آخرین وضعیت واردات کالاهای اساسی

آخرین وضعیت واردات کالاهای اساسی

 به گزارش سراج24، علی قنبری با اشاره به اینکه نهادهای نظارتی، بر واردات کالاهای اساسی نظارت کافی دارند، گفت: واردات کالاهای اساسی تنها با مصوبه دولت و کارگروه کنترل بازار صورت می گیرد و در این میان، هیچگونه تخلفی نسبت به مجوزهای صادره از سوی دولت وجود ندارد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: آمارهای واردات کالاهای اساسی در سال جاری نشانگر این است که دولت تمام شرایط احتیاطی برای ذخیره سازی کالاهای اساسی را انجام داده تا کمبودی در این زمینه احساس نشود.

وی تصریح کرد: بر این اساس از ابتدای سال تاکنون براساس نظارت‌های صورت گرفته از سوی دستگاه‌ها نظارتی، هیچ تخلفی در واردات کالاهای اساسی از سوی دولت صورت نگرفته و با توجه به اینکه برخی کالاها، موجودی انبار مناسبی دارند، اجازه واردات داده نشده است.

قنبری در توضیح این مطلب افزود: هم اکنون به دلیل موجودی بالای شکر و برنج، واردات این کالاها ممنوع است و تنها به منظور ذخیره سازی استراتژیک، حجم مشخص و مصوبی از واردات صورت گرفته است.

طی 8 ماه نخست امسال، 830 هزار تن برنج به ارزش یک‌میلیارد و 28 میلیون دلار وارد کشور شده که در مقایسه با سال گذشته کاهش 40.32 درصدی در وزن و 36.31  درصدی در ارزش را نشان می‌دهد، این در حالی است که در 8 ماه سال گذشته نیز در مجموع، یک میلیون و 956 هزار تن برنج خارجی وارد شده که اغلب آن برای سفارش‌های قبل و مربوط به سالهای 91 و 92 است.

در زمینه شکر نیز، واردات در 8 ماه امسال با کاهش ارزشی و وزنی مواجه شده است. در این مدت، 742 هزار تن به ارزش 345 میلیون دلار، شکر وارد کشور شده که در مدت مشابه سال گذشته این میزان حدود 847 هزار تن به ارزش 466 میلیون دلار بوده است.

منبع: مهر
 

اخبار مرتبط

اختصاص ارز نیما بر واردات گوشت تاثیری نداشته است

رحمانی: تمام گوشت‌هایی که ر مناطق سیل‌زده توزیع می‌شوند جدید هستند

مهم‌ترین بخشی که می‌تواند برای رونق تولید فعالیت کند، ستاد تسهیل است

0 نظر

ارسال نظر

capcha