«سراج 24» گزارش می‌دهد؛

چه کسی سی و دومین رئیس دانشگاه تهران می‌شود/ حیات نباتی دانشگاه تهران با تعیین سرپرست

چه کسی سی و دومین رئیس دانشگاه تهران می‌شود/ حیات نباتی دانشگاه تهران با تعیین سرپرست

 به گزارش «سراج24» دانشگاه تهران بزرگ‌ترین مرکز آموزش عالی در ایران که در سال ۱۳۱۳ هجری شمسی تأسیس شد. این دانشگاه تا سال 1321 توسط وزیر فرهنگ مدیریت می‌شد و از آن تاریخ به بعد مدیریت دانشگاه بصورت مستقل و زیر نظر وزارت فرهنگ (علوم )در آمد و از آن زمان تاکنون 31 تن بر کرسی ریاست این دانشگاه تکیه زده‌اند که آخرین آن فرهاد رهبر بوده است.

در دولت یازدهم پس از گذشت بیش از 70 سال از روند انتصابی بودن رییس دانشگاه تهران، پیام تغییر با انتخابی‌شدن این فرایند از دل این دانشگاه شنیده شد.  براین اساس با خداحافظی فرهاد رهبر پس از شش سال از سکانداری دانشگاه، محمدحسین امید، عضو هیات علمی این دانشگاه و معاون اداری و مالی وزیر علوم به عنوان سرپرستی این دانشگاه ماموریت یافت با تشکیل شورای منتخبین دانشگاه نسبت به انتخاب و معرفی نامزدهای ریاست دانشگاه براساس نظر اعضای هیات علمی اقدام کند.

فرآیند تشکیل کمیته شورای منتخبان در اردیبهشت‌ماه سال جاری در دانشگاه تهران آغاز شد و معاون آموزشی این دانشگاه مسئول پیگیری و معرفی نمایندگان دانشکده‌های مختلف به‌عنوان شورای منتخبان این دانشگاه شد.

پس از معرفی نمایندگان دانشکده‌ها، اولین جلسه شورای 51نفره منتخبان دانشگاه تهران با حضور فرجی‌دانا برگزار شد.

این شورا پس از تشکیل سه جلسه و استماع برنامه‌های 6 گزینه ریاست دانشگاه تهران در نهایت پس از رأی‌گیری سه نفر را به‌عنوان افرادی که از بیشترین اقبال در جمع دانشگاهیان دانشگاه تهران برخوردار بودند به فرجی‌دانا معرفی کردند.

محمدحسین امید، رحیمیان و محمود نیلی احمد‌آبادی 3 گزینه مطرح برای ریاست دانشگاه تهران  بودند که در نهایت فرجی‌دانا با اما و اگرهای فراوان در 19 خرداد سال جاری محمود نیلی احمدآبادی را به‌عنوان سرپرست این دانشگاه منصوب کرد.

در حالی که اعلام می‌شد نیلی احمدآبادی در مدت قانونی به‌عنوان رئیس دانشگاه برای کسب رأی اعتماد به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی شده، اما این مسئله در جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی با اعتراض افرادی چون غلامعلی حداد عادل محقق نشد.

هر چند که نیلی نتوانست از شورای عالی انقلاب فرهنگی حکم ریاستش بر دانشگاه تهران را بگیرد ولیکن، او در برهه‌ای از دوران سرپرستی دانشگاه تهران از سوی رئیس‌جمهور به‌عنوان وزیر پیشنهادی علوم به مجلس شورای اسلامی معرفی شد که نتوانست رأی اعتماد نمایندگان را جلب کند و معرفی وی به شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز بیشتر در ابهام قرار گرفت.
اکنون دوره قانونی سرپرستی محمود نیلی احمدآبادی در دانشگاه تهران پس از 6 ماه روز گذشته به پایان رسیده است. در این خصوص، محمدرضا مخبردزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در یک برنامه زنده تلویزیونی سخن می‌گفت، درباره وضعیت ریاست دانشگاه تهران، تأکید کرد: از جمله دغدغه‌های من وضعیت دانشگاه تهران است. وی تصریح کرده که نزدیک به یک سال است که هنوز رئیس دانشگاه تهران تعیین نشده است. سرپرستی برای این دانشگاه تعیین کردند. سرپرست مدتش تمام شد. سرپرست دیگری را گذاشتند.

مخبردزفولی خاطرنشان کرده: چه در دوره آقای فرجی‌دانا و چه در دوره سرپرستان وزارت علوم وارد مقولۀ معرفی رئیس دانشگاه نشدند، چون به هر حال وزارت علوم باید به ما پیشنهاد می‌داد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره وضعیت فعلی سرپرست دانشگاه تهران و معرفی آن به شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز با تصریح بر عدم معرفی نیلی احمدآبادی به شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کرده که در جلسه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با آقای دکتر فرهادی صحبت کرده و تأکید داشته وی سریع‌تر رئیس دانشگاه تهران را به شورا معرفی کند.
در حالی که دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به ضرورت معرفی رئیس دانشگاه تهران از سوی وزارت علوم تأکید می‌کند، به نظر می‌رسد برنامه و تصمیم وزارت علوم در این خصوص هنوز مشخص نیست.

 عبدالحسین فریدون مدیرکل دفتر وزارتی وزارت علوم درباره برنامه این وزارتخانه برای دانشگاه تهران و احتمال معرفی فرد دیگری برای ریاست این دانشگاه به شورای عالی انقلاب فرهنگی به تسنیم گفت: هنوز چیز خاصی مشخص نیست و همان گزینه قبلی یعنی دکتر نیلی احمدآبادی کار را ادامه خواهد داد.
با وجود اینکه از پایان مهلت قانونی سرپرستی دانشگاه تهران (19 آذر) تا جلسه بعدی شورای عالی انقلاب فرهنگی تنها دو هفته زمان باقی مانده باید دید تصمیم وزیر علوم درباره ریاست این دانشگاه چه خواهد بود و در این مدت چه تصمیمی برای وضعیت ریاست این دانشگاه اتخاذ می‌شود.

براساس این گزارش، یکی از مهمترین دغدغه‌های مقام معظم رهبری که بارها نیز تکرار شده، وضعیت علمی کشور است. امروز پیشانی دانشگاه‌های ایران همچنان با سرپرست اداره می‌شود و علی رغم انتخاب وزیر علوم جدید، همچنان این دانشگاه و سرنوشتش در هاله ای از ابهام قرار گرفته است و معلم نیست سی و دومین رئیس دانشگاه تهران چه کسی خاهد شد.
 

اخبار مرتبط

مدعیان آزادی، دهان دانشجویان را هم بستند

عضویت همزمان هیئت علمی اساتید در ۲ دانشگاه خلاف قانون است

توضیح دانشگاه تهران درباره خبر ممانعت از ورود "شفیعی کدکنی" به دانشگاه

0 نظر

ارسال نظر

capcha