آخرین جزئیات اعزام زائران در ایام اربعین

آخرین جزئیات اعزام زائران در ایام اربعین

به گزارش سراج24: سعید اوحدی در نشست خبری روز یکشنبه از تشکیل ستاد اربعین خبر داد و گفت: این ستاد با حضور 26 دستگاه موثر در امر تسهیل سفر زائرین عتبات عالیات به خصوص در ایام اربعین تشکیل شده است و تاکنون نیز 12 جلسه با حضور دستگاه ها برگزار شده است.

 
اوحدی به مصوبات ستاد اربعین اشاره کرد و گفت: حفظ روحیه مردمی برای شرکت در پیاده روی اربعین و همچنین تسهیل سفر این زائران از جمله مصوبات مهم این ستاد بوده است.
 
مهر- وی با اشاره به اینکه به گفته مسئولان عراقی 16 تا 17 میلیون نفر در ایام اربعین به زیارت خواهند رفت افزود: امسال با توجه به وضعیت منطقه و نیروهای داعش در این کشور حضور زائران در ایام اربعین پیام ویژه ای به جهانیان دارد.
 
وی گفت: با تشکیل ستاد اربعین تلاش می شود مشکلاتی که در سال های گذشته در این ایام در عراق برای زائران ایجاد می شد برطرف شود به طوری که ما به دنبال ساماندهی زائران هستیم نه سازماندهی کردن آنها.
 
وی با اشاره به اینکه کریدورهای مرزی پاسخ گوی دو تا سه هزار نفر هستند گفت: شرایطی فراهم می کنیم که این جمعیت از نقطه صفر مرزی به شهرهای اصلی بروند و مشکلی برایشان ایجاد نشود.
 
رئیس سازمان حج و زیارت از راه اندازی سامانه ثبت نام زائران پیاده در ایام اربعین خبر داد و گفت: تاکنون در این سامانه 75 هزار نفر ثبت نام کردند و با قرارگاه مرکزی راهیان نور هماهنگی لازم به عمل آمده تا اقامت رایگان برای زائران در شهرهای خرمشهر فراهم شود و همچنین اداره گذرنامه تسهیلاتی فراهم کرده تا در محل استقرار زائران مهر خروج و در منطقه صفر مرزی تطبیق چهره انجام شود.
 
اوحدی گفت: سال گذشته در مرزها وجوهاتی از زائران دریافت و باعث توقف های طولانی می شد به همین دلیل امسال با هماهنگی های انجام شده سعی داریم وجهی در مرز از زائران دریافت نشود.
 
وی تصریح کرد: سازمان هلال احمر سه بالگرد برای امداد هوایی به زائران در نظر گرفته که در صورت دریافت مجوز از آنها استفاده خواهیم کرد.
 
وی با تاکید بر اینکه سال گذشته یکی از مشکلات جدی زائران نبود سرویس های بهداشتی و آب بود گفت: امسال در مرز چذابه حدود 300 سرویس بهداشتی فراهم شده که با همکاری سازمان حج، سپاه، وزارت نفت، مرکز فناوری استانداری ایران انجام شده است. همچنین در عراق در هر مرز در قسمت ویزا و مهر گذرنامه 20 سرویس بهداشتی توسط ستاد اربعین تامین شده که البته قرار است در آن سوی مرز نیز نصب شود.
 
وی از همکاری هلال احمر خبر داد و گفت: تاکنون دو سفر به عراق برای ساماندهی و تسهیل سفر زائران ایرانی انجام شده که امیدواریم بتوانیم خدمات قابل قبولی به زائران ادامه دهیم.
 
وی به زائران توصیه کرد و گفت: خواهش ما این است که زائران به کیوسک های اطلاع رسانی که در مبادی مرزی ایجاد شده توجه داشته باشند و همچنین نسبت به اخذ ویزا قبل از سفر اقدام نمایند تا در شهرهای مرزی با ازدحام روبرو نشویم. همچنین ویزایی که قبل از سفر زائران دریافت می کنند قیمت آن 40 دلار و ویزایی که در مرز صادر می شود 82 دلار است بنابراین از زائران درخواست می کنیم که دریافت ویزا را به لحظه آخر موکول نکنند.
 
وی گفت: سال گذشته زائران دو روز در مرزها برای گرفتن ویزا معطل می شدند اما امسال توصیه می کنیم که همه قبل از رفتن به مرز ویزای خود را در دست داشته باشند البته زائران نباید انتظار داشته باشند که امکانات اسکان و حمل و نقل برای آنها در ایام پیاده روی فراهم است هرچند که مردم عراق مدارس، حسینیه و خانه های خود را برای استقبال از زائران آماده کردند.
 
رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه راهپیمایی چهار تا پنج روز به طول می انجامد اظهار داشت: در مرز مهران دو قرارگاه در مسیر پیاده روی در نظر گرفته شده همچنین در منطقه شلمچه اردوگاهی با ظرفیت 35 هزار نفر و در چذابه نیز مکان هایی برای اقامت این افراد ایجاد شده است و از سویی دیگر یک پارکینگ بزرگ از سوی شهرداری نیز در مرز مهران ایجاد شده که تشریفات گذرنامه در آنجا انجام می شود.
 
