«سراج 24» گزارش می‌دهد؛

اولین انشقاق در حزب کارگزاران سازندگی/استعفا؛ واکنش هاشمی به حضور قوچانی و لیلاز در کارگزاران/ آیت‌الله چه می‌کند؟

اولین انشقاق در حزب کارگزاران سازندگی/استعفا؛ واکنش هاشمی به حضور قوچانی و لیلاز در کارگزاران/ آیت‌الله چه می‌کند؟

به گزارش «سراج24»، جریان اصلاحات برخلاف تمامی دوپینگهایی که با کمک دولت می کند، این روزها حال و هوای خوشی ندارد و اختلافات در این جریان رفته رفته بالا می گیرد. در تازه ترین اتفاق، محمد هاشمی رئیس هئیت موسس حزب کارگزاران سازندگی اعلام کرده که از حزب کارگزاران استعفا داده است. او این تصمیم را یک ماه پیش گرفته ولی تمایلی نداشت که دلایل آن را به این زودی اعلام کند و تنها به این جمله اکتفا می کرد که " در شرایط فعلی مسئولیت حزبی سنگین است و لازمه آن انسجام فکری در تصمیم‌گیری است". البته تسنیم در خبری به این مساله پرداخته و به نقل از هاشمی نوشته که دلیل استعفای هاشمی تبدیل شدن حزب به یک جبهه سیاسی است:"در کشور احزاب نباید جانشین جبهه‌ها شوند.حزب با جبهه متفاوت است ظاهراً برخی از فعالین سیاسی تعریف حزب را با جبهه اشتباه گرفته‌اند. به همین دلیل من با شرایط جدید حزب کارگزاران کنار نیامدم. من به دنبال تشنج در حزب نبودم به همین دلیل کناره‌گیری کردم."

در بهمن ماه ۱۳۷۴ شانزده تن از وزیران، معاونان و نزدیکان هاشمی رفسنجانی رئیس‌جمهور وقت ایران در بیانیه‌ای با عنوان «خدمتگزارن سازندگی» اعلام کردند در انتخابات مجلس پنجم حضور فعال خواهند داشت و فهرستی از کاندیداهای مورد حمایت خود را معرفی خواهند کرد. این اقدام با واکنش شدید جناح راست رو به رو شد که این اقدام را دخالت قوه مجریه در قوه مقننه قلمداد کردند. در نهایت با فرمان رهبر انقلاب، مبنی بر عدم حضور وزیران در این گروه، 10 وزیر از حزب جدا شدند و حزب به به یک جمع ۶ نفره کاهش یافت که شامل ۵ معاون رئیس جمهور و شهردار تهران می‌شدند. این جمع با صدور بیانیه‌ای با عنوان «کارگزاران سازندگی» حضور خود را در عرصه انتخابات اعلام کردند.

کارگزاران به دست محفلی از مدیران تاسیس شد که اغلب از ۳ استان کشور برخاسته بودند؛ کرمان، اصفهان و یزد. در روز تاسیس این حزب، مرعشی علاوه بر مدیران داخل دولت و اقوام نزدیک، از شماری از افراد چپ آن روز نظیر اسحاق جهانگیری، غلامرضا آقازاده، مهدی کروبی، سید محمد خاتمی و چند تن دیگر نیز دعوت به عمل آورد. اما از میان این جمع چهره‌های سرشناس چپ نظیر مهدی کروبی و محمد خاتمی به دلیل فعال بودن در مجمع روحانیون مبارز در آن جلسه و جلسات بعدی حزب حاضر نشدند. بعد از آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که به عنوان پدر معنوی حزب یاد می‌شود و اصلیتی کرمانی دارد، حسین مرعشی، فائزه هاشمی (دختر رئیس جمهور)، محمد هاشمی (برادر رئیس جمهور)، علی هاشمی (برادرزاده رئیس جمهور)، محسن هاشمی رفسنجانی (پسر ارشد رئیس جمهور) و اسحاق جهانگیری نیز خاستگاهی کرمانی دارند. رضا امراللهی و فاطمه رمضان‌زاده نیز از منطقه مجاور کرمان یعنی یزد وارد حزب شدند. بعد از طیف مدیران کرمانی و یزدی، دومین حلقه پر نفوذ حزب را اصفهانی‌ها تشکیل می‌دهند که در این جمع دو نفر سرشناس ترند و هنوز هم به عنوان «مردان سایه رفسنجانی» گرداننده حزب هستند، این زوج غلامحسین کرباسچی و محمد عطریانفر هستند.

