خانیکی خواستار شد؛

مسئله آب واکاوی وابعادآن مشخص شود

مسئله آب واکاوی وابعادآن مشخص شود

به گزارش سراج24، رئیس انجمن مطالعات فرهنگی و ارتباطات گفت: مسئله آب مانند آلودگی هوا بین مسئولان و روشنفکران مدنظر قرار گرفته تا راه حل ارائه شود که البته به صورت فنی نمی‌توان به آن پرداخت بلکه باید این موضوع باید واکاوی شود و ابعاد آن مشخص شود.

هادی خانیکی رئیس در نشست خبری بحران آب، اظهار داشت: ما اساسا در جامعه ایرانی دچار موانع بسیار در گفت‌وگو هستیم که این موضوع در مسئله آب وجود دارد.

وی ادامه داد: مسئله آب جدی است و ما امروز به هم نزدیک شدیم تا گفت‌وگو و راه حل را دریابیم در واقع سه نهاد مدنی و دولت با اصحاب رسانه باید در خصوص مسئله آب هم فکری کنند. چرا که همیشه ما زمانی که مسئله اجتماعی به آسیب تبدیل می‌شود دنبال راهکار هستیم.

رئیس انجمن مطالعات فرهنگی و ارتباطات گفت: روزنامه نگاران به عنوان کنشگران نه تنها به عنوان مصرف کننده بلکه به عنوان فعالان اجتماعی باید موضوع آب را مدنظر قرار دهند.

وی ادامه داد: آب با فرهنگ اسلامی ما بیگانه نیست بلکه در متن آن قرار دارد و در غصه‌ها و داستان‌ها نیز این موضوع بسیار مطرح شده است؛ باید به موضوع مصرف آب در زمینه کشاورزی پرداخت و ما در این زمینه دیر فهمیدیم ولی خوشبختانه آب موضوعیت پیدا کرده است.

خانیکی ادامه داد: گسست بین جامعه مدنی و دولت کاهش یافته است و مسئله آب مانند آلودگی هوا بین مسئولان و روشنفکران مدنظر قرار گرفته تا راه حل ارائه شود که البته به صورت فنی نمی‌توان به آن پرداخت بلکه باید این موضوع باید واکاوی شود و ابعاد آن مشخص شود.

همچنین فاضلی عضو انجمن جامعه‌شناسان در این راستا بیان کرد: اهداف این نشست‌ها جلب نظر نخبگان است چرا که می‌خواهیم جامعه در این زمینه حساس شود و فضا برای ورود مباحث علوم اجتماعی باز شده است.

 همچنین اسفندیاری عضو اندیشکده تدبیر آب ایران گفت: بخشی از بحران آب به نهاد شهر و روستا باز می‌گردد یعنی نهادهای وابسته به مردم یعنی شورای شهر و روستا که محلی برای توزیع رانت‌ها شده است در واقع ما باید به حل مشکل کمک کنیم.

وی ادامه داد: توصیه ظرفیت‌های موجود را نباید دست کم بگیریم چرا که بسیاری از ظرفیت‌ها حرفشان شنیده نشده است.

همچنین قانعی راد بیان کرد: این نشت‌ها تمرین کار کردن با دولت است و بستگی دارد دولت چقدر استقبال می‌کند.

وی ادامه داد: مجموعه بودجه این نشست‌ها بودجه کم استو پشت سرش کسی نیست در واقع هر نشست 3 میلیون تومان هزینه شده است که امیدواریم در سال‌های آتی بودجه‌های خوبی به علوم اجتماعی کشور اختصاص داده شود.

حسام‌الدین آشنا نیز بیان کرد: در صدا و سیما اخیرا برنامه ثریا مربوط به بحران آب پخش می‌شود که این اقدام خوبی است و امیدواریم چنین مجموعه‌هایی باز هم صورت گیرد.

وی ادامه داد: مهندسان در قالب تصمیمات اجتماعی عمل کنند و ما به عنوان شهروند در قالب تصمیمات مهندسان زندگی خود را تنظیم نکنیم.

منبع: تسنیم

اخبار مرتبط

فتوای رهبر انقلاب درباره استفاده از وسیله نقلیه شخصی در هنگام آلودگی هوا

طرح آمستردام برای آلودگی هوا+تصاویر

طرح ترافیک در سال ۹۸

0 نظر

ارسال نظر

capcha