آیت‌الله غرویان در گفتگو با «سراج 24»:

صلح امام حسن(ع) در مسیر حفظ ارزش‌ها بود/لزوم پیشبرد اهداف اسلام حتی در مذاکره با دشمن

صلح امام حسن(ع) در مسیر حفظ ارزش‌ها بود/لزوم پیشبرد اهداف اسلام حتی در مذاکره با دشمن

آیت الله محسن غرویان، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در گفت و گو با سراج24 با تسلیت فرا رسیدن سالروز شهادت امام حسن مجتبی(ع) گفت: یکی از مسائل مهم در زندگی ایشان مسئله صلح امام با معاویه است که باید این مسئله تبیین شود.
 وی افزود: در ذات اسلام جنگ و صلح نیست؛ صلح باید ما را به غایت و هدفی که اسلام مشخص کرده، برساند و شرایط  زمانی و مکانی هر کدام از ائمه(ع) اقتضای خاص خود را در استفاده از ابزار صلح یا قیام داشته است.
آیت الله غرویان با ذکر اینکه امام حسن(ع) شرایط قیام را نداشتند، افزود: ایشان به صلح روی آوردند، اما امام حسین(ع) با توجه به شرایط خود قیام را انتخاب کردند؛ هر دو امام هدفشان حفظ ارزشها بود؛ گاه حفظ کیان اسلام اقتضا می کند که امام حسن صلح کند و گاه برای حفظ اسلام باید امام حسین دست به قیام بزند.
وی عنوان کرد: باید اصل را در هر کاری حفظ اصول و ارکان اسلام قرار دهیم و حوادث تاریخی را با توجه به این مسئله تبیین نماییم.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به لقب کریم اهل بیت که برای امام حسن(ع) به کار می رود، گفت: صفاتی چون کرامت، صبر، حلم، دستگیری از ضعفا، رسیدگی به مستمندان در وجود ایشان بود؛ امام با وجود آنکه قدرت و حکومت را در اختیار نداشتند اما به اندازه استطاعت خود تلاش داشتند تا به امورات مردم رسیدگی کنند و لذا این لقب برای ایشان استفاده می شود.
آیت الله غرویان با ذکر اینکه امام حسن(ع) از نرمش قهرمانانه در برابر حکومت معاویه استفاده کردند، گفت: نرمش قهرمانانه یعنی نباید از دشمن فریب خورد، گاهی شرایط اقتضا می کند با دشمن وارد گفت و گو و مذاکره شویم و از طریق گفتمان اهداف اسلام را پیش ببریم.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در پایان عنوان کرد: باید مراقب بود که در هر مذاکره ای به اهداف و ارزشهای دینی پایبند باشیم و از مذاکره به نفع اهداف اسلام استفاده کنیم.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

برگزاری وبینار واکاوی و تحلیل صلح امام حسن(ع)

فیلم| نماهنگ «تصور کن»

شب‌های پایانی ماه صفر هیئت کجا برویم؟ +۲۰ پیشنهاد

0 نظر

ارسال نظر

capcha