کارگزاران و انتخابات ریاست جمهوری 88

در انتخابات ریاست جمهوری سال 88 نیز این حزب تحرکات پشت پرده گسترده ای داشت. هرچند غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی و عطاالله مهاجرانی از چهره‌های مطرح آن از مهدی کروبی حمایت کردند اما حزب کارگزاران از نامزدی میر حسین موسوی حمایت کرد. پس از آشوبهای بعد از انتخابات نیز این حزب با بیانیه ها و اقدامات دیگر در شعله ور تر کردن فتنه نقشی اساسی داشت.

اکنون اما یک نفر از قدیمی ترین اعضای حزب، از آن  کناره گیری کرده است. انتقاد هاشمی از تبدیل شدن حزب کارگزاران به جبهه شاید به تغییر و تحولاتی بازمی گردد که در ابتدای سال جاری در این حزب عملیاتی شد و علی اشرف افخمی، محمد قوچانی،سعید لیلاز، سیدعبدالله حسینی، عباسعلی الله‌یاری، سید افضل موسوی، فرزانه ترکان، شهربانو امانی، سیده فاطمه مقیمی، علی جمالی، محمدحسین عادلی، حجت‌الاسلام ملکی، اعظم نوری، فرزانه کفایتی و عباس علیخانی ترکیب جدید شورای مرکزی حزب کارگزاران شدند.

آخرین جایگاه محمد هاشمی در حزب کارگزاران رئیس کمیته سیاسی بود که در آن غلامحسین کرباسچی، سیدحسین مرعشی، محمد قوچانی، محمد عطریانفر، فائزه هاشمی و رضا امراللهی نیز حضور داشتند. محمد هاشمی از ابتدا با حضور قوچانی در این حزب مخالف بود. اما این مخالفت راه به جایی نبرد تا اینکه در نهایت به خاطر ورود سه تازه وارد (سعید لیلاز، قوچانی و علی جمالی) به شورای مرکزی حزب کارگزاران هاشمی ناچارا از این حزب کناره گیری کرد.

اما پس از رسانه ای شدن این استعفا، حسین مرعشی برادر همسر هاشمی رفسنجانی در گفتگویی که نشان از اختلافات درونی در حزب کارگزاران دارد، گفت که "تا الان از استعفای هیچ کسی در هیچ سطحی مشکلی برای جهان اسلام پیش نیامده است".

مرعشی در پاسخ به سؤالی دیگری درباره اینکه محمد هاشمی گفته با ترکیب جدید شورای مرکزی اقدام به استعفا کرده است، تصریح کرد: "قرار نیست در یک حزب همه باهم همفکر باشند چرا که حزب جایگاه جمعی است. البته بالاخره ممکن است یک فرد، معدل یک حزب را قبول نداشته باشد و نتواند با یک مجموعه کار کند".

براساس این گزارش، قرار بود که حزب کارگزاران سازندگی در جلسه ای به بررسی این موضوع بپردازد ولیکن براساس آنچه در رسانه ها به عنوان خروجی جلسه شورای مرکزی کارگزاران آمده، هیچ بحثی درباره محمد هاشمی نشده است.

هر چند هاشمی هیچ مشورتی با اکبر هاشمی رفسنجانی برای استعفا از حزب نداشته است ولیکن شاید آیت الله هاشمی پدر حزب کارگزاران به این مساله ورود کند و مانع از بروز اختلافات شدیدتر شود؛ چرا که این حزب ترکیبی ناهمگون از چند جریان مختلف است که با جرقه ای دچار انشقاق می شود و در این بین شاید ریش سفیدی هاشمی رفسنجانی به داد کارگزاران برسد.

اخبار مرتبط

"اخلاص"رمز محبوبیت سردار سلیمانی بین مردم است

شادمانه به نجفی که زمین خورده، لگد می‌زنی!

اصلاح‌طلبان صرفا برای رضایت روحانی، اسحاق‌شان را به او نبخشیدند...

0 نظر

ارسال نظر

capcha