دادستان کل کشور:

حضرت ابوالفضل (ع) ‌سعه صدر بالایی داشت

حضرت ابوالفضل (ع) ‌سعه صدر بالایی داشت

به گزارش سراج24،حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی  در شب تاسوعای حسینی در حسینیه امام خمینی (ره) مشهد با بیان اینکه فرهنگ تشیع تاسوعای حسینی را با نام ابوالفضل (ع) در آمیخته است، اظهار کرد: وقتی سخن از تاسوعای حسینی به زبان می‌آید همه به یاد ابوالفضل (ع) می‌افتند و وقتی هم نام ابوالفضل بر زبان جاری می‌شوند همه تاسوعا را به یاد می‌آورند.

وی افزود: دو واقعه در تاسوعا به وقوع پیوست که حضرت ابوالفضل (ع) نقش محوری داشتند و به همین دلیل تاسوعا به نام آن حضرت رقم خورده است.

رئیسی در تشریح این دو حادثه اظهار کرد: اولین حادثه محاصره شدن امام حسین (ع) و یاران ایشان بود که حضرت ابوالفضل (ع) در تأخیر آغاز جنگ نقش کلیدی ایفا کردند. دومین حادثه هم عدم پذیرش امان‌نامه توسط حضرت ابوالفضل (ع) در روز تاسوعا بود.

وی خاطرنشان کرد: امام حسین (ع) درباره شخصیت حضرت ابوالفضل (ع) صفات بسیاری را برای ایشان برشمرده‌اند که از جمله آنها سعه صدر آن حضرت بوده است.

دادستان کل کشور ابراز داشت: در بیان فلسفه آفرینش انسان می‌فرماید که هر چیز الگوی قرآنی معرفی شده به انسان در پرتوی مبتلا شدن به ابتلائات فراوان است و اگر این مبتلا شدن به ابتلای ولی الهی محقق شود همان نقطه کمال عبودیت و بندگی خداوند است.

وی حمد بر نعمت، نعمت و نغمت و حمد بر مبتلا شدن به ابتلای ولی خدا را سه نوع حمد برای سپاس نعمات خداوند دانست و ادامه داد: قرآن کریم مهم‌ترین ویژگی انسان سالک را ظرفیت و سعه صدر عنوان می‌کند و حتی تأکید دارد که پیامبر اکرم (ص) و اهل بیت (ع) هم از این ویژگی‌ برخوردار بود‌ه‌اند.

رئیسی تأکید کرد: ظرفیت‌سازی و ایجاد ویژگی سعه صدر در انسان با عبودیت و بندگی خداوند ایجاد می‌شود و نمونه این ویژگی را می‌توان در شهدای دوران دفاع مقدس به صورت عینی مشاهده کرد.

وی جریان عاشورا را یک تابلوی بسیار آموزنده عنوان کرد و افزود: انسان ولایی در راه خداوند و ولی الهی از تمام زندگی خود می‌گذرد اما برخی ظرفیت کسب مقام و یا حتی ظرفیت از دست دادن مقام را هم ندارند.

منبع:فارس

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

ثابت ماندن قیمت هتل‌های مشهد نسبت به سال گذشته

40 ماساژور غیرمجاز در مشهد دستگیر شدند

دستگیری ۴۰ ماساژور فاقد مجوز در مشهد

0 نظر

ارسال نظر

capcha