«سراج 24» گزارش می‌دهد؛

تلویزیون از رسانه ملی به تریبون دولت تبدیل می‌شود؟/ بر سر «اتاق عمل» مهران مدیری چه آمد؟/ تلویزیون از انتقاد به وزارت بهداشت عقب کشید

تلویزیون از رسانه ملی به تریبون دولت تبدیل می‌شود؟/ بر سر «اتاق عمل» مهران مدیری چه آمد؟/ تلویزیون از انتقاد به وزارت بهداشت عقب کشید

به گزارش خبرنگار فرهنگی سراج24، مدتهاست که فیلمبرداری سریال مهران مدیری متوقف شده است. پس از مدتها که قرار بود صدا و سیما سریالی طنز و انتقادی را تولید کند و روی صفحه نمایش ببرد، به ناگهان اعتراض بخشی از وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی نسبت به مجموعه تولید شده علنی می شود و کار متوقف می شود.

نویسنده این سریال هفته هاست سر پروژه حاضر نشده است و گفته اند متن آخرین ساخته مهران مدیری در حال بازنویسی است. در حالیکه نویسنده ای حضور ندارد و معلوم نیست دقیقا چه کسی این متن را بازنویسی می کند.

مدتی پیش وزیر بهداشت هم موضع گیری کرد و صریحا گفت که خوشحال است که مهران مدیری فیلم می سازد، اما چرا دیواری کوتاه تر از ما پزشکان وجود ندارد.

وزیر بهداشت اگرچه به این مسئله اشاره نکرد که در همه این سالها از همین دیوار کوتاه نیز انتقادی صورت نگرفته است، اما کار مهران مدیری متوقف شد.

همزمانی این سریال با آغاز مراحل چندم و چندم طرح تحول سلامت شائبه اصرار وزارت بهداشت بر توقف کار مهران مدیری را قوت بخشیده است.

پس از اینکه دولت یازدهم با تبلیغات فراوان طرح تحول سلامت را در کشور سازماندهی کرد، به نظر می رسید قاضی زاده هاشمی متفاوت تر از سایر وزرا با طرح های ملی چون طرح تحول سلامت برخورد خواهد کرد و منافع سیاسی و جناحی برخی افراد خاص را دخیل در ماجرای طرح سلامت نمی کند و به انتقاد انتقاد کنندگان گوش فراخواهد داد، اما پس از واکنش شدید به برنامه ای که پزشکیان وزیر بهاشت اصلاحات و حامی روحانی در آن حضور یافته بود و از روند اجرای طرح تحول سلامت انتقاد کرده بود، وزارت بهداشت نشان داد که تبلیغاتی کردن طرح تحول سلامت بیش تر برایش از اهمیت برخوردار است. بنابراین حساسیت ها نسبت به هر برنامه تلویزیونی درباره وزارت بهداشت را افزایش داد.

البته معترض اصلی و متوقف کننده اصلی «اتاق عمل» دکتر علیرضازالی رییس نظام پزشکی است که در نامه ای به معاونت سیما اتفاقا به طرح تحول سلامت و حساس بودن آن را برای توقف سریال بهانه می کند و می نویسد:«در حال حاضر طرح تحول نظام سلامت در کشور به عنوان یکی از مهم ترین سیاست ها و برنامه های دولت در حوزه داخل در حال اجرا است و می توان گفت که به مراحل حساس خود رسیده است. بدون شک موفقیت این طرح و تداوم انجام آن در آینده، در عین اینکه مستلزم نقد منطقی و نظارت عمومی از جمله حساسیت رسانه ها و به ویژه رسانه ملی است؛ منوط به همدلی و همکاری همه اجزای حاکمیت و تلاش برای فرهنگ سازی مناسب در این حوزه است و همین واقعیت، حساسیت ساختن هرگونه برنامه در حوزه پزشکی را در شرایط فعلی دو چندان می کند و لزوم بالا بردن سطح دقت در ساختن چنین برنامه هایی را گوشزد می نماید. »

وی در ادامه نوشته است:« نگرانی عمده در اینجا این است که تصویر کلی حاصل از این سریال از بیمارستان، پزشک ، پرستار و سایر اجزای نظام سلامت در ذهن مخاطب، نمایی غیر قابل اعتماد، ناامید کننده و آکنده با انواع ناهنجاری ها و فسادها باشد.»

گویا رسانه ملی نیز که با مدیریت جدید قصد کاستن از حساسیت ها را دارد با همه تخریب های مسئولین دولتی دستور باز برای جلب نظر وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی  دستور به توقف پروژه مهران مدیری داده است.

پیش از این مسئولان رسانه ملی از حضور 6000 ساعته مسئولان دولتی در صدا و سیما خبرداده بودند. حالا اما با یک اعتراض کوچک از پروژه کارگردان طناز تلویزیون پا عقب کشیدند و این روزها حتی سریال جایگزین «اتاق عمل» نیز از شبکه 5 پخش می شود.

و شاید خلاصه همه این ماجرا این باشد که به خاطر  اعتراض وزارت بهداشت و نظام پزشکی مهران مدیری نتوانست در تلویزیون ایران به پزشکان انتقاد کند.

اخبار مرتبط

برداشت| کرونا به سینما رسید!

فیلم| پشت پرده حذف سکانس جنجالی لباس شخصی

جیمز باند زیر تیغ رفت

1 نظر

< 1393/10/23 - 01:50

خبر فوری : هر دم از این تدبیر و امیدوو دمی می رسد! آغاز آزادپزی نان در ۳۴ نانوایی سنگکی! رئیس اتحادیه نانوایان سنگکی افزود: قیمت نان سنگک ساده این نانوایی‌ها ۱۳۰۰ تومان، نان کنجددار ۱۵۰۰ تومان و نان پرکنجد ۲۰۰۰ تومان است. اینه معنی تورم تک رقمی!!!!!

حمید

ارسال نظر

capcha