به تازگی در تهران کشف شد

اسرار جدید از تاریخ تهران/کشف سفالینه و سکه های تاریخی در پایتخت

اسرار جدید از تاریخ تهران/کشف سفالینه و سکه های تاریخی در پایتخت

به گزارش سراج24،فرهادی با اشاره به حمایت شهرداری منطقه 14 از کاوش باستان شناسان در مسجد بقیه الله اظهار داشت: مسجد بقیه الله در محله دولاب، یکی از قدیمی ترین مکانهای کهن شهر تهران دارای پیشینه و قدمتی تاریخی است که قرار است تا پس از انجام کاوشهای 20 روزه در این مسجد وکشف اسرار آن، کار مرمت و حفاظت آن با حمایت شهرداری منطقه 14 انجام گیرد.

وی همچنین با تاکید بر این مطلب که این مسجد دارای پنجره های فلزی معمولی است، خاطرنشان ساخت: ، جرزها، پوشش، طاق و قوس‌های آن قدمتی دیرینه دارند که به زودی در فهرست میراث ملی ایران ثبت و حریم منظری آن نیز باید هر چه زودتر تهیه شود زیرا ابنیه بسیاری در اطراف آن ساخته شده و ماشین‌ها در نزدیکی این بنا حرکت می‌کنند.

شهردار منطقه 14 تصریح کرد: 20 روز است که کاوش‌ها در مسجد کوچک دولاب با معماری و پوشش چهار بخشی و ظاهری متفاوت از دوره معماری قاجاری و صفوی در حال انجام شدن است.

فرهادی در پایان افزود: مسجد جامع دولاب که در حال حاضر به آن بقیه الله گفته می‌شود، در انتهای شمالی خیابان سادات در محله دولاب نزدیک به میدان قیاسی ( آیت الله سعیدی) قرار دارد.

شایان ذکر است؛ در مرحله نخست کاوشهای باستان شناسی در این مسجد، آثار باستانی از جمله سفالینه و سکه های تاریخی کشف شد و جهت تاریخ گذاری و مرمت در حال بررسی است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

عکس های اسرارآمیز که توضیحی برای آن‌ها وجود ندارد

حقیقت‌هایی جالب از فضا

حفظ حقوق عمومی برایمان مهم است

0 نظر

ارسال نظر

capcha