مجازات سفر بدون ویزا به عراق

مجازات سفر بدون ویزا به عراق

به گزارش سراج24، سعید اوحدی با بیان این که امسال سیاست ما این است که تراکم جمعیت در سه نقطه مرزی شلمچه، چزابه و مهران را به شهرهای اصلی کشور منتقل کنیم،گفت: ۱۸۰۰ دفتر خدمات زیارتی کشور مجهز به سامانه ای شده اند که علاوه بر انجام امور صدور روادید برای متقاضیان، زمان خروج آنان را از مرز را مشخص می کند و بدین گونه از تراکم جمعیت در مرزها جلوگیری می شود.

وی افزود: تاکنون ۷۵ هزار نفر از طریق این سامانه نام نویسی کرده‌اند و همچنین علاوه بر این افراد تعدادی نیز برای تشرف به عتبات عالیات در ایام اربعین در قالب پیش ثبت نام‌های معمول عتبات عالیات برای اعزام به کربلا اقدام کرده اند.

اوحدی گفت: بر اساس هماهنگی با قرارگاه راهیان نور، اقامت زائرانی که از طریق دفاتر خدمات زیارتی ثبت نام کرده اند در خرمشهر و مهران در اردوگاه های راهیان نور به صورت رایگان است.

وی افزود: همچنین با هماهنگی اداره گذرنامه نیروی انتظامی تمیهداتی اندیشیده شده است تا مُهر خروج گذرنامه زائران در اردوگاه ها زده شود و در نقطه صفر مرزی تنها تطبیق چهره با صاحب گذرنامه انجام می شود تا از ایستایی در مرزها جلوگیری شود.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: امسال همه زائران اربعین بر اساس قرارداد سازمان حج و زیارت با بیمه ایران، به طور رایگان زیر پوشش بیمه قرار دارند و جمعیت هلال احمر نیز با به کارگیری پزشکان زن و مرد متخصص و تدارک داروی کافی به همه زائران خدمات درمانی رایگان ارائه خواهد کرد.

اوحدی گفت: امسال مجوز ورود اتوبوس های ایرانی به خاک عراق برای انتقال زائران از مرزها به نجف و برگشت زائران از کربلا به مرزها را از مقامات عراقی گرفته ایم.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: تاکنون قرارگاه کربلا ۱۵۰ دستگاه و شهرداری تهران نیز ۱۵۰ دستگاه اتوبوس برای جابجایی زائران فراهم کرده اند.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: هلال احمر نیز ۲۵ دستگاه آمبولانس پیش بینی کرده است که در مسیر ۸۰ کیلومتری نجف تا کربلا به فاصله هر ۲۵ کیلومتر در یک قرارگاه امدادی مستقر می شود ضمن آن که سه فروند بالگرد هلال احمر که در نقط مرزی کشور در حال گشت زنی در این ایام خواهند بود، در صورت صدور مجوز از طرف نیروی هوایی عراق آماده امداد رسانی در آن کشور خواهد بود.

وی افزود: امسال سازمان حج و زیارت ۸ موکب با همکاری شهرداری تهران و مجموعه دیگر در کنار موکب‌های خیرین راه اندازی می کند و بعثه مقام معظم رهبری نیز برنامه های فرهنگی ویژه ای برای موکب ها پیش بینی کرده است.

اوحدی گفت: امسال در مرز چزابه ۱۰۰ چشمه سرویس بهداشتی و در طرف دیگر مرزهای شلمچه، مهران و چزابه هرکدام ۲۰ چشمه سرویس بهداشتی ایجاد می شود.

وی با تاکید بر این که مردم برای گرفتن روادید حتما پیش از اربعین اقدام کنند، به مردم توصیه کرد به پیامک هایی درخصوص صدور روادید در نقطه صفر مرزی توجه نکنند.

