«سراج 24» گزارش می‌دهد؛

افزایش تسهیلات بانکی باز هم مورد غفلت شورای پول و اعتبار قرار گرفت/خروج رکود از بازار مسکن، شاید وقتی دیگر

افزایش تسهیلات بانکی باز هم مورد غفلت شورای پول و اعتبار قرار گرفت/خروج رکود از بازار مسکن، شاید وقتی دیگر

گروه اقتصادی – سراج24 : رکود واژه ای که این روزها از زبان فعالان بازار مسکن به کرات شنیده می شود حال آنکه کاهش صدور پروانه های ساختمانی در طی چند ماه اخیر مهر تاییدی است بر صحت این ادعا. رکودی که بسیاری از کارشناسان بازار ریشه آن در فاصله عمیق بین منابع درآمدی خانوار و بهای عرضه مسکن عنوان می کنند. در ان بین سیستم انقباضی بانک و سهم اندک رقم تسهیلات در قیمت تمام شده خانه بر شدت این رکود دامن زده است و دیگر کمتر کسی قادر به خرید مسکن است چرا که بر اساس بررسی های به عمل آمده اگر کسی 20 سال کار کند و پس‌انداز نماید و تمام درآمد خود را نگه دارد می‌تواند یک واحد مسکونی کوچک خریداری کند، در حالیکه این رقم در آفریقا 6 سال در اروپا بین 4 تا 5 سال و در اسیا بین 7 تا 8 سال است بنابراین به اذعان تحلیل گران اقتصادی باید شاخص دسترسی به مسکن در ایران اصلاح شود زیرا که آمار موجود حاکی از آن است که نسبت هزینه مسکن به درآمد خانوار در ایران فقط با کشورهایی مانند بلاروس، گینه‌بیسائو و السالوادور برابری می‌کند.

این مهم موجب شده که آخوندی که سکان وزارت راه و شهرسازی در دست دارد از ابتدای وزارت خود بر افزایش وام ای خرید بانکی تاکید کرده و وعده شکسته شدن انحصار بانک مسکن، راه اندازی صندوق سرمایه گذاری بانک مسکن و افزایش رقم تسهیلات به 50 و 80 میلیون تومان را سر دهد وعده های که با وجود گذشت بیش از یک سال از شروع به کار دولت یازدهم هنوز هیچ یک عملی نشده است.

در این بین کم نیستند کسانی که بالا رفتن رقم تسهیلات بانکی را موجب افزایش نرخ تورم و بهای مسکن عنوان می کند در مقابل برخی دیگر بر این باورند که بالا رفتم قدرت خرید مردم را نمی توان تنها عامل گرانی مسکن عنوان رد چرا که در طول 8 سال گذشته وام مسکن هیچ افزایشی نداشته است اما در مقابل قیمت مسکن 6 برابر شد، بنابراین تنها عامل اصلی افزایش قیمت مسکن را نباید وام در نظر گرفت.

ناگفته نماند که در سال 83 که وام مسکن بانک مسکن 18 میلیون تومان بود که این رقم 30 درصد بهای یک آپارتمان 75 متری در تهران را تأمین می‌کرد، اما الان وام 40 میلیونی مسکن تنها 12 درصد قیمت خرید مسکن در تهران را تأمین می‌کند با این حساب اگر درآمد یه خانوار شهری را در طول یک سال 20 میلیون و 400 هزار تومان و هزینه این خانوار را 21 میلیون و 70 هزار تومان در نظر گیریم بنابراین یک خانواده شهری در بدهکاری به سر می‌برد، بنابراین چطور می‌تواند پس‌اندازی برای خرید مسکن داشته باشد.

در این بین رییس اتحادیه مشاورین املاک استان تهران در گفتگو با خبرنگار ما ضمن تایید ضمنی رکود در بازار مسکن ، می گوید: رکود بخش مسکن باعث شده تا بسیاری از تولیدکننده و انبوه‌سازان نتوانند واحدهای ساخته شده را به فروش برسانند و وقتی آنها نتوانند واحدهای خود را به فروش برسانند، نمی‌توانند اقدام به ساخت‌وساز جدید کنند و وقتی این اتفاق رخ می‌دهد قاعدتاً آمار صدور پروانه‌های ساختمانی کاهش می‌یابد.

حسین عقبایی با اشاره به اظهارات وزیر مسکن مبنی بر راه اندازی صندوق سرمایه گذاری مسکن، می افزاید: شرایط امروز بازار مسکن به گونه ای نیست که بتوان به اتکا بر یک راه حل بر بهبود آن امید داشت از این رو برای اینکه به یک استاندارد و شرایط پایدار در حوزه مسکن برسیم یا یدحداقل در یک پروسه پنجساله و با چند فرمول به این بازار هجمه ببریم.

گفتنی است که بر اساس اظهارات آخوندی وزیر راه و شهرسازی بانک مسکن پیشنهادات خود را در خصوص صندوق پس انداز مسکن به شورای پول و اعتبار داده است و در حال طی کردن مسیر تصویب است ضمن اینکه  به گفته این عضو کابینه یازدهم ابلاغ وام 50 میلیون تومانی به بافت های فرسوده، نیاز به مصوبه هیات وزیران داشت که باید مابه التفاوت سود را دولت می‌پذیرفت که این کار انجام گرفت و الان باید شورای پول و اعتبار بررسی کند و از سوی این شورا به بانک مرکزی و بانک‌ها ابلاغ شود.

اما متاسفانه به رغم اهمیت این مهم در اقتصاد کلان و خرد اختصاص تسهیلات در جلسات شورای پول  و اعتبار از اهمیت چندانی برخوردر نیست به طوری ک نه تنها در جلسه هفته جاری وام مسکن مورد بررسی قرار نگرفته لکه در دستور کار هفته آینده نیز قرار ندارد.

آنچه از سخنان سکان دار وزارت راه و شهرسازی استباط می شود عملی نشدن وعده‌های وی بعد از گذشت یک سال از فعالیت وی در وزارتخانه متبوعش است و رکود در بازار مسکن همچنان ادامه دارد گویا نظام بانکی قصد همراهی با وی  را ندارد و

اخبار مرتبط

میزان وام مسکن برای اقشار مختلف چقدر است؟

کاهش ازدواج با گرانی مسکن

دولت باید تسهیلات خرید مسکن را همچنان ادامه دهد

0 نظر

ارسال نظر

capcha