در دیداری مطرح شد

انتقاد آیت‌الله علوی گرگانی ازکم‌توجهی به نماز

انتقاد آیت‌الله علوی گرگانی ازکم‌توجهی به نماز

به گزارش سراج24،آیت‌الله العظمی سید محمدعلی علوی گرگانی عصر دوشنبه در دیدار اعضای دبیرخانه کمیته علمی پژوهشی بیست و سومین اجلاس سراسری نماز با بیان اینکه نماز دارای ابعاد مختلفی است، به روایتی از امام صادق پیرامون اهمیت نماز اشاره کرد و افزود: بهترین عبادتی که نشان دهنده رابطه بین خلق و خالق است، نماز است و این ارتباط نباید قطع شود.

استاد برجسته حوزه تصریح کرد: یکی از بخش‌های نماز که انسان باید به آن توجه داشته باشد مصداق شکر خداست. کسی که نماز نمی‌خواند در واقع شکرگذار نعمت‌های پروردگار نیست و این تفکر در جامعه عقلایی و در هر دین و آئینی مورد مذمت است.

آیت‌الله علوی گرگانی تاکید کرد: فرهنگ سازی شود نماز منت بر خدا نیست بلکه خدا بر ما منت نهاد که ما نماز می‌خوانیم.

نماز ذکر الله است

وی بر اهمیت خضوع و خشوع در نماز تاکید کرد و افزود: نماز ذکر الله است و وقتی انسان نماز می‌خواند باید توجه ویژه به ارتباط با خدا داشته باشند.

این مرجع تقلید تاکید کرد: این عمل آنقدر مهم است که خداوند برای آن ترمیم قرار داده است.

آیت الله علوی گرگانی

وی نماز را وسیله‌ای برای نهی از فحشا و منکر دانست و گفت: خداوند این عبادت را قرار داده تا انسان از ارتکاب فحشا و منکر پرهیز کند، بنابراین نماز حالت بازدارندگی دارد.

آیت‌الله علوی گرگانی اضافه کرد: خداوند نماز را راه ارتباطی قرار داده تا انسان با بهره مندی از آن حاجت‌های خود را از خداوند بخواهد.

هر چه درباره نماز سرمایه گذاری شود باز هم کم است

وی با بیان اینکه نماز اهم واجبات است، اظهار کرد: نماز اساس و بنیه اسلام است و باید اهمیت آن در جامعه فرهنگ سازی و تبیین شود.

این استاد برجسته حوزه با ابراز تاسف از کم توجهی به مسئله نماز اظهار کرد: متاسفانه آن طور که باید و شاید در جامعه امروز تشیع به نماز اهمیت داده نمی‌شود، در حالی که برخی از برادران اهل سنت از این نظر از ما پیشی گرفته‌اند و وقت نماز تمامی کارها را تعطیل می‌کنند.

آیت‌الله علوی گرگانی بر لزوم رعایت نظم در ایجاد صفوف نماز تاکید کرد و گفت: نماز منشا همه خوبی‌هاست، بنابراین هر چه برای نماز سرمایه‌گذاری کنیم باز هم کم است.

در ابتدای این دیدار حجت‌الاسلام علی دارابی مدیرکل آموزش‌های تخصصی سازمان تبلیغات اسلامی که جانشین کمیته علمی و پژوهشی بیست و سومین اجلاس سراسری نماز است گزارشی از روند برگزاری این اجلاس ارائه کرد.

اخبار مرتبط

درب مساجد نباید به روی نمازگزاران بسته شود

نماز جمعه موجب تقویت رشد فکری و سیاسی، انسجام و وحدت می‌شود

تاکید امام جمعه شهرکرد برای فعال بودن نمازخانه‌های ادارات و مدارس

0 نظر

ارسال نظر

capcha