هشدارهای جدید جهش برقی در سال 94/ برنامه مقابله با خاموشی‌های برق

هشدارهای جدید جهش برقی در سال 94/ برنامه مقابله با خاموشی‌های برق

به گزارش سراج24، غلامرضا خوش خلق در یک گردهمایی در جمع مدیران صنعت برق در تشریح مهمترین برنامه‌های در دست اجرا به منظور کاهش پیک مصرف برق به ویژه در روزهای گرم تابستانی، گفت: تابستان امسال با 49 هزار مگاوات پیک مصرف بار بدون خاموشی به پایان رسید و پیش بینی می‌شود پیک مصرف برق برای تابستان سال آینده به بیش از 51 هزار مگاوات افزایش یابد.
 
معاون هماهنگی توزیع توانیر با اعلام اینکه از آنجا که در هر دوره 10 ساله لازم است تاسیسات صنعت برق 2 برابر شود، باید برنامه های اجرایی برای پیک سایی را نسبت به سنوات قبل افزایش یابد، هدف گذاری کاهش پیک بار تابستان امسال را 2300 مگاوات عنوان کرد و اظهار داشت: 1930 مگاوات از این میزان در روز پیک محقق شد.
 
این مقام مسئول با اشاره به دریافت هر 15 روز یکبار گزارش عملکرد مدیریت مصرف شرکت های توزیع برق کشور، مجموع گزارش های دریافتی پیک تابستان امسال را 11 هزار و 600 گزارش عنوان کرد و افزود: با این وجود میزان مدیریت مصرف در پیک غیر همزمان تابستان چهار هزار و 730 مگاوات کاهش یافت.
 
وی با بیان اینکه در صورتی که اقدامات مدیریت مصرف و پیک سایی بعد از سال 88 تاکنون انجام نمی شد و وضعیت قبل از سال 88 ادامه می یافت، شبکه برق کشور امسال با پیک 57 هزار مگاواتی روبه رو می شد، عدم کاهش رشد صنایع در دوره پیک شبکه، مجموع بار صنعتی در پیک تابستان را ثابت یا در حال افزایش اعلام کرد.
 
معاون هماهنگی توزیع توانیر کاهش یکهزار و 930 مگاوات از قله بار شبکه از طریق اقدامات مدیریت بار و مصرف انرژی را معادل تولید یک نیروگاه برق عنوان کرد و یادآور شد: به عبارت دیگر با پیک سایی، حدود 6 هزار و 900 میلیارد تومان صرفه جویی در سرمایه گذاری های جدید در سال جاری حاصل شده است.
 
این مقام مسئول با بیان اینکه میزان انرژی صرفه جویی شده در اثر اجرای پروژه‌های پیک سایی در سال جاری را حدود 3.5 میلیارد کیلووات بوده است، بیان کرد: علاوه بر کاهش آلاینده‌های زیست محیطی (به میزان 920 گرم به ازای هر کیلووات ساعت کاهش مصرف انرژی)، 8 هزار میلیارد تومان صرفه‌جویی اقتصادی هم این طرح به همراه داشته است.
 
وی، ادامه داد: این در حالی است که مجموع هزینه ها و پاداش پرداختی به صنایع در بخش مدیریت مصرف حدود 150 میلیارد تومان برآورد شده است.
 
خوش خلق با اشاره به تلاش جهاد گونه صنعت برق کشور در اجرای طرح کاهش تلفات شبکه به زیر 10 درصد، تاکید کرد: پیک تابستان سال جاری حدود 48 هزار مگاوات بود و با توجه به اینکه نیاز به احداث پنج هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهیسال اینده پیک مصرف برق به بیش از 51 هزار مگاوات افزایش می یابد.
 
معاون توانیر در پایان میزان بارندگی های سال جاری وضعیت بارش ها را نامطلوب دانست و خاطرنشان کرد: تا این لحظه وضعیت بارندگی ها کم و نگران کننده و آثار آن در استان خوزستان به دلیل سدهای موجود بیشتر قابل لمس است.
 

اخبار مرتبط

خانوارها در پیک مصرف از استفاده وسایل پر مصرف اجتناب کنند

الگوی مصرف برق چگونه محاسبه می‌شود؟

رتبه اول ایران در پرداخت یارانه به حامل‌های انرژی در جهان

0 نظر

ارسال نظر

capcha