راهکاری متفاوت برای کاهش خشونت

راهکاری متفاوت برای کاهش خشونت

به گزارش سراج24 محمود گلزاری در برنامه گردهمایی کشوری تیم‌های طرح ملی سحر (سازماندهی حمایت‌های روانی و اجتماعی پس از بلایا) به تسنیم گفت: در زمینه کمک کردن به مردم در فرهنگ اسلامی و ایرانی ما مطالب ارزنده بسیاری وجود دارد، همچنین از سال 1995 نیز روانشناسی مثبت در دنیا پا گرفت و مساله نوع‌دوستی و کمک کردن به هم‌نوع یکی از مهم‌ترین بسترهای سلامت روان اعلام شده است.

وی افزود: براساس علوم روانشناسی ثابت شده است که کسانی که به مردم کمک می‌کنند برخلاف آنها که در مشکلات دیگران بی‌تفاوت هستند شادکامی و امیدبخشی بیشتری دارند زیرا یاری رساندن به هم‌نوع ارتباط مستمری با بهزیستی و شادکامی دارد.

معاون جوانان وزارت ورزش و جوانان ادامه داد: در زمینه کمک‌رسانی می‌توان از منابع فرهنگی ایران کمک بسیاری گرفت همانطور که در آثار سعدی یک باب با عنوان احسان درباره یاری رساندن وجود دارد که می‌توان از آن بهره گرفت و پیشنهاد می‌کنم سازمان جوانان هلال احمر نیز از این منابع استفاده کنند.

گلزاری با اشاره به افزایش سطح خشونت جامعه علی‌الخصوص پدیده زشت اسیدپاشی عنوان کرد: متاسفانه شب گذشته نیز یکی از مدیران بیمارستان‌های تهران قربانی اسیدپاشی شد و این در حالی است که دختران جوانی نیز در اصفهان نیز چندی قبل قربانی اسیدپاشی شده بودند. بنابراین ما شاهد آن هستیم که بیشترین زندانی‌ها نیز مربوط به خشونت‌های شهری است که در برگیرنده جرایمی چون قتل، درگیری و در حوزه مواد مخدر مشاهده می‌شود.

وی اظهار داشت: برای کاهش خشونت در جامعه علی‌الخصوص در جوانان که عنوان می‌شود به دلیل سن جوانی که سن ناشکیبایی تعریف می‌شود بهترین راه آن است که عطر محبت و احسان در جامعه پراکنده شود و به دور از برخورد انتظامی فضای جامعه باید محبت‌آمیز شود و براین اساس حضور جوانان به خصوص جوانان هلال‌احمر و افزایش خیریه‌ها کمک زیادی می‌کند تا سطح خشونت پایین آید.

معاون جوانان وزارت ورزش و جوانان با بیان اینکه متاسفانه ما هنوز در برخی معقولات از جمله اعتیاد به روانشناسان آموزش‌های لازم را نداده‌ایم عنوان کرد: یکی از وعده‌های وزرا علی‌الخصوص دکتر فرهادی وزیر جدید وزارت علوم بومی کردن علوم انسانی است. بنابراین بومی کردن این علوم مبتنی بر آن نیست که یک جا بنشینیم و به دنبال احادیث بگردیم زیرا این کار را حوزه انجام می‌دهد بلکه باید با بهره‌گیری از دانشمندان علوم انسانی از نزدیک با مشکلات جامعه در این حوزه مواجه شد و آن را برطرف کرد.

گلزاری با اشاره به اینکه یکی از مقولات بومی کردن علوم انسانی سازمان جوانان هلال احمر با تربیت و سازماندهی حمایت‌های روانی و اجتماعی پس از بلایا با اجرای طرح ملی سحر انجام داده است، خاطرنشان کرد: وزارت ورزش و جوانان نیز آمادگی خود را اعلام می‌کند تا در 31 استان کشور از جوانان هلال احمر در طول سال و در زمان‌هایی که فعالیتی ندارند با ایجاد تشکل و سمن‌های جوانان همکاری متقابلی داشته باشد.

 

اخبار مرتبط

زنگ خطر کاهش نرخ جمعیت به صدا درآمد/ طرح مجلس برای جوانی جمعیت و حمایت از خانواده

۵ راهکار برای یادگیری بهتر دانش آموزان در فضای مجازی

دلایل پایین آمدن میل ازدواج در پسرها

0 نظر

ارسال نظر

capcha