رئیس جمهور چین به ایران سفر می‌کند

 رئیس جمهور چین به ایران سفر می‌کند

به گزارش سراج24، وانگ ون رئیس دانشگاه ریمن چین پس از دیدار با علی اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که شما سطح روابط بین دو کشور ایران و چین را چگونه ارزیابی می‌کنید، گفت: چین و ایران یک روابط قدیمی دارند.

وی با بیان اینکه دو کشور ایران و چین روابط قدیمی و باستانی دارند، افزود: در شرایط فعلی دنیا ما نکات مشترک و مواضع مشترک داریم و می‌توانیم با هم همکاری کنیم. چین یک قدرت در شرق آسیا و ایران نیز یک قدرت بزرگ در غرب آسیاست و همکاری این دو کشور نه تنها برای منطقه خیلی مفید است بلکه برای صلح و ثبات دنیا نیز اهمیت زیادی دارد.

ون در مورد سطح آموزش عالی در ایران گفت: ما در سفری که به ایران داشتیم از چند دانشگاه بازدید کردیم و به دلیل اینکه قبلا نیز از آنها بازدید کرده بودم خاطره بسیار خوبی از دانشگاه‌های ایران دارم و فکر می‌کنم که در خاورمیانه دانشگاه‌های شما جزو دانشگاه‌های درجه اول منطقه است.

رئیس دانشگاه ریمن چین با ابراز امیدواری از اینکه دانشگاه‌های ایران با نسل جدیدی که ایران جدید را بسازند گفت: ما نیز در این صورت خوشحال می‌شویم.

ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید به نظر شما ایران و چین چگونه می‌توانند در مبارزه با تروریسم در منطقه با یکدیگر همکاری کنند گفت: در دیداری که با هیئت چینی داشتیم گفت‌وگوهای نسبتا مبسوطی داشتیم و آنچه که بین ما صحبت شد، فراتر از سوال شماست. ما در این دیدار در مورد اینکه ایران و چین به سمتی حرکتی می‌کنند که روابطشان استراتژیک باشد و دارای روابط راهبردی باشند بحث و تبادل نظر کردیم.

ولایتی در ادامه افزود: در این دیدار بر این نکته تاکید شد که ما در انتظار این هستیم که در آینده که زمانش نیز خیلی دیر نخواهد بود، انشاءالله رئیس جمهور چین بنا به دعوت آقای روحانی به ایران سفر می‌کنند که ما برای این سفر اهمیت زیادی قائلیم و گفت‌وگوهایی که رئیس جمهور کشورمان با رئیس جمهور چین داشته است توانسته‌ایم بهره‌های خوبی در پایه‌گذاری روابط راهبردی بین دو کشور داشته باشیم که در این دیدار در این مورد بحث و تبادل نظر شد.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: علاوه بر مطالبی که در حوزه مسائل سیاسی، اقتصادی، مالی و انتقال تکنولوژی بین دو کشور صحبت شد، در موضوع تروریسم هر دو کشور با تروریسم مخالفند و مصمم به مبارزه با تروریسم هستند اما هیچ‌گاه به کاری که آمریکایی‌ها به صورت یک‌جانبه انجام می‌دهند اعتقاد نداریم که در این زمینه بحث و تبادل نظر کردیم.

وی ادامه داد: نه چین و نه ایران به کاری که امروز آمریکا تحت عنوان مبارزه با تروریسم و به صورت یکجانبه تصمیم گرفته و آن را انجام می‌دهد که این تصمیمات در رابطه با سوریه و عراق است،  ما معتقدیم که به بهانه مبارزه با تروریسم زیربناهای سوریه را تخریب می‌کند و امکانات زیربنایی سوریه در حال تخریب است که اینها به بهانه مبارزه با تروریست‌هایی است که خودشان پرورش داده‌اند.

ولایتی با بیان اینکه چین نیز اعتقادی ندارد که به دعوت آمریکا برای کاری که در منطقه با پوشش تروریسم در منطقه انجام می‌دهند بپیوندد افزود: چین و ایران هر دو معتقدند که کار در چارچوب مقررات بین‌المللی باید باشد اما در عین حال مبارزه با تروریسم براساس قواعد بین‌المللی و بدون مداخله در امور داخلی کشورهای دیگر صورت گیرد.

منبع: تسنیم

اخبار مرتبط

آمریکایی‌ها چه بخواهند یا نخواهند باید سوریه را ترک کنند

پذیرش سِمت جدید علی‌اکبر ولایتی تکذیب شد

واکنش ولایتی به صحبت‌های ضدایرانی ترامپ

0 نظر

ارسال نظر

capcha