لاریجانی:

از حضور گزارشگر ویژه در ایران، هراسی نداریم

از حضور گزارشگر ویژه در ایران، هراسی نداریم

به گزارش سراج24،جواد لاریجانی با اشاره به اینکه ما 6 مشکل اصلی با احمد شهید داریم گفت: اشکال اول این است که نفس گزارشگر ویژه توجیه می‌خواهد آنها باید به ما بگویند که چرا گزارشگر ویژه باید توجیه کنند در ایران چه اتفاقی افتاده که گزارشگر ویژه می‌خواهند؟ گفتیم چرا برای ایران گزارشگر ویژه ضروری است اما برای کشورهای دیگر نیست.

وی افزود: یکی از دلایل توفیق ما در صحنه بین‌المللی این است که ما به شکل حرفه‌ای با سازمان ملل کار می‌کنیم.

وی اشکال دوم را موضع گیری گزارشگر سازمان ملل علیه ایران عنوان کرد و گفت: طبق نرم‌های گزارشگری باید در لحظه‌ای که فردی مندبیت گزارشگری دارد علیه کشور دیگر موضع‌گیری نداشته باشد، ما نمی‌خواهیم احمد شهید با ما دوست باشد فقط حرف ما این است که نباید علیه ایران موضع‌گیری سیاسی داشته باشد.

وی افزود: مشکل سوم این است که احمد شهید متد غربالگری ندارد، ما از روی سایت‌ می‌فهمیم که چه چیزی به ما استناد داده شده، ما اصلاً نمی‌دانیم او چگونه غربال می‌کند وقتی هم از او متدش را می‌پرسیم حرفی نمی‌زند.

وی اشکال چهارم را پرونده سازی علیه ایران دانست و گفت: این یک اقدام خلاف است و حتی در سیستم‌های حقوقی داخل کشورها هم نمی‌توانید دعوت عام کنید که هرکس از یک نفر پرونده دارد بیاید و او را به دادگاه بکشاند.

وی اشکال پنجم را حمایت از تروریسم است و گفت: احمد شهید متهمان تروریسم را مدافع حقوق بشر می‌خواند، ما یک بار فردی را که عامل بمب‌گذاری بود و خانه‌اش معدن اسلحه بود گرفتیم و اعدام کردیم اما آنها گفتند که این فرد مدافع حقوق بشر بوده و چون کرد بوده اعدام شده است، این در حالی است که دفاع از تروریسم پیگرد بین‌المللی دارد.

وی اشکال ششم به احمد شهید را توهین به اسلام عنوان کرد و گفت: وی می‌گوید که به نظر من باید همجنسگرایی آزاد باشد در حالی که می‌توانست بنویسد اینگونه قوانین اسلام با فلان بند سازمان ملل مغایر است اما می‌گوید به نظر من و فتوا می‌دهد، تو که هستی که چنین حرفهایی می‌زنی؟ اینها در واقع پایه نقد ما از این گزارشگری است.

لاریجانی خاطرنشان کرد: ما معتقدیم که نباید مسئله حقوق بشر را تبدیل به یک مسئله جناحی سیاسی کنیم، آنهایی که سنگ حقوق بشر را به سینه می‌زنند به آزادی و استقلال ما علاقه ندارند.

پس از پایان صحبت‌های لاریجانی یکی از قضات خطاب به لاریجانی گفت: چرا نظام از حضور احمد شهید هراس دارد؟ چرا مدام مانع ورود وی می‌شویم ؟ نهایت این است که می‌خواهد با سران جنبش سبز دیدار کند که لاریجانی در واکنش به این صحبت اظهارداشت: قبل از احمد شهید هم گزارشگر داشته‌ایم و مسئله گزارشگر ویژه موضوع جدیدی نیست، برخی از آنها هم به ایران آمدند و از زندانها بازدید کردند.

وی افزود: به طور قطع ما وحشتی از حضور احمد شهید در ایران نداریم و نظام و حکومت و قوای سه گانه قدرت عظیمی دارند.

وی ادامه داد: کشور ما کشور لرزانی نیست، ما به احمد شهید گفته‌ایم که اشکالات را بگوید. ازش پرسیده‌ایم که برای چه می‌خواهی به ایران بیایی که او هم 300 اتهام علیه ایران را مطرح کرد و برای مثال گفت که می‌خواهد شکنجه در ایران را بررسی کند و ببیند که آیا سیستماتیک است یا خیر و سپس گفته که من خودم یکی دو جا را می‌بینم و استنباط می‌کنم، در هر حال ما نتوانستیم با این فرد به طور منطقی وارد گفت‌وگو شویم.

منبع:فارس

اخبار مرتبط

دستورات رئیس قوه قضائیه درباره حجاب/ نمی‌خواهیم کار هیجانی و زودگذر انجام دهیم

ممانعت سوئد ازملاقات «حمید نوری» با خانواده‌اش

تشریح آخرین وضعیت پرونده 2 جاسوس فرانسوی

0 نظر

ارسال نظر

capcha