با افزایش ۵۰ تومانی قیمت شیر خام

لبنیات باز هم گران می‌شود؟

لبنیات باز هم گران می‌شود؟

به گزارش سراج24،معاون اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی روز گذشته - پنجم مهر - از اختصاص یارانه 140 تومانی به هر کیلوگرم شیر خام برای شش ماهه دوم امسال خبر داد و گفت: براین اساس کارخانه‌ها باید هر کیلوگرم شیر خام را 1300 تومان از دامداران بخرند تا نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار محقق شود.
 
 
 
البته صنایع لبنی پیش از این اعلام کرده بودند که هر کیلوگرم شیر خام را بیش از 1250 تومان نمی‌توانند از دامداران بخرند.
 
 
 
صنایع لبنی در همان روزهای نخست تیرماه که دولت صنایع لبنی را مکلف به خرید شیر خام به قیمت کیلویی 1440 تومان کرده بود، اعلام کردند" با توجه به شرایط موجود کارخانه‌های لبنی توانایی خرید این محصول بیش از کیلویی 1250 تومان را ندارند و دولت نمی‌تواند آنها را مجبور به خرید شیر خام به قیمت دلخواه خود کند".
 
 
 
پس از این ماجرا بود که وزارت جهاد کشاورزی دست به کار شد و با پیگیری‌های خود توانست 300 میلیارد تومان یارانه شیر خام برای دامداران در بهار امسال در نظر بگیرد که البته تاکنون پرداخت نشده است.
 
 
 
گرچه دولت برای تصویب یارانه شیر خام در تابستان امسال کاری نکرده و هنوز دامداران خبری در این رابطه نشنیده‌اند اما عبدالمهدی بخشنده، معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی به ایسنا گفت" یارانه 450 میلیارد تومانی برای خرید شیر خام از دامداران در شش ماهه دوم امسال در نظر گرفته شده تا بخشی از زیان آنها جبران شود".
 
 
 
به گفته وی این یارانه به گونه‌ای تدوین شده تا به ازای هر کیلوگرم تحویل شیر به کارخانه‌های لبنی 140 تومان به دامداران پرداخت شود، یعنی با قیمت 1300 تومانی که صنایع لبنی باید شیر خام را از دامداران خریداری کنند، قیمت نهایی این محصول برای دامداران به 1440 تومان مصوب ستاد تنظیم بازار می‌رسد.
 
 
 
حالا با این شرایط باید دید صنایع لبنی که تا دیروز از بالا بودن نرخ مصوب 1440 تومانی ستاد تنظیم بازار گلایه می‌کردند و می‌گفتند نمی‌توانند آن را از 1250 تومان بیشتر بخرند با این 50 تومان افزایش قیمت چگونه برخورد می‌کنند و آیا باز هم قیمت لبنیات را افزایش می‌دهند؟
 
منبع:ایسنا

اخبار مرتبط

هشدار نسبت به آینده تولید شیر و گوشت در کشور

بخش معدن برای سرمایه گذاران و سرمایه های سرگردان دارای جذابیت خاصی است

ثبات قیمت لبنیات تابع عوامل مختلفی در بازار است

0 نظر

ارسال نظر

capcha