انتشار مناظره مخفی سروش با آیت‌الله مصباح

انتشار مناظره مخفی سروش با آیت‌الله مصباح

به گزارش سراج24، ماهنامه عصر اندیشه در مقدمه‌ای درخصوص متن منتشر نشده دکتر سروش با آیت‌الله مصباح آورده است:

«هرچند بر اساس مشهورات تاریخی و واقعیت دانشگاهی سال‌های نخست پیروزی انقلاب اسلامی را از پرهیجان‌ترین دوران مناظرات ایدئولوژیک و مباحثات معرفتی می‌دانند که گنجینه ارزشمندی برای اسناد و تاریخ علوم انسانی معاصر به شمار می‌رود، اما پایان دهه 1360 نیز موجی از مباحثات انتقادی در محافل فکری جریان داشت که می‌توان آن‌ها را مناظره‌های مخفی نامید.»

در بخشی از این مقدمه آمده است:

«در بهار 1360 برجسته‌ترین ایدئولوگ‌ها و تئوریسین‌های اصحاب سیاسی و گروه‌های اجتماعی پای میز مناظره با رقبای فکری خود می‌نشستند. وقتی عبدالکریم سروش در کنار آیت‌الله مصباح یزدی قرار گرفت تا به عنوان نمایندگان فکر و فلسفه اسلامی با احسان تبری، قول مارکسیسم خاورمیانه و فرخ نگهدار نماینده سازمان چریک های فدایی خلق به گفتگوی انتقادی بنشینند.»

در این بخش همچنین آمده است: «دکتر سروش در این مناظره‌ها به نقد دگماتیسم نقاب دار و اصول فلسفه مارکسیستی می‌پرداخت و در رد آن هم ادله معرفت و شناختی ارائه می‌کرد و هم روش‌شناسی علم مارکسیستی را زیر سوال می‌برد. او البته بعدها گفت که با تکیه بر معرفت شناسی پوزیتویستی و با اتکا بر روش نقد کارل کوپر در مواجه با کمونیسم آرای توده‌ای را نقد و رد می کرده است.»

مجله عصر اندیشه این بخش را به عنوان ماجرای یک مناظره مخفی که سرانجام پس از 24 سال منتشر شد، روایت کرده است.

شماره چهارم مجله عصر اندیشه همچنین با آثار و گفته‌هایی از آیت الله محسن اراکی، شهریار زرشناس، محمد رضا کائینی ، محمد سعید بهمن‌پور ، یعقوب توکلی ، علیرضا محمودی، ایرانمهر، علیرضا ذاکری، فیروز زنوزی جلالی، حسام الدین برومند، مهدی جمشیدی، محسن حدادی، مهدی عرفاتی، علیرضا معاف، علی اکبر جناب‌زاده، سید مهدی میرطالب، کیوان امجدیان، پل مک گی، جسی سینگال، ری ویلیامز و تام استافورد همراه است.

مجله عصر اندیشه همچنین در چهارمین شماره خود به نقش دولت و مردم در سقوط موسیقی معاصر در گفت‌و‌گو با مجید انتظامی با عنوان پیروزی موسیقی بنجل پرداخته است.

این مجله همچنین در بخش دیگری در گفت‌و‌گو با حسین کچویان درخصوص اینکه آیا انقلاب اسلامی توان غلبه چالش‌های مذهبی را دارد مطالبی را با عنوان الگوهای انقلاب تحقق نیافت ارائه کرده است.

همچنین تهدید شیعه با شریعت بخش دیگری از موضوعات این مجله را تشکیل می‌دهد که در آن به پرونده ای با 15 تفسیر از تشیع انگلیسی پرداخته شده است.

به گزارش ایسنا، محمدمهدی دانی صاحب امتیاز و مدیر مسئول مجله فرهنگ و علم انسانی عصر اندیشه است. پیام فضلی نژاد به عنوان سردبیر ، مریم هوشمند دبیر تحریریه و ویراستار هستند.

بر اساس این گزارش در سرمقاله این مجله به نویسندگی پیام فضلی نژاد مطالبی با عنوان «امیرکبیر مردی که تمام نمی‌شود» عنوان شده است.

همچنین تاریخ بی خردی بریتانیا از دیگر مباحثی است که در این مجله طی گفتگوی اختصاصی با جرمی کربین، قدیمی ترین نماینده شورشی مجلس عوام انگلیس توسط سید مهدی میرطالب ارائه شده است.

فیلسوف ها و شومن ها، دیالکتیگ شیعه متافیزیک انگلیسی، محاکمه زوال نظری، قربانیان اخبار بد، از دیگر عناوینی است که مجله عصر اندیشه در چهارمین شماره خود به آن‌ها پرداخته است.

این مجله در معرفی خود آورده است: «عصر اندیشه» یک مجله مستقل فکری و انتقادی است که با رویکردی جدید عرصه های تاریخ، اندیشه، علوم انسانی، فرهنگ و هنر را واکاوی می کند.

مطبوعات مستقل از محل آگهی ها، تک فروشی و حق اشتراک به حیات خود ادامه می دهند و مخاطبان آنها، بزرگترین سرمایه شان محسوب می‌شوند.

منبع:ایسنا

اخبار مرتبط

نشست «آیت‌الله مصباح یزدی و امتداد سیاسی اجتماعی فلسفه اسلامی»

برگزاری بزرگداشت آیت‌الله مصباح در دانشگاه مذاهب

دفاع عالمانه از اسلام و انقلاب از آیت‌الله مصباح شخصیتی بی بدیل ساخته است

0 نظر

ارسال نظر

capcha