خرمیان:

راز فهم قرآن در نام آن نهفته است/ کتابی برای خواندن

راز فهم قرآن در نام آن نهفته است/ کتابی برای خواندن
به گزارش «سراج24»محمدرضا خرمیان قاری بین‌المللی قرآن کریم، اظهار‌ داشت: قرآن کتاب آسمانی ما است و از جانب خدا بر قلب نازنین پیامبر (ص) نازل شده است. این کتاب پر از محتوای معنوی و انسانی است که پروردگار هستی برای هدایت بشر به ویژه مسلمانان قرار داده است.
 
تلاوت قرآن نخستین پله برای درک آیات الهی است
 
وی با اشاره به اینکه فضیلت کتاب قرآن بر سایر کتاب‌ها همچون فضیلت خدا نسبت به سایر مخلوقات است، گفت: قرآن کتاب با عظمتی است. همانطور که از اسم آن برمی‌آید کتابی برای تلاوت در نظر گرفته شده یعنی پله اول برای درک آیات الهی مسئله تلاوت و قرائت قرآن است که باید مورد توجه قرار گیرد.
 
خرمیان با بیان اینکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، از یک طرف قرآن و از طرف دیگر معارف اهل‌بیت(ع) و خون شهدا باعث تحکیم فعالیت‌های قرآنی شد، تصریح کرد: در قرآن کریم قوانینی برای هدایت بشر وجود دارد که برای رسیدن به سعادت باید از آن بهره گرفت.
 
این قاری بین‌المللی قرآن کریم با اشاره به توجه ویژه مقام معظم رهبری به فعالیت‌های قرآنی ادامه داد: همه‌ساله در نخستین روز ماه مبارک رمضان جامعه قرآنی گرد شمع وجود رهبری جمع می‌شوند و آیات الهی را به گونه‌ای زیبا ادا می‌کنند که این محفل از اهمیت بسیاری برخوردار است.
 
در کنار تلاوت زیبای قرآن باید درکی از معانی آنها نیز داشته باشیم
 
وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب تلاوت قرآن را زمینه‌ای برای ورود به معارف آیات الهی عنوان کرده‌اند، گفت:‌ باید علاوه بر تلاوت زیبای قرآن از مفاهیم آن در زندگی شخصی و اجتماعی به خوبی استفاده کنیم به طوری که بتوانیم با تلاوت آیات الهی جهانیان را به انس بیشتر با قرآن تشویق کنیم.
 
این قاری بین‌المللی قرآن کریم با اشاره به فعالیت‌های قرآنی قاره آفریقا به ویژه مصر و سودان، گفت: در کشور سودان از کودک و نوجوان و بزرگسال به حفظ قرآن اهتمام دارند. البته پس از پیروزی انقلاب اسلامی سازمان‌های اوقاف و تبلیغات اسلامی تلاش‌های بسیاری در زمینه ارتقای فعالیت‌های قرآنی داشته‌اند اما هنوز تا رسیدن به جایگاه مطلوب فاصله بسیاری داریم.
 
خرمیان افزود:‌در زمینه قرائت قرآن به نفس پاک امام راحل (ره)، خون شهدا و اهتمام مقام معظم رهبری هم‌اکنون قاریان بسیاری در کشور فعالیت دارند که در صحنه سیاسی و مسابقات بین‌المللی قرآن کریم توانسته‌اند مقام‌های خوبی کسب کنند.
 
جامعه قرآنی نسبت به تحقق مطالبات رهبری اهتمام ویژه‌ای ندارند
 
وی با اشاره به اهمیت تلاش وزارت آموزش و پرورش برای ارتقای فعالیت‌های قرآنی خاطرنشان کرد: برای گسترش فعالیت‌های قرآنی باید بسیج عمومی در مورد تلاوت قرآن ایجاد شود تا همه افراد بتوانند در این عرصه که پیش‌زمینه ورود به تدبر در آیات الهی است، فعالیت کنند البته در این زمینه وزارت آموزش و پرورش نقش مهمی دارد.
 
خرمیان با بیان اینکه جلسات مختلف قرآنی و توجه بیشتر به جامعه قرآنی می‌تواند باعث فرهنگ‌سازی و تحقق مطالبات قرآنی رهبری شود، گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی در مناسبت‌های مختلف درباره اهمیت تدبر در قرآن، آموزش عمومی و انس همگانی با قرآن کریم مطالبی را فرموده‌اند که جامعه قرآنی باید آن را آویزه گوش خود کرده و برای محقق شدن آن برنامه‌ریزی کنند اما متأسفانه بسیاری از اعضای جامعه قرآنی نسبت به این امور اهتمام خوبی ندارند.
منبع:فارس
 
انتهای پیام/
 

اخبار مرتبط

مسابقۀ کتابخوانی طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن

جلسات آموزش قرآن «محمد سلطانی» در محله سراج تهران

باور جبهه حق به وعده الهی؛ عامل تبدیل محاسبات دشمن به ضد خودش

0 نظر

ارسال نظر

capcha