درباره تحریم‌های ضد ایرانی

تصمیم دموکرات‌ها درباره تحریم‌های ضد ایرانی

به گزارش سراج24، یک سناتور دموکرات آمریکایی می‌گوید هم حزبی‌های او در مجلس سنا هنوز راهبرد مدنظرشان را برای همراهی یا عدم همراهی با طرح‌های تشدید تحریم‌ها علیه ایران نگرفته‌اند.

بنا به گزارش پایگاه اینترنتی مجله پولیتیکو، سناتور «چاک شومر» روز دوشنبه گفت هم‌حزبی‌های او  هنوز تصمیم‌شان را درباره زمان رأی‌گیری درباره طرح تحریم ایران نگرفته‌اند.

 وی که سومین قانونگذار بلندپایه دموکرات در مجلس سنا محسوب می‌شود خود البته اعلام کرده است از طرح تحریمی «مارک کرک» حمایت خواهد کرد.

نمایندگان سنای آمریکا، که از ابتدای سال جدید میلادی رسما کار خود را با اکثریت جمهوری‌خواه آغاز کرده، در حال حاضر دو طرح ضدایرانی را در نوبت معرفی دارند. طرح اول را «مارک کرک» و «رابرت منندز» در نظر دارند که خواهان تصویب تحریم‌های مشروط علیه ایران است. طرح دوم هم متعلق به «باب کورکر» و «لیندسی گراهام» است که خواهان تصویب هرگونه توافق با ایران، پیش از اجرایی شدن آن، در کنگره است..

بر اساس طرح کرک-منندز که گفته می‌شود حمایت بسیاری از سناتورها در هر دو حزب را به همراه خود دارد، تحریم‌هایی را به تصویب می‌رساند که در صورت «شکست مذاکرات یا عدم پایبندی ایران به توافق» اجرایی می‌شود. حامیان این طرح در تلاش هستند تا حد نصاب کافی برای «ضد-وتو» کردن آن را در میان نمایندگان سنا جلب کنند. بر اساس قوانین آمریکا، رئیس‌جمهور امکان وتوی مصوباتی که آرای دو سوم نمایندگان سنا را به دست آورده باشد، ندارد.

چاک شومر درباره حمایت خودش از طرح تحریمی سناتور کرک گفت: «قصد دارم از آن حمایت کنم ولی ما نشستی بین دموکرات‌ها داریم تا ببینیم بهترین راهبرد در این باره چیست.»

مارک کرک هفته گذشته گفته بود قصد دارد فهرستی از حامیان طرح خود در میان هر دو حزب را منتشر کند، اما چنانکه پولیتیکو می‌نویسد تا عصر دوشنبه دموکرات‌ها هنوز با اینکه علناً با نظر باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا درباره تحریم‌ها مخالفت کنند مردد بوده‌اند.

سناتور باب کیسی، یکی از دموکرات‌هایی که سال گذشته از طرح تحریم‌های ایران حمایت کرد درباره تصمیمش در این رابطه در سال جاری می‌گوید: «هنوز اول راه هستیم. من این موضوع را بررسی کرده‌ام و کماکان به بررسی‌ها ادامه خواهیم داد.»

آقای کیسی در پاسخ به این سوال که آیا نامش در فهرست حامیان طرح تحریم علیه ایران خواهد بود می‌گوید: «هنوز نمی‌دانیم.»

سناتور «جو مانچین» که او هم قبلاً طرفدار طرح تحریم‌ها علیه ایران بوده احتمالا از طرح تحریم مارک کرک حمایت نخواهد کرد. این مطلب را یک منبع آشنا به این موضوع به پولیتیکو می‌گوید.

انتظار می‌رود کمیته بانکداری مجلس سنا روز پنجشنبه طرح مارک کرک را تصویب کند. اما آقای کرک برای اینکه بتواند خیالش را از هر گونه وتوی رئیس‌جمهوری آمریکا راحت کند به همراهی نماینده‌های دموکرات نیاز دارد. درست در همان روزی که کرک قرار بود طرح تحریم را معرفی کند 11 نفر از اعضای دموکرات سنا با معرفی قطعنامه‌ای مخالفت خود را با پیشبرد تحریم‌ها در حال حاضر اعلام کردند.
منبع: فارس

اخبار مرتبط

دموکرات‌ها هم به برجام برنمی‌گردند/ نباید به پیام ترامپ توجه کرد

عربستان و امارات از عوامل اصلی ایجاد تنش و درگیری در منطقه

«پیام های اصلی نشست ورشو »

0 نظر

ارسال نظر

capcha