رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

معضل نحوه اداره بانک مرکزی کماکان باقی است

معضل نحوه اداره بانک مرکزی کماکان باقی است

به گزارش سراج24، غلامرضا تاجگردون  درباره مصوبه اخیر مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره نحوه انتخاب بانک مرکزی و تاثیر آن بر استقلال این بانک،‌اظهار داشت: معمولاً آنچه مد نظر ماست نمی توان در سیستم قانون اساسی و اجرایی جاری کرد، به همین خاطر چند سال شاهد این رفت و برگشت‌ها در روند قانون گذاری می باشیم.

وی با بیان اینکه دو موضوع در انتخاب ریاست بانک مرکزی باید مد نظر قرار گیرد، افزود: نخست زمان حکم رئیس کل بانک مرکزی است که باید مورد توجه قرار گیرد، باید دوره قابل توجهی (5 تا هفت سال و بیشتر) برای ریاست بانک مرکزی به تصویب برسد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس مورد دوم را نحوه عزل و نصب رئیس کل بانک مرکزی عنوان کرد و افزود: وزیر و دولت نباید به تنهایی در عزل رئیس کل بانک مرکزی دخیل باشند و اگر بتوان افراد دیگری را نیز در این فرایند اضافه کرد شاید به هدف مورد نظر نزدیک شویم.

تاجگردون با بیان اینکه برخی مواقع در روند قانون گذاری به قوانین کشورهایی مانند امریکا توجه می کنند درحالی که نظام و قوای ما با آن کشورها تفاوت دارد، تصریح کرد: مقام معظم رهبری مصلحتی را دیدند و روشی را برگزیدند تا این موضوع از نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام حل و فصل شود و باید منتظر سرانجام کار ماند.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که مقام معظم رهبری این موضوع را بعنوان معضل به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع داده بودند، بنظر شما الان این معضل رفع شده است؟ تصریح کرد: در آن مقطع معضلی بین دولت و مجلس وقت بوجود آمده بود ولی معضل از دید کسانی که آن مقطع با این روند مخالف بودند کماکان باقی است.

* کاهش 1.6 تا 1.7 درصدی درامدهای نفتی طی سه ماه آخر سال

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درباره پیش بینی این کمیسیون از میزان کسری بودجه امسال باتوجه به کاهش قیمت نفت، گفت: در بودجه 93 قیمت نفت را 100 دلار و میزان فروش نفت را یک میلیون و 300 هزار بشکه پیش بینی کرده بودیم، تا زمانی که این کاهش قیمت اتفاق بیفتد متوسط فروشمان کمی بیشتر از 104 دلار بود و فروش نفت هم همان یک میلیون و 300 هزار بشکه بود.

وی با بیان اینکه تا مهر ماه مازاد درآمدهای نفتی داشتیم، افزود: معمولاً سه ماه طول می کشد تا قیمت نفت خودش را در بودجه نشان دهد چراکه درآمدها با تاخیر وصول می شود بنابراین برآورد ما این است که سه ماه اخر سال باتوجه به کاهش قیمت نفت کاهش درآمد 8تا 10 درصدی داشته باشیم.

تاجگردون ضمن اشاره به اینکه درآمد نفتی کشور (آنچه در بودجه خرج می شود) 30 میلیارد دلار است، تصریح کرد: اگر این درآمد به چهار فصل تقسیم شود برای سه ماه آخر سال رقمی حدود 8 میلیارد دلار بدست می آید که 20 درصد آن یعنی 1.6 تا 1.7 میلیارد دلار با توجه به کاهش قیمت نفت کاهش درآمد نفتی خواهیم داشت که این با توجه به میزان درآمدهای نفتی رقم زیادی نیست.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در ارتباط با اظهارات دولتمردان مبنی براینکه کسری بودجه در سال جاری نخواهیم داشت، گفت: در سال 93 با تخصیص بهینه می توانیم کسری داشته باشیم ولی در سال 94 باید طوری بودجه بسته شود که کسری پیدا نکنیم.

