راهکار مسئولین برای مقابله با پدیده «ساقی های آنلاین» چیست؟

راهکار مسئولین برای مقابله با پدیده «ساقی های آنلاین» چیست؟

به گزارش سراج24، دیگر باید «آتقی» سریال آینه عبرت با آن چهره و لباس آشفته، صدای تودماغی و بی حال در کنار منقل و وافوری کهنه به عنوان نماد معتادان سنتی را فراموش کنیم. در زمانه تحولات شگرف ارتباطی و در شرایطی که بسیاری از پدیده های اجتماعی در پرتو کاربرد ابزارهای ارتباطی خصلت های پیشین خود را از دست داده اند، اعتیاد به مواد مخدر هم رنگ و بویی نوین به خود گرفته است. حالا که  امکان فعالیت های بانکی، ارتباط با دوستان ونزدیکان، امور اداری و آموزشی سفارش کالا و غذا و… بدون خروج از منزل و با استفاده از خدمات اینترنتی و ابزارهای هوشمند فراهم شده، سوداگران سودجوی موادمخدر هم بیکار نمانده و در شیوه های سنتی توزیع تجدیدنظر کرده اند. زمانی نه چندان دور تهیه مواد برای معتادان نگون بخت دغدغه ای همیشگی بود که  خطرات و موانع زیادی به همراه داشت.آن گونه که ترس از دستگیری و افتادن به دام قانون لذت نئشگی را برای آنها  زهر می کرد! امّا به لطف پیشرفت ابزارهای نوین ارتباطی و البته ضعف  برخی دستگاه های امنیتی مسئول در این حوزه، حجم قابل توجهی از بازار توزیع و خرده فروشی مواد مخدر در شهرهای بزرگ در قالب سفارش های مجازی انجام می گیرد.فروش مواد مخدر در فضای مجازی در کنار سایت هایی که نحوه ساخت انواع مواد مخدر را به مخاطبان آموزش می دهند گویای این واقعیت است که توزیع کنندگان مواد مخدر و هم از  سایر خلافکاران مجازی در این عرصه عقب نیفتاده اند. در کنار تغییر الگوی مصرف معتادان از مواد مخدر سنتی به  صنعتی و کاهش سن اعتیاد، اکنون شاهد تغییر سیستم  خرده فروشی از مدل چهره به چهره و سفارش تلفنی به  فروش آنلاین هستیم.

 به گزارش خبرنگار روزنامه «جام جم»  و بر اساس آماری که «حمید صرامی»مدیرکل تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر ارائه کرده است تاکنون ۵۱ سایت فارسی‌زبان که زیر پوشش سایت علمی، به دنبال  جدب مشتری می‌کردند و برای مشتاقان دانستن، شیوه مصرف مواد را شرح می‌دادند، شناسایی و فیلتر شده اند. فیلترکردن این گونه سایت ها اگرچه راه حلی ناگزیر و موقت است که با  ایجاد اختلال در رابطه عرضه کنندگان وکاربران،آسیب های فوری  این فرایند را به تعویق می اندازد اما روشن است که نمی تواند به عنوان روندی دائمی مورد استفاده قرار گیرد.«عباس دیلمی‌زاده»کارشناس حوزه اعتیاد معتقد است موادمخدر هم مثل هر کالای دیگر قابل عرضه است، وقتی حجم زیادی از اقشار تحصیلکرده درگیر اعتیاد شده اند طبیعی است که شاهد شیوه های جدید فروش مواد مخدر هم باشیم.

تابستان امسال بود که «رحمانی فضلی» وزیرکشور، از گردش مالی ۳ میلیارد دلاری مواد مخدر و حضور بیش از یک میلیون وسیصد هزارنفر معتاد در ایران خبر داد. این تجارت نامشروع، سوداگران مرگ را وسوسه می کند تا با به کارگیری همه ابزارها موجود و استفاده از روش های نوین و خلاقانه به سود بیشتر برسند. دسترسی ساده به مواد مخدر از عوامل موثر بر افزایش آمار معتادان و از دغدغه های همیشگی متولیان مبارزه با اعتیاد در کشور است. پدیده ای که با گسترش فعالیت مجازی فروشندگان مواد مخدر تقویت شده است.

 تحرکات بی پروای فروشندگان مواد در شبکه های اجتماعی مجازی و فضای اینترنت بیش از هرچیز لزوم برخورد جدی و امنیتی با این مقوله را یادآوری می کند. به ویژه این که عرصه مجازی مخاطبان قابل توجهی دارد که عموما از میان نوجوانان و جوانان هستند که بیشترین آسیب پذیری را در برابر خطر اعتیاد دارند. در این بین نقش پلیس فتا به عنوان متولی اصلی برقراری امنیت و سلامت در حوزه فناوری های ارتباطی برجسته می شود. برخورد با سایت ها و وبلاگ های فروش و آموزش تهیه مواد مخدر، شاید از معدود موضوعاتی است که تمام ناظرین آگاه ومنصف با هر گرایش سیاسی و فکری بر لزوم آن اتفاق نظر دارند. این نیروی مهم امنیتی باید در یافتن ریشه های این شبکه وسیع از هیچ تلاشی فروگذار نکرده و با جدیدترین روش های ممکن به مبارزه با ساقیان مجازی افیون مرگ آور بپردازند. فرایندی که به نظر می رسد تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی دارد.

جنجال های مربوط به فیلترینگ وایبر، اینستاگرام، تانگو،واتس آپ و سایر نرم افزارهای ارتباطی نباید متولیان امر و افکار عمومی را  از تجارت پنهان اما گسترده و پرخطرمواد مخدر غافل کند. تبادلاتی که هنوز میزان وعمق آن در جامعه روشن نیست و تنها بر پایه حدس و گمان و دستگیری های پراکنده و رو به افزایش می توان جدی بودن آن را درک کرد. از سوی دیگر والدینی که به درستی نسبت به فعالیت های مجازی فرزندان خود حساس اند نیز می بایست این مورد را نیز به سایر تهدیدات این فضای مفید اما در عین حال خطرآفرین بیافزایند. آشنا ساختن کودکان ونوجوانان با پیامدهای استفاده از مواد مخدر به شیوه ای اصولی و مشورت با مشاورین تربیتی در کنار توجه به هشدارهایی که از سوی نهادهای مسئول در این زمینه داده می شود، مقدمه ای بر این ایمن سازی بنیادین است.

  تغییر شیوه فروش مواد و  استفاده از سایت های اینترنتی و شبکه های مجازی، خطر مهم و قریبی است که در صورت عدم توجه کافی و اقدام لازم، جامعه را با خسارت های سنگین و جبران ناپذیری مواجه خواهدساخت.  در ان میان هوشیاری نهادهایی همچون پلیس فتا و شورایعالی فضای مجازی نخستین گام برای جلوگیری از این وضعیت خواهد بود.

منبع:رصد
 

اخبار مرتبط

کلینیک ترک اعتیاد داریم اما در فضای‌مجازی بدون برنامه‌ایم

توئیتر درباره لایک زدن توئیت های گمراه کننده هشدار می‌دهد

اعتیاد به فضای مجازی در سنین نوجوانی رایج‌تر است

0 نظر

ارسال نظر

capcha