معاون سازمان امور مالیاتی کشور:

مشوق‌های مالیاتی در کشور هدفمند شوند

مشوق‌های مالیاتی در کشور هدفمند شوند

به گزارش سراج24،محمدرضا عبدی ظهر امروز در سخنرانی علمی "چالش‌های مالیاتی کشور" با اشاره به نمونه‌های اجرایی کارهای مالیاتی اظهار داشت: 6 سال پیش مطالعه‌ای انجام شد که سبب تبدیل امور مالیاتی تئوری به یک کار عملیاتی شد و سیستم‌های سنتی کنار گذاشته و نرم افزاری برای این کار طراحی شد.

وی با بیان اینکه قانون مالیات در مجلس اصلاح شد و پس از اجرای آزمایشی آن در استان فارس در بقیه استان‌های کشور نیز اجرا شد، افزود: امروز با در اختیار داشتن این دانش با زدن تنها یک کلید می‌توان محاسبات کامل مالیات تمامی رانندگان و دیگر اقشاری را انجام داد.

عبدی خواهان استفاده از کارهای پژوهشی اساتید دانشگاهی در امور اجرایی کشور و به طبع دستیابی به موفقیت‌های مطلوب در زمینه‌های مختلف شد و گفت: در کشور ما در برنامه چهارم توسعه حدود 26 درصد از منابع عمومی و در حال حاضر حدود 36 درصد از این منابع از طریق مالیات تامین می‌شود و بیشتر به نفت وابسته‌ایم.

وی با اشاره به خام فروشی نفت گفت: تا زمانی که این گونه باشد که ما نفت کشور را خام و دست نزده بفروشیم پیشرفت نمی‌کنیم و همه کشورها برای پیشرفت از دانش و علمی کردن محصولات و فرآورده‌ها استفاده کرده‌اند.

عبدی گرفتن مالیات‌های بالا در بخش خصوصی را یکی دیگر از چالش‌های مالیات کشور دانست و تصریح کرد: این امر سبب شده تا شرکت‌ها از پرداخت مالیات فرار کنند.

معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و امور بین‌الملل سازمان امور مالیاتی کشور با بیان موارد اصلاح مالیاتی در جهان خاطرنشان کرد: کاهش هزیه تمکین مالیاتی، اصلاح ساختار نظام‌های مشوق مالیاتی، اصلاح ترکیب پایه‌های مالیاتی با هدف رشد و توسعه اقتصادی، شفاف‌سازی فعالیت‌های اقتصادی، کاهش هزینه‌های وصول(افزایش بهره‌وری)، مکانیزاسیون‌های فرآیندهای مالیاتی(مالیات الکترونیکی)، توسعه خود ‌اظهاری مالیاتی، ساده‌سازی مالیات از این جمله  موارد هستند.

وی با بیان اینکه مالیات بر واردات سبب گسترش قاچاق می‌شود، گفت: باید مالیات را در انتهای چرخه قرار داد و نه در ابتدای ورود کالا، چرا که اینگونه قاچاقچی بدون پرداخت هزینه جنس را وارد می‌کند ولی غیر قاچاقچی مالیات سنگینی پرداخت می‌کند اما اگر در انتهای چرخه مالیات گرفته شود فرقی ندارد که جنس چگونه وارد کشور شده بنابراین پدیده قاچاق کاهش می‌یابد.

معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و امور بین الملل سازمان امور مالیاتی کشور اظهار داشت: مالیات بر ارزش افزوده با هدف "گسترش پایه‌های مالیاتی"، "ایجاد شفافیت در مبادلات تجاری" و "افزایش منابع درآمدی دولت" انجام شده و ما مدتی است که پروژه‌های مختلف مالیاتی به دانشگاه‌ها واگذار کرده‌ایم و امید است که بتوانیم از ظرفیت دانشگاه شیراز نیز در این زمینه استفاده کنیم.

منبع:تسنیم

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

اخذ مالیات از خرید و فروش خودرو در چه صورت اجرایی می‌شود؟

بررسی راه کارهای کاهش وابستگی بودجه به درآمد‌های نفتی

تفویض اختیار تقسیط بدهی‌های مالیاتی و بخشودگی جرایم مالیاتی به مدیران کل امور مالیاتی

0 نظر

ارسال نظر

capcha