رایزنی پارلمان 2 کشور برای بازگشایی سفارتخانه‌ها

رایزنی پارلمان 2 کشور برای بازگشایی سفارتخانه‌ها

به گزارش سراج24,عباسعلی منصوری‌آرانی به تشریح سفر نایب رئیس گروه دوستی پارلمانی انگلیس و ایران  به تهران اشاره کرد و گفت: آقای ریچارد به منظور حضور در کنفرانس ضد خشونت به دعوت وزارت امورخارجه به ایران سفر کرده است.

وی افزود: هرچند آقای ریچارد به دعوت وزیر امورخارجه ایران سفر کرده اما به منظور دعوت مجدد هیئت پارلمانی ایران برای سفر به انگلیس به مجلس شورای اسلامی آمدند.
رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس اظهار داشت: بیش از این آقای جک‌استراو رسما و کتبا از هیئت پارلمانی ایران برای سفربه انگلیس دعوت کرده بود و آقای ریچارد مجددا از این هیئت دعوت کرد.

وی در مورد اینکه آیا هیئت پارلمانی ایران به انگلیس سفر خواهد کرد یا خیر گفت: ما با کلیات سفر موافقت کردیم و گفتیم انشاءالله در اولین فرصت به انگلیس سفر خواهیم کرد.
منصوی آرانی ادامه داد: هیئت پارلمانی انگلیس تاکنون دو بار از ما دعوت کرده‌اند و اگر روابط پارلمانی که بین ملت‌ها انجام می‌شود بتواند، وضع موجود را بهبود ببخشد ما استقبال می‌کنیم.

وی تأکید کرد: در این مذاکره گفتم که خاطره خوبی از انگلیس در ذهن مردم ما وجود ندارد و آقای ریچارد نیز به این مسئله اذعان داشتند.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: آقای ریچارد گفت که قبول دارم اقدامات ما علیه ایران خوب نبوده است.

وی افزود: همچنین آقای ریچارد ایران را جزیره ثبات در منطقه دانستند و گفتند که برخورد غرب و اروپا با ایران بعد از بحث طالبان نامناسب بود و من متأسفم ولی در جایگاهی نیستم که عذرخواهی کنم.

نماینده مردم کاشان، آران و بیدگل ادامه داد: آقای ریچارد در این ملاقات بیان کردند که ظرفیت زیادی بین ملت‌ها وجود دارد و می‌توانیم دو پارلمان و دو ملت در کنار هم در باره موضوعات باهم گفتگو کننیم.

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس در رابطه با بازگشایی مجدد سفارت انگلیس در تهران رایزنی شد یا خیر گفت: در این باره بحث شد و من گفتم که ما تابع پروتکل‌های بین‌المللی هستیم.
وی افزود : از طرف انگلیس خواستیم وزارت خارجه این کشور از موضوعات کوچک عبور کند و به عنوان یک مانع قرار ندهد.
 
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: آقای ریچارد نیز به این موضوع اذعان داشتند.
وی ادامه داد:‌ البته ما به بازگشایی سفارت انگلیس عجله‌ای نداریم البته تمایل هم نداریم برای همیشه بسته بماند.

منصوری آرانی خاطر نشان کرد: در این دیدار من و طرف مقابلم به بازگشایی سفارت انگلیس در تهران تأکید کردیم و گفتم که عجله‌ای برای بازگشایی نداریم.
وی در مورد زمان بازگشایی سفارت انگلیس گفت: بازگشایی سفارت در حوزه اختیارات وزارت امورخارجه است و قرار شد ما با وزارت خارجه‌های دو کشور گفتگو کنیم.
منصوری‌آرانی پیشتر در گفتگو با باشگاه خبرنگاران،از بازگشایی سفارت انگلیس در تهران تا پایان امسال خبر داد و گفت: اگر بازگشایی در تهران صورت بگیرد باید مشکل ویزا مرتفع شود و اولین بخش سفارت باید فعال شدن بخش کنسولی باشد.

منبع:باشگاه خبرنگاران

انتهای پیام

اخبار مرتبط

فیلم| سخنان رهبر انقلاب در مورد شیعه انگلیسی

فیلم| انگلیس گرفتار یک وعده انتخاباتی

فیلم| خروج انگلیس از اتحادیه اروپا یا همان برگزیت چیست؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha