آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی:

امر به معروف هیچ نسبتی با خشونت ندارد / کسانی که امر به معروف را کمرنگ می کنند چه کسانی هستند؟

امر به معروف هیچ نسبتی با خشونت ندارد / کسانی که امر به معروف را کمرنگ می کنند چه کسانی هستند؟

به گزارش سراج24،به نقل از خبرگزاری حوزه،  آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی در ادامه برنامه های سفر خود به شیراز، شب گذشته در جمع زائران و مجاوران حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) با تسلیت ایام عزای حسنی، گفتند: عاشورای امام حسین (ع) پیام های زیادی دارد که در زیارت وارث و برخی دیگر از ادعیه ها به آن اشاره شده است.
 
ایشان در ادامه با بیان این که در قانون اساسی به مسئله امر به معروف و نهی از منکر اشاره شده است، افزودند: در زمان امام حسین(ع) نیز منکر و معروف جابجا شد؛ زیرا یزید به جای امام حسین(ع) نشسته بود. کسی که شراب می خورد خود را خلیفه الله می نامد و به جای پیامبر(ص) می نشیند و اصول اسلام را زیرسوال می برد .
 
این مرجع تقلید ادامه دادند: امام حسین (ع) وقتی دید که دین جدش و کل اسلام در خطر است، قیام کردند، چرا که اگر قیام امام حسین(ع) نبود، چیزی از اسلام باقی نمی ماند و قیام جانانه سید الشهدا (ع) اسلام ناب محمدی(ص) را نجات داد.
 
*تاکید قرآن بر امربه معروف
 
معظم له با تاکید بر این که در آیات قرآن به امر به معروف و نهی از منکر تاکید فراوانی شده و اجماع علمای اسلام بر ضرورت امر به معروف است، تصریح کردند: امنیت، کسب و کار و روزی حلال و پاک و مسائل اخلاقی جامعه همه در پرتو این دو فریضه جان می گیرد و رمز اجرای تمام احکام اسلام، عمل کردن به این دو وظیفه است .
 
*اشتباه دو گروه!
 
حضرت آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به این که در امر به معروف و نهی از منکر دو گروه در حال اشتباه هستند، در توضیح این مطلب گفتند: گروه اول کسانی هستند که سعی می کنند امر به معروف را کمرنگ کنند، چرا که با امر به معروف مواضع آن ها مثل رشوه خواری، کم فروشی ها، ربا خواری، پول شویی، زمین خواری و مواد مخدر به خطر می افتد و جلوی همه آن ها گرفته می شود.
 
*امر به معروف خشونت نیست
 
ایشان در مورد گروه دو نیز افزودند: عده دیگر هم می گویند امر به معروف یعنی خشونت!، باید گفت که ولی امر به معروف و نهی از منکر هیچ نسبتی با خشونت ندارد.
 
این مرجع تقلید یادآور شدند: اجرای فریضه امربه ‌معروف و نهی از منکر باید لسانی انجام شود و این موضوع هیچ جنبه فیزیکی ندارد و امر به معروف و نهی از منکر هیچ نسبتی با خشونت ندارد .
 
حضرت آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به آیه 110 سوره مبارکه آل عمران، یادآور شدند: اجرای فریضه امربه‌معروف و نهی از منکر در این آیه مقدم بر ایمان به خدا دانسته شده است و باید تمام مردم به‌عنوان وظیفه با تذکر لسانی آن را انجام دهند و از برخورد فیزیکی خودداری کنند.
 
ایشان ادامه دادند: ما در قم آمران به معروف را معرفی کردیم که حدود 5 هزار نفر هستند و با زبان و ادب، با کسانی که نیاز به امر به معروف و نهی از منکر دارند برخورد می کنند.
 
*رعایت ادب در تذکر لسانی
 
معظم له تاکید کردند: اگر کسی در جامعه اشتباه کند و نیازمند امر به معروف در زمینه های مختلف مثل مواد مخدر، رشوه، زمین خواری باشد، باید حکومت با آن برخورد کند و ربطی به آحاد مردم ندارد و آحاد مردم باید با زبان محترمانه و مودبانه امر به معروف و نهی از منکر کنند.
 
*اسید پاشی؛ جنایتی غیر قابل بخشش
 
معظم له در ادامه با اشاره به موضوع اسید پاشی در اصفهان، آن را توطئه دشمن برای جلوگیری از امر به معروف و نهی از منکر دانستند و گفتند: با توجه به طرح موضوع امر به معروف و نهی از منکر در مجلس شورای اسلامی، دشمنان و مزدوران برای جلوگیری از آن دست به این اقدام زدند و از آن سوء استفاده کردند .
 
