حمایت از آمران به معروف؛ طرحی که نیاز به حمایت ندارد

حمایت از آمران به معروف؛ طرحی که نیاز به حمایت ندارد

به گزارش سراج24،امر به معروف و نهی از منکر به عنوان رکن اصلی جامعه‌پذیری اسلامی در میان همه ی فقها و بزرگان دین مبین اسلام پذیرفته شده است. عملی که در سطوح مختلف چه در سطح مردم با مردم، مردم با مسئولین، مسئولین با مردم و در نهایت مسئولین با مسئولین قابل اجرایی شدن است و می‌تواند جامعه را از بیماری‌های مختلف رهایی بخشد و مصونیت را به ارمغان آورد. در همین راستا پس از گذشت بیش از سی سال، طرحی در مجلس شورای اسلامی با عنوان قانون جامع امر به معروف در حال تصویب است تا بتواند ضعف حقوقی در حمایت از آمرین را بپوشاند و مانع از عمل مجرمانه ی بعضی از عناصر افراطی و خشونت‌طلب را فراهم شود.
 
بر همین اساس از چندی پیش به ویژه پس از شهادت و جانبازی عده از آمرین به معروف به ویژه شهید طلبه علی خلیلی، رویکرد مجلس به سویی رفت تا مانع از تجری و خشونت عاملان منکر در برابر نهی ناهی شود و هجم فشارها و معضلات روانی را کاهش دهد. اما نگاهی به آسیب‌های کنارگذاشتن و فرصت‌های اجرایی کردن امر به معروف و نهی از منکر می‌تواند نقش بسزایی در شناخت این فریضه ی واجب داشته باشد. لذا به طور خلاصه بخشی از این فرصت‌ها و آسیب‌ها را ذکر می‌نماییم:
 
الف) آسیب‌های فردی و اجتماعی ترک امر به معروف و نهی از منکر
 
ترک فردی و اجتماعی امر معروف و نهی از منکر آسیب‌هایی بسیاری همچون بی‌تفاوتی نسبت به دین و ضعف ایمان، شراکت ترک‌کننده امر به معروف و نهی از منکر در گناه عامل منکر و تارک معروف، محرومیت از سعادت دنیا و آخرت (۱)، دشمن خدا بودن، شیوع فساد و تبدیل منکر به معروف، فراموشی خوبی‌ها و تسلط اشرار (۲)، عقوبت الهی، از بین رفتن برکت از زندگی و.. را به دنبال خواهد داشت که هر یک می‌تواند عمده ای از مسائل و بحران‌های اجتماعی را ایجاد نموده و زمینه ساز مسائل مختلف اجتماعی شود.
 
ب) فرصت‌ها و برکات اجرای امر به معروف و نهی از منکر
 
برکات و فرصت‌های اجرای امر به معروف برای جامعه و فرد می‌تواند شامل: نجات از قهر خدا با ناراحت شدن از انجام منکر، رسیدن به واقعیت الطاف الهی، بهترین مردم شدن به وسیله ی امر به معروف (۳)، بالاترین مقام الهی را در زمین کسب کردن و خلیفه ی الهی شدن، شریک شدن در ثواب عامل به معروف، کسب رضایت خدا، فلاح و رستگاری، سلامتی دین و دنیا، نصرت الهی، کم نشدن عمر و روزی، ثواب فراوان، اجرای احکام اسلامی، برقراری عدالت اجتماعی، استواری نظام اسلامی، امنیت، بینی فاسق را به زمین زدن با امر به معروف و نی از منکر، پاکیزگی کسب و کار و... شود. فرصت‌هایی که هر یک برای یک جامعه می‌تواند سعادت دنیوی و اخروی فراوانی را ایجاد کرده و موتور محرکی پرقدرت در این زمینه باشد. لذا توجه به روحیه ی پاک جامعه اقدامی است که نه تنها بایستی در سطح مردم نیز پیاده‌سازی شود بلکه مسئولین نیز باید بدان پایند باشند.
 
بر این اساس مجلس شورای اسلامی با ورود به این مسئله توانست بخشی از ناهماهنگی و سکوت قانونی نسبت به یکی از اصول قانون اساسی را درهم شکند و راه روشن و متقنی را در پیش گیرد. طبق اصل هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، دعوت به خیر، امر به معروف و نهی از منکر وظیفه‌ای است همگانی و متقابل بر عهده مردم نسبت به یکدیگر، دولت نسبت به مردم و مردم نسبت به دولت(۴). اما از آنجایی که شرایط و حدود اجرای این قانون باید از سوی قانون گذار تعیین و مشخص شود، بررسی قانون امر به معروف به عنوان طرح در دستور کار نمایندگان قرارگرفته تا به دقت، نقد و واکاوی شود.
 
آنچه که این طرح را حاشیه آفرین ساخت، رفتارهای فرد یا افراد ناسالمی است که به احتمال قوی با انگیزه ی شخصی و بیماری‌های درونی، رفتار ددمنشانه، وحشیانه و دور از انسانیت را اجرایی کردند و تعدادی از زنان و دختران شهر اصفهان را مورد حمله ی اسید پاشی قراردادند. عملی که سبب تأثر و ناراحتی بسیاری در سطح جامعه اسلامی شد. در نهایت این حاشیه پایانی بر وقایع چند روز اخیر نبود و خطی سازماندهی شده و رسانه ای به ویژه با مدیریت و هماهنگی بی بی سی، صدای آمریکا و من و تو شکل گرفت و شروع به شایعه‌پراکنی برای ایجاد بحران امنیتی دز کشور کردند. این جریان تلاش خود را برای بحرانی نشان دادن اوضاع و نمایش هدفمند بودن چنین اقداماتی، جزم کرده بود اما ورود مقتدرانه و دقیق قوه ی قضاییه به این موضوع و اعلام رسیدگی خارج از نوبت به آن موج هراس را کاهش داد و توانست آرامش را به جامعه برگرداند.
 
آنچه باید بر آن تاکید داشت این است که، هیاهوی رسانه ای غرب و بعضی از عناصر داخلی در بحرانی نشان دادن امنیت کشور و ارتباط آن با طرح جامع امر به معروف، نه تنها نمی‌تواند مانعی از تصویب قانون جامع امر به معروف شود بلکه عاملی برای ضامن بقا و سلامت اسلامی یک جامعه خواهد شد. بر این اساس طرح امر به معروف و نهی از منکر که در مجلس شورای اسلامی در حال تصویب می‌باشد، می‌تواند بسیاری از مشکلات و موانع امر به معروف و نهی از منکر کاهش داده و مانع از سوءاستفاده ی احتمالی سودجویان از این فریضه ی مقدس گردد. این رفتار و در نهایت تصویب این قانون نقطه ی درخشانی در کارنامه ی نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواهد بود.
 
 
۱) تهذیب الاحکام ج ۶ : ص۱۸۱
۲) مستدرک الوسائل ج ۱۲ : ص۱۷۹
۳) نهج الفصاحه : ۴۶۸
۴) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، اصل هشتم

منبع:ایران اسلامی

اخبار مرتبط

نقش دولت اسلامی در تحقق سعادت دنیوی و اخروی

درس بزرگی که مرحوم فیرحی از علامه امینی گرفت

سرانجام دولت آشتی ملی محمدرضا پهلوی چه شد؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha