اعتراضات فرگوسن به روز سوم کشیده شد

اعتراضات فرگوسن به روز سوم کشیده شد

 به گزارش سراج24،  در سومین شب از اعتراضات سراسری در آمریکا به حکم تبرئه «دارن ویلسون» افسر سفیدپوست که چند ماه پیش «مایکل براون» نوجوان سیاهپوست آمریکایی را به ضرب گلوله کشته بود، صدها آمریکایی در شهر فرگوسن به خیابان‌ها آمدند و خشم خود را به رفتارهای تبعیض‌آمیز و خشونت‌بار پلیس کشورشان نشان دادند.

شبکه ان بی سی گزارش کرد که حدود 200 معترض آمریکایی در خیابان‌های فرگوسن چهارشنبه شب (دیشب) تجمع کردند و شعارهایی علیه خشونت پلیس سردادند.

*خبرنگاران روس مورد حمله قرار گرفتند

شبکه «ریانووستی» گزارش کرد که دو خبرنگار که یکی از آنها یک شهروند روس و خبرنگار «ریانووستی» بود و دیگری یک انگلیسی و خبرنگار پایگاه روسی «اسپوتنیک» بود در جریان اعتراضات فرگوسن مورد حمله قرار گرفتند ولی پلیس به آنها کمک نکرد تا بتوانند سوار برخودروهایشان بشوند و بعداً مشخص شد که خودروی آنها هم در جریان خشونت‌های فرگوسن به آتش کشیده شده است.

*اعتراضات مسالمت‌آمیز به خشونت کشیده شد

شبکه بی بی سی گزارش کرد که اغلب اعتراضات سه شنبه شب تا صبح چهارشنبه مسالمت‌آمیز بوده اما در «اوکلند» کار به شورش خیابانی کشید و معترضان آتش روشن کردند و شیشه‌های یک بنگاه فروش خودرو، چند رستوران و مغازه دیگر را شکستند.

 

در «مینیاپلیس» نیز راهپیمایی آرام هزاران نفر، با تصادف یک خودرو با یکی از معترضان و بعد برخورد با گروهی معترض دیگر همراه بود.

 

*ساختمان شهرداری «سنت‌لوئیس» به اشغال معترضان درآمد

گزارش‌ها حاکی از آن است که چندین نفر از معترضان به ساختمان شهرداری «سنت‌لوئیس» وارد شدند و ساختمان را به اشغال خود درآوردند و بیش از 100 نیروی پشتیبانی به این محل اعزام شدند.

 

معترضان شعار می‌دادند که «شرم بر شما» و وارد شهرداری شدند و دو نفر از معترضان در ساختمان شهرداری دستگیر شدند.

 

*دستگیری صدها معترض آمریکایی

گزارش‌های رسیده حاکی از آن است که مأموران پلیس شب گذشته دهها نفر را در حومه لس‌آنجلس بعد از آن دستگیر کردند که در سومین شب از اعتراضات به تظاهرات خود ادامه دادند و اعتراضان را به تیراندازی پلیس میسوری به نوجوان سیاهپوست ابراز کردند.

 

«رادیو فردا» نیز در اینباره گزارش کرد که مأموران گارد ملی و پلیس آمریکا در جریان ناآرامی های شهر فرگوسن و شماری دیگر از شهرهای این کشور، ‌بیش از 400 نفر را بازداشت کردند.

شبکه بی بی سی نیز گزارش کرد که در در لس‌آنجلس نیز 130 معترض به اتهام اختلال در نظم عمومی دستگیر شده‌اند.

 

*ناراحتی خانواده براون از حکم تبرئه قاتل فرزندشان

شبکه بی بی سی گزارش کرد که خانواده مایکل بروان، جوان سیاهپوست 18 ساله ای که بدون سلاح، به ضرب 12 گلوله پلیس کشته شده از میزان درد و رنج خود در پی تبرئه پلیس سخن گفته‌اند.

پدر مایکل به شبکه خبری ان بی سی از آمریکا گفته از تصمیم هیأت منصفه مبنی بر عدم محاکمه پلیس «خرد» شده است  و مادر این جوان نیز گفته است دارن ویلسون افسر پلیس ضارب «حرمت شکنی»کرده است.

 

با اینحال گزارش‌ها حاکی از آن است که «دارن ویلسون» قاتل سفید پوست به شبکه «ای بی سی» آمریکا گفته است که «وجدانی آسوده» دارد.

علیرغم آنکه شاهدان ماجرا گفته‌اند که براون غیرمسلح بوده، ویلسون مدعی شد که قبل از تیراندازی، مایکل براون او را به درون خودروی پلیس هل داده و به اسلحه‌اش چنگ انداخته تا حدی که این افسر پلیس حس یک بچه 5 ساله را داشته که در برابر «هالک هوگان» کشتی گیر معروف آمریکایی قرار گرفته است.

 
منبع: فارس
 

اخبار مرتبط

رایزنی آمریکا و عربستان درباره نویسنده سعودی

ترامپ:با رهبر کره شمالی دیدار خواهم کرد

بن سلمان چه بلایی بر سر فعالان حقوق زنان می‌آورد

0 نظر

ارسال نظر

capcha