حضرت آیت الله مکارم شیرازی افزودند: کار دشمن همین است که با برنامه ریزی یک سرنخ را پیگیری کند و وظیفه ماست که بیدار و هوشیار باشیم و توطئه های آنان را بشناسیم.
 
حضرت آیت الله مکارم شیرازی تصریح کردند: اسیدپاشی حرام است و این کار جنایت است و هر کسی که این جنایت را انجام داده باید به اشد مجازات برسد.
 
*رسانه ها خطوط قرمز را رعایت کنند
 
ایشان یادآور شدند: در این زمینه رسانه ها باید دقت بسیاری کنند و فرهنگ غربی نباید بر رسانه‌های ما حاکم باشد، بلکه باید با تأسی از اسلام ناب محمدی(ص) و رعایت خطوط قرمز به مقابله بافرهنگ منحط غرب گام برداشت.
 
*تکفیری ها با اسلام بیگانه اند
 
این مرجع تقلید در بخش دیگری از سخنان خود به جنایات گروه های تکفیری اشاره کردند و گفتند: گروه های تروریستی چون داعش که به نام اسلام، خون افراد بیگناه را می ریزند، با اسلام بیگانه اند و خطر آنان متوجه کل بشریت است.
 
معظم له با اشاره به برگزاری کنگره «خطر جریان های تکفیری برای اسلام، مسلمین و جهان بشریت و راه های برون رفت از آن» در آینده ای نزدیک، ادامه دادند: ماه آینده کنگره بزرگی باهدف معرفی چهره واقعی تکفیری ها و بیگانه بودن آنها با اسلام، در قم برگزار می شود و از 82 کشور برای شرکت در این کنگره دعوت شده است .
 
*شرکت 700 عالم در کنگره خطر تکفیری ها
 
ایشان افزودند : در این همایش بین المللی 700 نفر از علمای اهل تسنن و تشیع از داخل و خارج از کشور دور هم جمع می شوند تا اجماع کنند که تفکیری ها از اسلام بیگانه اند.
 
معظم له تصریح کردند : در این کنگره ما دو هدف را دنبال می کنیم یک این که خارجی ها نگویند دولت اسلامی داعش و بیگانگان نتوانند از این مسئله سوء استفاده کنند، چرا که آن ها گروه های تروریستی هستند نه اسلامی .
 
این مرجع تقلید ادامه دادند: هدف دوم این که به جوانان ساده لوح در برخی از کشورها بفهمانیم که گروه هایی چون داعش ارتباطی با اسلام ندارند و جذب آنها نشوند .
 
*علمای اسلام وارد میدان شوند
 
حضرت آیت الله مکارم شیرازی تصریح کردند: وقتی علمای اسلام با اجماع بگویند تکفیری ها با اسلام بیگانه اند، شر آنها برای همیشه از سر مسلمین کم خواهد شد.
 
معظم له در پایان یادآور شدند: معرفی داعش به عنوان گروه تروریستی و نه دولت اسلامی و بیگانگی تکفیری ها و داعش از اسلام از دیگر اهداف برگزاری کنگره بین المللی خطر جریان های تکفیری است.
 
*تاکید بر احیای جایگاه حوزه علمیه فارس
 
ایشان در بخش پایانی سخنان خود، شیراز را مرکز دینی در تاریخ اسلام دانست و گفت: این شهر و استان فارس یک مرکز مهم در طول تاریخ بوده، علما ، فیلسوفان و فقهای بزرگی را به دنیا معرفی کرده است، از این رو باید کاری کنیم که نام مقدس شیراز و فارس همچنان بدرخشد .
 
حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی افزودند: علما، دانشمندان و جوانان باید نام شیراز را در کشور به‌ویژه جهان زنده نگه‌دارند تا استعدادهای درخشان این خطه از میهن اسلامی‌مان شکوفا شوند.
 
انتهای پیام/

اخبار مرتبط

آیت‌الله مکارم شیرازی: وحدت شیعه و سنی عامل مهمی در خنثی کردن نقشه‌های دشمنان است

آیت الله مکارم شیرازی: آحاد ملت پای صندوق های رای حاضر شوند

انتقاد آیت‌الله مکارم شیرازی از وضع نابسامان ثبت‌نام انتخابات ریاست جمهوری

0 نظر

ارسال نظر

capcha