کجایید آقایان...؟

شورایی که به خواب رفته

 شورایی که به خواب رفته

سال نود بود که رهبر انقلاب در حکمی، دستور به تشکیل شورایی دادند که در تاریخ انقلاب اسلامی ایران بی سابقه بود.


"شورای عالی فضای مجازی"

شورایی که از لحاظ اعضا به جرات می توان گفت بعد از مجمع تشخیص مصلحت نظام دارای بالاترین ارزش بود. اعضای شورای عالی فضای مجازی عبارتند از : رئیس جمهور(رئیس شورای عالی)، رئیس مجلس شورای اسلامی، رئیس قوه قضائیه، رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، دبیر شورای عالی و رئیس مرکز، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر اطلاعات، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و اعضای حقیقی آن.

این شورا در همان ابتدای امر به فرمان بالاترین مقام عالی کشور یعنی رهبر معظم انقلاب تشکیل شد و اعضای آن مهم ترین شخصیت های جمهوری اسلامی بودند که وظیفه داشتند مرکزی به نام مرکز ملّی فضای مجازی کشور ایجاد نمایند تا اشراف کامل و به روز نسبت به فضای مجازی در سطح داخلی و جهانی و تصمیم‌گیری نسبت به نحوه مواجهه فعال و خردمندانه کشور با این موضوع از حیث سخت‌افزاری، نرم‌افزاری و محتوایی در چارچوب مصوّبات شورای عالی و نظارت بر اجرای دقیق تصمیمات در همه سطوح تحقق یابد.
 
این نگاه دقیق در سال ۹۰ وقتی نرم افزار های مبتنی بر نت روی موبایل هنوز فراگیر نشده بود و هنوز بسیاری از آسیب های فضای مجازی متوجه کشور نشده بود صورت گرفت و بازوی اجرایی آن لازم بود که در زمان مناسب وارد صحنه اجرا شود و این فرمان را عملی کند تا کشور علاوه بر مقابله با تهدیدات، از فرصت فضای مجازی بهره برده و پیشرفت کند.
این روزها که بحث اینترنت و فضای مجازی در کشور داغ است، ناخودآگاه ذهن، سمت این شورا و وظایفی که بر عهده داشت می رود. همان شورایی که قرار بود، قرارگاه مهم و مرکزی فضای مجازی کشور باشد.
به گمانم تنها کاری که اعضای محترم این شورا انجام دادند تهیه یک ساختمان خوب بود!
امروز جای خالی فعالیت این شورا به شدت احساس می شود و گویا این شورای مهم تبدیل به یک مجمع منفعل ناکارآمد شده است که حتی اعضای بزرگوار آن هم به حال آن فکری نمی کنند.
این بزرگانی که عضو شورا هستند مگر غیر از این است که همگی از سران و روسای قوا و نیرو های نظامی و نهاد های فرهنگی اند؟

شاید فراموش کرده باشند این آقایان که رهبر انقلاب فرموده بود : "اهمیت فضای مجازی به قدر انقلاب اسلامی است" ، چگونه پس چشم به روی این همه آسیبی که متوجه این فضاست بسته اند؟
نکته اینجاست این خواب که بزرگواران اعضای شورا ممکن است به قیمت از دست رفتن بسیاری از دستاورد های جمهوری اسلامی تمام شود.
چرا این شورا نباید جلسات منظمی داشته باشد و ریاست آن (یعنی شخص رئیس جمهور) احساس مسئولیت کند و اعضای شورا خودشان برای مسائل بی انتهای فضای مجازی برنامه ریزی کنند تا دیگر نیازی به این همه غوغا و هزینه بی فایده نباشد؟
چرا پیوست فرهنگی که لازم بود فناوری های جدید داشته باشند را این شورا تدوین نمی کند ؟
و هزار "چرا"ی دیگر که بی جواب مانده است و فضای مجازی مهار نشده ی امروز، فرهنگ ما را تهدید می کند.
ای کاش آن وقت که رهبر انقلاب این روزها را می دیدند مسئولین ما نیز به سخن ایشان اعتماد می کردند و تلاش می کردند برای ایجاد شورایی پویا و فعال که نسبت به مسائل فضای مجازی به سرعت واکنش مناسب نشان دهد.
این روزها بازخوانی پیام رهبر انقلاب برای تشکیل این شورا جز افسوس و آه چیزی برای دوستداران انقلاب ندارد.
ای کاش فضای مجازی را هم به قدر انقلاب مهم می دانستند.
ای کاش آقایان از این خواب مهلک بیدار شوند...

بیدار شوید آقایان!

منبع:حزب الله سایبر

 

اخبار مرتبط

گزیده فرمایشات رهبر انقلاب درباره فضای مجازی

قدردانی رهبر انقلاب از روحیه بالا و امیدبخش مرحوم کشاورز

پیگیری دغدغه رهبر انقلاب در «رسم جهاد»/ پژوهشی درباره جهاد که فقط خاطره نمی‌گوید

0 نظر

ارسال نظر

capcha