هیهات که شرح عاشقی نتوان دادن

جلوه کن در دلِ شب صورت مهتاب بکش/ خَم بیانداز به ابرویت و محراب بکش | ویژه شهادت سقای معرفت+عکس،فیلم و صوت

جلوه کن در دلِ شب صورت مهتاب بکش/ خَم بیانداز به ابرویت و محراب بکش | ویژه شهادت سقای معرفت+عکس،فیلم و صوت

به گزارش سراج24، عباس، فرزند علی علیه السلام و امّ البنین، در روز چهارم شعبان سال 26 هجری قمری در مدینه چشم به جهان گشود.مادرش فاطمه، دختر حزام بن خالد بود که نیاکانش همه از دلیر مردان عرب بوده و در شجاعت و دلیری در دنیای عرب مشهور بوده اند. امام علی علیه السلام ده سال پس از وفات حضرت فاطمه ،با امّ البنین ازدواج کرد. خواستگاری این ازدواج را برادرش عقیل انجام داد .

می گویند هنگام ورود امّ البنین به خانه علی علیه السلام امام حسن و حسین بیمار بودند و او از آنان پرستاری کرد تا خوب شدند.امّ البنین اجازه نمی داد که اورا فاطمه صدا کنندزیرا می ترسید یادغم های فاطمه سلام الله علیها برای علی و فرزندانش زنده شود و باعث ناراحتی آنان شود .ثمره ازدواج علی علیه السلام با فاطمه بنت حزام،چهار پسر به نام های عباس،عون ، جعفر و عثمان بود که بزرگترین آن ها عبّاس بود.فاطمه را به علت داشتن این چهارپسر،امّ البنین(مادر پسران) نامیده اند.امّ البنین آن چنان به امیرالمؤمنین وفادار بودکه پس از شهادت آن حضرت ، شوهردیگری اختیارنکردبا آن که بیش از بیست سال پس از آن حضرت زنده بود .

وقتی عباس به دنیا آمد،امام علی علیه السلام در گوش او اذان و اقامه خواند،نام خدا و رسول را به گوش او خواند و نام او را عباس نهاد . امام گاه گاهی قنداق عباس را در آغوش می گرفت، بازوانش را می بوسید و گریه می کرد .روزی امّ البنین علّت این گریه را پرسید ؛ امام در جواب فرمود : این دست ها در راه کمک به حسین قطع خواهند شد .

عباس در خانه علی و در دامان مادری با ایمان و وفادار و در کنار حسن و حسین علیهما السلام رشد کرد واز این خاندان پاک درس های بزرگ انسانیت، شهادت و صداقت آموخت .

روزی حضرت علی علیه السلام ، عباس خرد سال را در کنار خود نشاند و به او گفت : بگو یک . عباس گفت : یک . امام فرمود : بگو دو . عباس از گفتن خودداری کرد. وقتی امام علت را جویا شدجواب داد : شرم می کنم با زبانی که خدا را به یگانگی خوانده ام ، دو بگویم .

عباس نه تنها در قامت رشید بود،بلکه در خِردِ برتر و در جلوه های انسانی هم رشید بود.او به یقین می دانست که برای چه روز عظیمی ذخیره شده و می دانست که برای عاشورا به دنیا آمده است .

عِلم حضرت عباس علیه السلام

• در روایتى که از امامان معصوم علیه السلام به ما رسیده ، فرمودند: « ان العباس بن على زق العلم زقا » همانا عباس فرزند على علیه السلام علم را چون غذا در کودکى از پدرش وارد جانش نموده است.

مرحوم سید عبدالرزاق مقرم در کتاب(العباس)

• امام صادق علیه السلام در شان عباس علیه السلام فرمود: « کان عمنا العباس نافذا البصیره »

عموى ما، عباس بصیرت نافذ (چشم تیز بین و عمق نگر) داشت .

فرسان الهیجاء: ج 1، ص 191

• مرحوم علامه محمد باقر بیرجندى مى نویسد: همانا عباس علیه السلام از فقهاى بزرگ و از برجستگان خاندان نبوت بود، بلکه او دانشمند درس نخوانده بود و این مطلب منافاتى با علم آموزى پدرش حضرت على علیه السلام به او ندارد.

الکبریت الاحمر: ج 2، ص 45

• علامه مامقانى نیز مى نویسد:

« و قد کان من فقها اولاد الائمه »

حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام از فقهاى فرزندان امامان علیهم السلام بود .

تنقیح المقال : ج 2، ص 128

خطابه ی قمر بنی هاشم بر بام کعبه

حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام هشتم ذیحجه سال 60 هجری قمری و زمانی که قافله امام حسین علیه السلام قصد ترک مکه و عزیمت به کربلا را داشت، بر بام کعبه خطبه‌ای در ستایش از سیدالشهداء ایراد فرمود. بنام خداوند بخشنده مهربان

سپاس خدای را که بیت الله را با قدوم پدرش(منظورپدر امام حسین علیه السلام است) مشرف کرد؛ کسی که دیروز بیت بود،[امروز] قبله گردید.

ای ناسپاسان گناهکار آیا راه بیت را بر امام نیکوکاران می بندید؟ چه کسی سزاوارتر به این بیت است از دیگر موجودات؟ و چه کسی نزدیکترین به این خانه است؟ و اگر حکمت های خداوند بلند مرتبه نبود و اسرار بالا و امتحانات موجودات نبود، همانا بیت به سوی ایشان [ امام حسین علیه السلام] پرواز می کرد؛ قبل از اینکه مردم حجر را لمس کنند، حجر دستانش [ امام حسین علیه السلام] را استلام می کند و اگر خواستِ مولای من خواستِ خداوند رحمن نبود هر آینه بر سر شما مانند بازِ شکاری که بر گنجشکان فرود می آید نازل می شدم.

آیا قومی را که مرگ را در کودکی به بازی می گرفتند می ترسانید، در حالی که الان در مردانگی قرار دارند. همه¬ی جانم فدای آقا و مولای همه موجودات که برتر از حیوانات [هستند]. هیهات بنگرید سزاوار است از چه کسی پیروی کنید، به کسی که شراب می نوشد [مراد یزید ملعون است] یا کسی که صاحب حوض و کوثر است؟؛ کسی که در خانه وحی و قرآن است [مراد امام حسین علیه السلام است] یا کسی که در بیتش اسباب لهو و نجاست است [مراد یزید ملعون است]؛ و یا کسی که در خانه اش نزول آیات [نشانه ها] و [آیه] تطهیر است.؟

شما در غلطی واقع شدید که قریش واقع شدند. چرا که اراده¬ی قتل پیامبرصلی الله علیه و آله را کردند و شما اراده¬ی قتل پسر دختر پیامبرتان را و [این حیله] برای ایشان تا وقتی امیرالمؤمنین علیه السلام زنده بود ممکن نشد. پس چگونه ممکن است کشتن ابا عبدالله الحسین علیه السلام تا وقتی که من زنده ام؟

بیایید تا به راهش [راه کشتن امام حسین علیه السلام] آگاهتان کنم؛ پس مبادرت به کشتن من کنید، و گردنم را بزنید تا به مقصودتان برسید. خدا شما را به مقصودتان نرساند و عمرتان و فرزندانتان را کوتاه کند و لعنت خدا بر شما و پدرانتان [که قصد کشتن پیامبر صلی الله علیه و آلهرا داشتند ] باد.

حاج میثم مطیعی - مسجد داتشگاه امام صادق (ع)

حاج منصور ارضی - مسجد ارک

حاج مهدی میرداماد - قم

کربلایی جواد مقدم – قم

حاج عبد الرضا هلالی - کامل مداحی هیات الرضا (ع)

حاج محمود کریمی - امام زاده علی اکبر چیذر

 

حاج محمد رضا طاهری - حسینیه پیروان حضرت مهدی (عج)

مجموعه پوسترهای ویژه تاسوعا و حضرت ابوالفضل العباس(ع)

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

آخرین پنجره‌های ضریح حضرت عباس(ع) نصب شد+عکس

روزی که حضرت عباس (ع) سقا نام گرفت

مداحی مطیعی به مناسبت اربعین+صوت

0 نظر

ارسال نظر

capcha