اوحدی درخصوص صدور ویزای انفرادی از سوی مسئولان عراق گفت: براساس مصوبه عراق قرار بود ویزای انفرادی برای زائران صادر نشود اما مسئولان این کشور در ایام اربعین برای زائران استثنا قائل شدند و پس از این ایام از ورود زائران انفرادی به عراق جلوگیری خواهد شد.
 
این مقام مسئول از پیش بینی ورود 700 هزار زائر پیاده در ایام اربعین خبر داد و گفت: سال گذشته 500 هزار زائر ایرانی در ایام اربعین در مراسم پیاده روی حضور داشتند.
 
وی به زائران توصیه کرد که از طریق دفاتر سازمان حج و زیارت که هزار و 600 دفتر است و سامانه ایجاد شده برای پیاده روی ثبت نام کنند تا مشکلات سال گذشته برایشان ایجاد نشود در این سامانه فقط 40 دلار بابت ویزا و 15 هزار تومان حق کارگزاری دفاتر از زائران دریافت می شود.
 
سال گذشته سه هزار و 500 زائر که غیر قانونی ثبت نام و هزینه یک میلیون و 600 هزار تومان برای سفر پرداخت کرده بودند در فضای بدون سقف زندگی کرده به طوری که حتی کفش های خود را برای گرم شدن سوزاندند.
 
اوحدی به امنیت زائران در ایام اربعین اشاره کرد و گفت: با همکاری نیروهای عراقی امنیت کامل برای زائران فراهم است که البته خود زائران نیز باید توجه داشته باشند از مسیرهای خود خارج نشوند.
 
به گفته وی در مسیر برگشت زائران سال قبل با ازدحام و مشکلاتی مواجه بودیم که امسال دولت عراق متعهد شده دو گیت ویزای خود را در مرز به 60 گیت افزایش دهد و همچنین شهرداری تهران نیز 150 دستگاه اتوبوس شهری برای زائران از مرز تا نجف را فراهم کرده و همچنین قرارگاه کربلا 150 دستگاه اتوبوس در نظر گرفته است تا مشکل حمل و نقل برای زائران ایجاد نشود.
 
وی تاکید کرد: مرزها نیز 24 ساعته باز هستند و از نجف به کربلا هر پنج کیلومتر با هماهنگی هلال احمر 25 دستگاه آمبولانس مستقر و همچنین چادرهای هلال احمر در سه مرز برای اسکان زائران مستقر هستند و پزشکان زن و مرد با انواع داروهای مختلف به زائران خدمات رسانی خواهند کرد.
 
وی از بازسازی هشت موکب برای اسکان زائران خبر داد و گفت: این موکب ها برای جنگ زدگان بود که آنها را بازسازی کردیم.
 
همچنین در این نشست سردار رضایی نژاد مسئول صدور گذرنامه ناجا گفت: تاکنون به تمامی درخواست های گذرنامه به صورت روزانه پاسخ داده ایم و همه آنها تحویل پست داده شده به طوری که در یک روز 38 هزار گذرنامه صادر شده است و توانستیم طول صدور گذرنامه را به حداقل زمان کاهش دهیم.
 
رئیس سازمان حج و زیارت در پاسخ به اینکه سال گذشته برخی بدون ویزا وارد عراق شدند افزود: زائران بدون داشتن گذرنامه به هیچ وجه به مرزها نروند چون اجازه خروج به آنها داده نمی شود و حتما باید گذرنامه معتبر و دارای تاریخ و همچنین ویزا از طریق سفارت و کنسولگری عراق در ایران به همراه داشته باشند.
 
وی تاکید کرد: سال گذشته برخی از زائران بدون گذرنامه به عراق رفتند که هم برای خود و هم برای مقامات مسئول مشکلاتی را ایجاد کرده به طوری که آنها سه ماه در عراق گرفتار و پس از رایزنی سازمان حج و زیارت توانستند آزاد شده و به کشور بیایند.
 
اوحدی همچنین در مورد اعزام به عمره مفرده تاکید کرد: مرحله اول اعزام زائران به عمره 20 اسفند به پایان می رسد و آغاز اعزام نیز 13 آذر خواهد بود. همچنین زائران در هشت گروه قیمتی به پایین ترین آن یک میلیون و 800و بالاترین قیمت آن دو میلیون و 600 هزار تومان است در کاروان ها ثبت نام می کنند که نسبت به سال گذشته 27 درصد ، حدود 100 هزار تومان هزینه های اعزام افزایش پیدا کرده است.
 
وی تاکید کرد: ثبت نام مرحله دوم اعزام به عمره از اوایل اسفند ماه آغاز می شود و برای اولین بار سامانه فاخر برای ثبت نام اینترنتی زائران راه اندازی شده است.
 
وی تاکید کرد: در حال حاضر با اولویت 350 برای اعزام زائران اعلام شده و با توجه به اینکه ظرفیت خالی وجود دارد به طور حتم تا اولویت 600 نیز اعلام خواهد شد و از چهار آذر هر چهار روز یک بار 50 اولویت بعد از 350 برای ثبت نام زائران اعلام می شود.

 

اخبار مرتبط

تجمع زائران در مسیر منتهی به مرز شلمچه پایان یافت

اسکان زائران حج 98 در مکه و مدینه چگونه خواهد بود؟

کاهش هزینه فرصت خوبی را برای زائران سفر به عتبات

0 نظر

ارسال نظر

capcha