اوحدی گفت: هزینه صدور روادید در کشور ۴۰ دلار و در نقطه صفر مرزی ۸۲ دلار است ضمن آن که گرفتن روادید در نقاط صفر مرزی مسائلی همچون سردرگمی،گم شدن گذرنامه ها و مخدوش شدن روادید را در پی دارد.

وی با بیان این که مردم به توصیه های سازمان حج و زیارت، نیروی انتظامی و باجه های اطلاع رسانی در مرزها توجه کنند،گفت: مراسم اربعین با حضور انبوه حدود۱۷ میلیون زائر در کربلا همایشی بسیار بزرگ است و زائران باید آمادگی مشکلات این سفر را داشته باشند.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: البته ما در ستاد اربعین همه تلاش خود را به کار بسته‌ایم تا شرایط تسهیل سفر را فراهم کنیم اما نباید فراموش کرد که هیچ دستگاه ایرانی یا عراقی توانایی اسکان این جمعیت عظیم را ندارد.

اوحدی گفت: شرکت در مراسم اربعین عملی مستحبی است و بنابراین توصیه می‌شود زائران از به همراه آوردن افراد سالمند، بیمار، ناتوان و کودکان در راهپیمایی اربعین خودداری کنند ضمن آن که توصیه می شود زائران با توجه به سردی هوا پتو و لباس کافی، لوازم شخصی و داروهای موردنیازشان را همراه داشته باشند.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: امسال ستاد دائمی اربعین با حضور ۲۶ دستگاه اقدامات موثری را انجام داده است و این ستاد تاکنون مصوباتی برای تسهیل سفر زائران اربعین داشته است.

وی گفت: نخستین مصوبه ستاد دائمی اربعین این است که روح و جوهره حرکت مردمی را حفظ کند و کاری که ستاد انجام می دهد ساماندهی و تسهیل سفر زائران است.

اوحدی گفت: در حج حدود دو میلیون و ۷۰۰ هزار زائر و در اربعین حسینی حدود ۱۷ میلیون زائر از سراسر جهان حضور پیدا می‌کنند.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: با توجه به شرایط ویژه منطقه، حضور میلیونی زائران در مراسم اربعین پیام بزرگی برای دنیا و متجاوزان به عراق خواهد داشت.

وی همچنین در مورد افرادی که بدون داشتن ویزا به عراق سفر می‌کنند گفت: زائرانی که بدون داشتن ویزا به عراق سفر می‌:نند به ۶ ماه حبس محکوم می‌شوند و سال گذشته نیز این موضوع یکی از مسائلی بود که زائران با آن مواجه بودند و تعدادی از زائران نیز به مدت ۳ ماه زندانی بودند که با رایزنی‌های انجام شده توانستیم آنها را آزاد کنیم.

وی همچنین در مورد اولویت‌های اعزام به عمره مفرده گفت: با توجه به وجود ظرفیت های خالی در کاروان های عمره اعزامی در آذرماه همه دارندگان اسناد ودیعه گذاری عمره در بانک های ملی و ملت تا اولـویت ۶۰۰ می توانند با مراجعه به سامانه فاخر برای نام نویسی در کاروان های اعزامی تا پایان آذر ثبت نام نمایند.

وی افزود: از چهارم آذر نیز در صورت وجود ظرفیت های خالی در کاروان های عمره ، هر چهار روز یک بار ۵۰ اولویت جدید برای ثبت نام در کاروان ها فراخوان خواهند شد.

رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: اعزام های مرحله اول عمره امسال از ۱۳ آذر آغاز می شود تا ۲۰ اسفند ادامه خواهد داشت.

منبع:فارس

اخبار مرتبط

رونمایی از نرم‌افزار «زیارتِ» مجازی عتبات عراق

هموطنان ایرانی به هیچ وجه به سمت مرزهای ایران و عراق نیایند

جواب محرمی اسیران ایرانی به یک افسر عراقی

0 نظر

ارسال نظر

capcha