وی درباره اظهارات دولتی ها مبنی بر اینکه نفت 100 دلاری پیشنهاد مجلس بوده است، افزود: همیشه مجلس عدد را بالا می برد اما در این مورد مقاومت کردیم که مجلس قیمت نفت را بالا نبرد و ما همان پیشنهاد مجلس را تصویب کردیم.

تاجگردون همچنین در ارتباط با قیمت نفت در بودجه سال آینده گفت: اگر در اجلاس اوپک اتفاق خاصی نیفتد فکر می کنم بودجه 94 با نفت 80 تا 85 دلار بسته بشود.

* دولت براحتی می تواند 5 میلیون پردرآمد را شناسایی کند/ اول فاز دوم باید اجرا شود و بعد سراغ فاز سوم رفت

تاجگردون در پاسخ به این پرسش که آیا دولت برنامه های خود را به مجلس برای اجرای فاز سوم هدفمندی یارانه ها ارائه داده است یا خیر؟ اظهار داشت: نه چیز خاصی ندیدم ضمن آنکه هنوز فاز دوم را دولت به صورت کامل اجرا نکرده که منتظر اجرای فاز سوم باشیم.

وی با بیان اینکه قسمت اصلی اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها پالایش گروه های یارانه بگیر بوده که دولت آنرا انجام نداده است، درباره توضیح دولتمردان در این خصوص تصریح کرد: روز اول اقای دکتر طیب نیا فرمودند 10 میلیون شناسایی کردیم و به همین خاطر مجلس این شیوه را در قانون تصویب کرد اما الان متاسفانه خبری نیست و ما پیگیری می کنیم در پاسخ به این جواب می رسیم که شناسایی نکرده ایم.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس همچنین گفت: صحبت های آقای رئیس جمهور نیز بیانگر این است که دولت تمایلی برای ورود به این قلمرو ندارد البته اگر منابع دولت کم نشود و بتواند تمام تعهدات خود را در اجرای این فاز تامین کند مشکلی ندارد که به تمام افراد یارانه بدهد اما در صورت عدم تامین منابع و تعیین سقف پرداخت خلاف قانون اتفاق می افتد.

نماینده مجلس نهم البته این را هم مورد تاکید قرار داد که قشر پردرآمدی که شناسایی شده اند نباید یارانه بگیرند و ادامه داد: شاید امکان شناسایی 10 میلیون پردرآمد برای دولت وجود نداشته باشد اما دولت می تواند پنج میلیون پردرامد را براحتی شناسایی کند.

وی در پاسخ به اینکه آیا مجلس پیشنهادات خود در این مورد را به دولت ارائه داده است؟ گفت: بله ولی دولت می گوید هنوز به اطلاعات واقعی نرسیده ایم. دولت ناگزیر به حذف یارانه پردرآمدهاست.

* آخرین وضعیت بررسی لایحه خروج از رکود/ پیشنهاد دولت تغییر کرد

تاجگردون درباره بررسی لایحه خروج از رکود در مجلس اظهار داشت: جمع بندی این لایحه در کمیسیون های تخصصی به اتمام رسیده و بعد از رسیدگی به قانون تنظیم این لایحه در صحن علنی مجلس مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.

وی همچنین در ارتباط با سرنوشت پیشنهاد دولت برای تسویه بدهی 40 هزار میلیاردی از محل تسعیر نرخ ارز گفت: این بند به آن شکلی که دولت پیشنهاد داده بود در کمیسیون تصویب نشد بلکه آن قسمتی که بدهی های واقعی را تشکیل می داد بناست به صورت مشخصی مورد رای گیری قرار گیرد.

منبع:تسنیم

انتهای پیام/

 

اخبار مرتبط

دولت دلار چند هزارتومانی دوست دارد؟

نقش صندوق‌های بازنشستگی برای دولت‌ها

صفر کردن نیاز بودجه به نفت در کنار خنثی کردن اثرات کاهش درآمد نفتی+جدول

0 نظر

ارسال نظر

capcha