«فندک انگلیسی» و «عشق، عادت»

پنجمین روز «عمار» میزبان کدام آثار خواهد بود؟/نمایش ویژه فیلم «چ» امشب در «عمار»

پنجمین روز «عمار» میزبان کدام آثار خواهد بود؟/نمایش ویژه فیلم «چ» امشب در «عمار»

به گزارش سراج24، اکران‌های آثار پنجمین جشنواره مردمی فیلم عمار از پنجشنبه 11 دی‌ماه در سینما فلسطین تهران آغاز شده است و سرویس سینمایی خبرگزاری فارس روزانه به معرفی آثار و جدول این اکران‌ها می‌پردازد.

در پنجمین روز از پنجمین جشنواره مردمی فیلم عمار آثار ذیل به روی پرده می‌روند:

فندک انگلیسی (ساعت 18، سالن یک)

فندک انگلیسی نام فیلم کوتاهی است به کارگردانی مصطفی معارف وند، نویسندگی و بازیگری احمد کاوری است که ساخت آن به مدت سه روز در اواخر مرداد 93 در موزه عبرت ایران انجام شده است. این فیلم زیبا و دیدنی با بهره جستن از هنر هفتم گوشه هایی از حوادث و رویدادهای کمیته مشترک ضد خرابکاری ساواک را به تصویر می کشند.
 

کارگردان فیلم «فندک انگلیسی» از داستان فیلم خود با مضمون پایدار نماندن ظلم که آن را در موزه عبرت ایران با محوریت یک شکنجه گر تولید کرده است، سخن گفت. مضمون اصلی داستان این فیلم 10 دقیقه ای که در پنجمین جشنواره فیلم عمار حضور دارد پایدار نماندن ظلم است. و با زبان سینما به مخاطب می گوید که ظلم در هر شرایط و در هر مکان و زمانی که رخ بدهد در نهایت پایدار نیست. ایده اولیه فیلم که در بازدید کارگردان از موزه عبرت ایران شکل گرفت است و او همان جا به احمد کاوری سفارش نوشتن فیلمنامه ای با این مضمون که ظلم پایدار نیست را می دهد.

این فیلم اگرچه مقطعی از زمان یعنی رژیم شاهنشاهی و طاغوت را به تصویر کشیده است چون در آن زمان بیشترین ظلم به مردم انجام می شد اما در اصل بدون زمان و مکان است و به نوعی یک روایت مستند ندارد.

عشق، عادت (ساعت 19:45، سالن یک)

فیلم کوتاه «عشق، عادت» اثر محمدرضا شهیری، به گونه ای هنرمندانه داستان حواس پرتی های ما در وقت نماز را به ساده ترین شکل و در کمترین زمان ممکن به تصویر می کشد. «عشق، عادت» داستان مایی است که گاهی در وقت نماز گمشده هایمان را پیدا می کنیم، دغدغه قرارمان با دوستمان را داریم و نگران وسایلمان می شویم و حتی برخی اوقات ایده کارهایمان را پیدا می کنیم.


موضوع روایت کلی این فیلم که در سال 1392 به تهیه کنندگی حوزه هنری استان خراسان جنوبی ساخته شده، حضور قلب در نماز است. این فیلم کوتاه در کمتر از 2 دقیقه تأمل عمیقی را در ذهن مخاطب در رابطه با کیفیت نماز خود ایجاد می‌کند و تفاوت کسی که نمازش را از روی عادت می خواند و تنها خم و راست می شود را با کسی که نمازش را از روی عشق می‌خواند، به بیننده نشان می‌دهد.

همچنین در نمایشی ویژه امشب فیلم سینمایی «چ» ساخته ابراهیم حاتمی کیا نیز از 21.30 در سالن شماره 2 سینما فلسطین به روی پرده می‌رود.

مخاطبان محترم همچنین می‌توانید برنامه کامل پنجمین روز جشنواره عمار را در ذیل مشاهده کنید:
منبع:فارس

اخبار مرتبط

وضعیت شاخص‌های منفی در آثار نامزد شده‌ی جشنواره فیلم فجر چگونه است؟

خوب و بد جشنواره سی‌وهشتم فیلم فجر؛ نباید حقیقت را به مسلخ برد!

تحریم فجر، تیری که به سنگ خورد

0 نظر

ارسال نظر

capcha