«سراج 24» گزارش می دهد؛

خلاصه سفر اوباما به نیویورک/دلیل عصبانیت رئیس جمهور آمریکا در مجمع سازمان ملل/ترس اوباما از پیشرفت های سایر کشورها

خلاصه سفر اوباما به نیویورک/دلیل عصبانیت رئیس جمهور آمریکا در مجمع سازمان ملل/ترس اوباما از پیشرفت های سایر کشورها

اوباما در سخنرانی خود در سازمان ملل ٬ سعی کرد به تمام مسایلی که این روزها ذهن او را به خود مشغول داشته صحبت کند. او از ایران و توافق هسته ای که آینده نامعلومی دارد گفت ٬ از اوکراین گفت و به صورت غیر مستقیم به افزایش نگرانی هایش راجع به این منطقه اشاره کرد ٬ از ویروس ابولا گفت که هم اکنون به مسایل مربوط به امنیتی ملی آمریکا گره خورده و به طور ویژه به مسئله داعش و تروریست ها در عراق و سوریه پرداخت . مسئله دارای اهمیت در سخنرانی اوباما با این حال تلاش او برای ایجاد اجماع جهانی برای مبارزه با گروههای تروریستی در عراق و سوریه بود.

او در حالی سعی داشت دنیا را با برنامه های خود برای حمله عراق و سوریه همراه کند که یادش رفت٬ محور اصلی برنامه های اعلام شده برای این دور از مجمع عمومی سازمان ملل٬ پرداختن به مسئله تغییرات آب و هوایی در دنیا است . او در نشستی دیگر این کم کاری را جبران کرد اما توجه ویژه او به گروههای تروریستی و تهدیدهایش برای حمله به کشورهای منطقه خاورمیانه٬ باعث شد کسی از او سوال نکند علت اصلی تغییرات آب و هوایی چیست و چه کشورهایی بیشترین نقش را در انتشار گازهای گلخانه ای در دنیا داشته و جهان را با مشکلات زیست محیطی مواجه کرده اند .

کاریکاتور منتشر شده در تعدادی از رسانه های آمریکایی از جمله کاریکاتور نشریه اکونومیست٬ به خوبی نمایانگر این مسئله است . در این طرح اوباما در حالی مشاهده می شود که در سه مرحله به تهدید جهان به جنگ٬ به برخورد با تروریست ها با بیشترین میزان قدرت و سرعت و همچنین به فرصت ندادن به گروههای افراطی برای رشد در کشورهای منطقه می پردازد . در مرحله آخر اما عکسی در پس زمینه قرار می گیرد که عصبانیت شدید رییس جمهور آمریکا را به همراه دارد . او در حالیکه در حال تهدید دنیا به اغاز جنگی عظیم در منطقه خاورمیانه است٬  عکسی را در پشت سر خود می بیند که در حال هشدار دادن این مسئله است که ایالات متحده به همراه چین و هندوستان بزرگترین آلایندگان محیط زیست و عاملان انتشار گازهای گلخانه ای در دنیا هستند . این سه کشور در واقع متهم اصلی در زمینه تغییرات اب و هوایی و گرم شدن زمین هستند و این تصویر با عصبانیت شدید اوباما همراه می شود!

این تصویر با این حال منظور دیگری نیز دارد . عصبانیت اوباما تنها به خاطر رد این اتهام در مورد خطراتی که ایالات متحده برای دنیا ایجاد می کند نیست٬ در نقشه پشت سر او چین و هندوستان به عنوان کشورهای  نزدیک به هم و در صدر قرار گرفته و آمریکا در حالی دیده می شود که به نظر می رسد در رتبه سوم قرار دارد . بر اساس آمارها زیست محیطی و همچنین گزارشهایی که سازمانهای جهانی محیط زیست منتشر کرده اند٬ آمریکا در صدر جدول آلایندگان محیط زیست و انتشار گازهای گلخانه ای قرار دارد و قرار گرفتن آمریکا در رتبه سوم در این تصویر هدف دیگری را نمایش می دهد . در این تصویر هندوستان و چین به شدت به هم نزدیک شده اند و آمریکا در رتبه سوم قرار دارد. این تصویر قرار است هم کشورهای آلاینده محیط زیست را نشان دهد و هم رتبه کشورها در امور اقتصادی را . با سفر چند روز گذشته «شی جین پینگ» رییس جمهور چین به هندوستان و قرار دادهای اقتصادی که دو طرف با یکدیگر امضا کردند ٬‌کابوس اوباما در مورد تبدیل شدن اقتصاد آمریکا به اقتصاد دوم دنیا بعد از چین٬ رنگ و بوی دیگری به خود گرفته است. بر اساس این تصویر هشدار اصلی که موجب عصبانیت اوباما شده است نزدیکی بیش از اندازه چین و هندوستان و بالا رفتن رتبه اقتصادی آنها در دنیا و قرار گرفتن آمریکا در رتبه سوم کشورهای پیشرفته جهان است .
 

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

رایزنی آمریکا و عربستان درباره نویسنده سعودی

ترامپ:با رهبر کره شمالی دیدار خواهم کرد

بن سلمان چه بلایی بر سر فعالان حقوق زنان می‌آورد

0 نظر

ارسال نظر

capcha