جانشینان احتمالی خلیفۀ داعش کیست؟

جانشینان احتمالی خلیفۀ داعش کیست؟

به گزارش سراج24،سایت «سی ان ان» با اشاره به انتشار اخبار درباره هدف گرفتن سرکرده گروهک داعش در روزهای اخیر، به بررسی سناریوهای احتمالی برای سرکردگی این گروهک تروریستی در صورت حذف البغدادی پرداخته و اظهار می دارد که شورای این گروهک نیز اختیارات فراوانی از جمله برکناری بغدادی را داراست.

اگرچه گروهک داعش هیچ گونه بیانیه ای یا موضعی را درباره هدف قرار گرفتن بغدادی منتشر نکرده است، اما شمار زیادی از مقامات عراقی، این امر را به عنوان دستاوردی برای خودشان ذکر کرده اند.

شبکه سی ان ان در گزارش خود، در ابتدا با اشاره به اینکه نباید انتظار داشت که در صورت مرگ یا حذف شدن البغدادی، داعش دچار فروپاشی شود، به نقل از "جیمز اسپایدر مارکس" ژنرال بازنشسته آمریکایی می گوید: این گروه تحول پیدا خواهد کرد و سرکردگان جدیدی پیدا خواهند شد.

این کارشناس امریکایی بر این باور است که کادر رهبری داعش از ارتش صدام ریشه گرفته است و آنها رهبرانی به شدت آموزش دیده و حرفه ای هستند.

همچنین "لورن اسکوایرز" پژوهشگر مؤسسه مطالعات جنگ می گوید: داعش احتمالاً یک خط مشخص جانشینی دارد. این گروه همچون یک سازمان بوروکراتیک با کرسی رهبری مشخص است. خواه خود بغدادی این خط جانشینی را مشخص کرده و یا مجلس شورا، چنین امری را تدارک دیده باشد.

در این میان باید در نظر داشت که بغدادی دارای دو معاون و یک سخنگو است که احتمال جانشینی یکی از معاونان و پس از وی سخنگوی داعش فراوان است.

بغدادی کابینه‌ای از مشاوران و همچنین دو معاون ارشد دارد: ابومسلم ترکمانی که بر فعالیت‌های داعش در عراق نظارت می‌کند و ابوعلی انباری که مسئولیت عملیات در سوریه را بر عهده دارد. هر دو این افراد، در زمان صدام از جمله افسران ارتش عراق بوده‌اند.

پیتر نیومن، استاد کالج کینگ می‌گوید: این افراد که پیشتر در ارتش صدام خدمت کرده‌اند، به شدت خشن هستند. علاوه بر این، آن‌ها از انضباط و توانایی نظامی نیز برخوردارند.

تحلیلگران معتقدند در صورت مرگ یا کنار گذاشته شدن بغدادی، الترکمانی بختی قوی برای رهبری داعش دارد.

فرد دیگری که ممکن است رهبری داعش را بر عهده بگیرد، محمد العدنانی، سخنگوی ارشد این گروه است.

تحلیلگران می‌گویند، برخی از معاونین البغدادی و همچنین سخنگوی ارشد داعش، زمانی در «کمپ بوکا»، اردوگاهی که تحت نظارت آمریکایی‌ها بود، در زندان بوده‌اند. خود البغدادی نیز چهار سال در اردوگاه مذکور زندانی بوده است.

در صورتی که البغدادی زنده باشد، یک گروه هست که می‌تواند وی را بدون استفاده از حملات هوایی و خشونت کنار بزند. مجلس شورا، در حقیقت نهاد نظارتی داعش به شمار می‌رود. این شورا نه تنها وظیفه اطمینان یافتن از پایبندی فرمانداران به اصول داعش را بر عهده دارد، بلکه می‌تواند وی را از مقام خود برکنار کند.

جاسمین اوپرمن، پژوهشگر کنسرسیوم پژوهش و تحلیل تروریسم می‌گوید: شورای داعش، این حق را دارد که در صورت عدم پایبندی بغدادی به استانداردهای داعش، وی را برکنار کند. اگرچه این اتفاق احتمالاً هرگز نخواهد افتاد؛ اما همین که چنین امکانی هست، از اهمیت این مجلس حکایت دارد. وی می‌گوید، اقدامات داعش در گردن زدن گروگان‌های غربی خود، یعنی جیمز فولی، استیون ساتلاف و دیوید هاینس تحت نظارت مجلس شورا انجام گرفته است.

منبع: العالم

اخبار مرتبط

بشار اسد: ما با نیروهای ترکیه، عربستان و آمریکا می‌جنگیم

خاطرات یک داعشی به تهران رسید

داعش فیلم حمله به «بیشکک» را منتشر کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha