«سراج24»گزارش می‌دهد؛

افتتاح مدرسه رمان در شهرستان ادب

 افتتاح مدرسه رمان در شهرستان ادب

به گزارش «سراج24»، اینکه هنوز بعد از گذشت 36 سال از پیروزی انقلاب ما یک متولی قدرتمند در کشور برای تولید و رهبری و جهت دهی حوزه رمان نویسی نداریم بر اهالی فرهنگ و ادب پوشیده نبوده و نیست. حوزه ای که به سادگی انواع و اقسام رمان های بین المللی و داخلی متفاوت و گاهی مخالف با فرهنگ و آیین و مذهب ما به آن راه پیدا می کند و هیچ کاری هم از دست دلسوزان فرهنگی کشور به جز نظاره کردن و گذاشتن جلسات نقد و بررسی برنمی آید. بالاخره باید جایی زیر بار این علم برود و سر و سامانی به این فضا بدهد. از همه مهمتر ما چه قدر آدم با استعداد، نویسنده و اهل ذوق در سراسر کشور داریم که تنها مشکلشان، آشنا نبودن با قواعد حرفه ای و تخصصی این حوزه است. در صورتی که اگر به آنها آموزش های ابتدایی هم داده شود بعد از چندین سال شاهد بروز و ظهور انواع و اقسام رمان نویسان بومی و حرفه ای خواهیم بود که می توانند خوراک دهی خوبی به این فضا کنند. خوشبختانه روزنه های امیدی در حال مشاهده شدن است. نیمه های شهریور امسال در شهرستان ادب، مدرسه رمان افتتاح شد. آغاز این افتتاح هم با حضور علی محمد مودب مدیر شهرستان ادب و علی اصغر عزتی پاک مدیر مدرسه رمان بود.

صدای رمان ایران در گوش دنیا

علی محمد مودب در نشست خبری افتتاح مدرسه رمان، اشاره ای به تاریخچه و دلایل تاسیس این مدرسه کرد  و گفت: شهرستان ادب اداره نیست و مجموع اراده هاست. امروز به لطف خداوند انقلابی بودن در بین جوانان ممتاز ادبیات ما به یک سنت تبدیل شده است. ما تجربه های پراکنده و کارگاه های رمان نویسی را رصد کردم و پس از بحث درباره آنها، تجربه های خارجی را هم مورد تحقیق قرار دادیم. سعی کردیم با نهایت همت دوستان و جمع کردن تمام بضاعت در سطح کشور، یک کار در سطح ملی تعریف کنیم می دانید که ما در کشور نمونه های خیلی زیادی داریم که نویسنده ها ما بورسیه های خارج از کشور را در خیلی جاهای دنیا مثل آمریکا به دست آوردند و همان غربی ها از آنها حمایت کردند و بعضا امروز نویسندگان شهرستانی ما در آنجا مشغول نوشتن رمان انگلیسی هستند بنابراین وقتی دیگر برای نویسنده های ما برنامه ریزی می کنند چرا ما خودمان کار را نکنیم؟ باید همت کنیم و هر کاری که از دستمان بر می آید انجام دهیم من امیدوارم با آغاز به کار مدرسه رمان، صدای ادبیات ایران و رمانش در تمام دنیا شنیده شود.

اولین محصلان مدرسه

پس از صحبت های مودب، علی اصغر غزتی پاک مدیر گروه داستان شهرستان ادب و مدیر مدرسه رمان به بیان نظراتش پرداخت و اظهار کرد: طرح راه اندازی این مدرسه 3 سال پیش به ذهن مان رسید برای ثبت نام هنرجویان در این مدرسه با 121 نفر از فعالان این حوزه در سراسر کشور تماس گرفتیم که 85 نفر از آنها برای ما روزمه فرستادند از میان آنها هم 60 نفر را انتخاب کردیم که از آنها طرحی برای ارائه در مدرسه درخواست کردیم از میان 45 طرح ارسال شده 35 طرح را پذیرفتیم و در نهایت نیز 14 نفر برای حضور در مدرسه رمان پذیرفته شدند. عزتی پاک با بیان این که این مدرسه در دوره ای 9 ماهه برگزار می شود که حداکثر 2 ماه نیز قابل تمدید است افزود: بلقیس سلیمانی، حمیدرضا شاه آبادی و محمد حسن شهسواری اساتید مدرسه داستان هستند که هر کدام به 5 هنرجو درس خواهند داد هدف ما از راه اندازی مدرسه داستان در وهله اول تولید اثر است البته ارتقای دانش برای روان نویسی نویسندگان جوان نیز از جمله اهداف بعدی ما است. آثاری که هنرجویان این مدرسه در طول برگزاری دوره تولید می کنند، توسط انتشارات شهرستان ادب منتشر می شود. البته این هنرجویان بلافاصله نمی توانند در ترم های آتی مدرسه شرکت کنند چشم انداز ما گسترش فعالیت ها و حوزه های بین المللی است تا بتوانیم از تجارب سایر کشورها در حوزه رمان نویسی نیز استفاده کنیم. البته در شهرستان های کشور نیز مجمع هایی را با حضور نویسندگان هر شهرستان راه اندازی کردیم تا بتوانیم به نویسندگان شهرستانی توجه بیشتری کنیم اگر مشتاقان رمان و داستان نویسی تمایل دارند که بیشتر با این مدرسه آشنا شوند از طریق سایت www.shahrestanadab.com این امر برایشان مهیا شده است. 

اخبار مرتبط

انتخاب اصلح

۴۵ مدرسه علمیه استان تهران آماده پذیرش طلبه هستند

دومین رمان مرضیه نفری چاپ شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha