ویژه نامه فتح الفتوح انقلاب اسلامی‬/3

درس‌هایی که می‌توان از دفاع مقدس گرفت/ جنگ تحمیلی؛ دانشگاه فرزندان روح الله

درس‌هایی که می‌توان از دفاع مقدس گرفت/ جنگ تحمیلی؛ دانشگاه فرزندان روح الله

 

به گزارش «سراج24»،  سخن گفتن از جنگ، ذهن انسان را ناخودآگاه به کُشتار، خونریزى، سفاکى و بیرحمى متبادر مى سازد ولى این مفاهیم نه تنها در حماسه دفاع مقدس ما جایگاهى نداشت بلکه بر عکس، رزمندگان اسلام چنان صحنه هایى از اخلاص، ایثار،شجاعت، تواضع و شهادت طلبى ثبت کردند که با هیچ یک ازمعادلات مادى قابل محاسبه نبوده و نیست. این رشد و کمال به واسطه تهجد، توکل به خدا، ارتباط روحى با ائمّه معصومین علیهم السلام و در سایه وحدت و پیروی از ولایت فقیه به وجود آمد و 8 سال دفاع مقدس را به دانشگاهی تبدیل کرد تا فرزندان روح الله در این دانشگاه از عاشورا درس بگیرند و مشق ایثار و شهادت کنند و با خون خود به آیندگان راه و رسم زندگی بیاموزند.

سی و چهار سال از روزی که رژیم بعثی عراق از زمین و هوا تجاوز گسترده خود را به سرزمین ایران اسلامی آغاز کرد، می‌گذرد. تهاجمی که مبتنی بر آمال و توهمات طراحان آن، قرار نبود بیش از چند روزی به طول بیانجامد و با شکست نظام نوپای جمهوری اسلامی به پایان رسد، اما با ایستادگی و رشادات جوانان این سرزمین جنگ بعد از هشت سال و با شکست متجاوزین بعثی به پایان رسیده است.

هفته دفاع مقدس بهترین فرصت برای تبیین و نهادینه سازی ارزش ها و آرمان های رزمندگان اسلام در اندیشه های نسل جوان و آینده کشور است زیرا معارف گرانسنگ دفاع مقدس گنجینه‌ای پایان‌ناپذیر از عبرت‌ها برای همه عصرها و نسل‌ها و درس‌ بزرگی برای امروز ما ، مردم و مسئولان نظام اسلامی است.

دفاع مقدس عرصه ای بود که فرهنگ مقاومت و ایستادگی در آن تبیین شد. در طول دوران هشت سال  جنگ تحمیلی شاهد مقاومت همه جانبه ملت در برابر متجاوزی بودیم که توسط ابرقدرتها و تمامی کشورهای غربی حمایت می‌شد و به واقع رزمندگان اسلام تنها در برابر ارتش عراق قرار نداشتند، بلکه در مقابل جبهه ای جهانی ایستادند که با همه توان از رژیم بعثی حمایت می‌کرد. جنگ اثبات کننده این گزاره بود که در میدان تقابل حق و باطل، پایداری و ایستادگی در برابر باطل همیشه جواب خواهد داد.

در این دوران هشت ساله ملت ایران با دست های خالی و امکانات اولیه جنگی در برابر رژیم تا دندان مسلح بعثی ها که استکبار جهانی و مخالفان جمهوری اسلامی آنها را مسلح کرده بود، ایستادگی کرد که در حقیقت این ایستادگی به صورت برگ زرینی برای ملت ایران در تاریخ ثبت شد و این غیرت ایرانی بود که به آنها اجازه نداد تا حتی یک وجب از خاک میهن خود را به دست دشمن بدهند. این مقاومت و پایداری فرزندان روح الله که به فتح و ظفر منجر شد الگویی شد برای تمامی ملت های مظلوم و مستضعف جهان که سال ها امیدی برای رهایی از یوغ استعمار نداشتند. به عقیده هیچ کارشناس منصفی نمی توان از موفقیت جبهه مقاومت در منطقه سخن گفت اما به نقش انقلاب اسلامی به عنوان اسطوره و عامل ایجاد جبهه مقاومت یاد نکرد.

درس مقاومت و پایداری رزمندگان اسلام تنها عرصه جنگ سخت را در بر نمی گیرد بلکه می تواند الگویی برای مقاومت در مسائل گوناگون باشد به عنوان مثال در مسئله هسته ای هم باید مقاومت کرد و تسلیم خواسته غیر منطقی دشمنان برای جلوگیری از پیشرفت و توسعه ایران اسلامی نشد و مسئولان مربوطه در راستای استیفای حقوق حقه مردم مقاومت را سرلوحه کار خود قرار دهند.

 در طول دوران جنگ هشت ساله ، علاوه بر این که جمهوری اسلامی ایران از کوچکترین کمکی توسط بیگانگان برخوردار نبود با محاصره همه جانبه نظامی - تسلیحاتی و اقتصادی و سیاسی هم روبرو بود اما آنچه توانست جمهوری اسلامی را سرپا و استوار نگه دارد، اراده‌ای بودکه شعار "ما می‌توانیم" حضرت امام خمینی را با همه توان در وجود یک ملت نهادینه کرد . در صورتی که ما به ظرفیت های خود ایمان داشته باشیم همین اراده و همین تفکر، امروز نیز می تواند موجب استحکام درونی گردد و بدون شک رمز عبور از موانع ، مشکلات ، تحریم‌ها و فشارها باشد.

حماسه هشت سال دفاع مقدّس در دو چهره تابناک ظاهرى و باطنى نمایان گر شد. در بعد ظاهرى، دشمن ما با آن همه امکانات مادى و تجهیزاتى و کمک دهها قدرت بزرگ و کوچک نتوانست به اهدافش که همان جدا کردن بخشى از خاک ایران بود دست پیدا کند و این در نوع خود یک پیروزى بسیاربزرگ محسوب مى شد. امّا در بعد باطنى که همان تحول معنوى در آحاد جامعه و به خصوص در رزمندگان اسلام است نمایشى بزرگ و اعجاب انگیز از عظمت هاى کم نظیر انسان دین دار قرن حاضر را به نمایش گذاشت که با سلاح و نیروى عظیم ایمان به خداوند متعال پدیدار گردید. این معنویت که همان راز و نیاز با خداوند و امید به امدادهاى الهى همراه با توکل و تهجد و توسل بود باعث گردید انسان هایى تربیت شوند که مظهر ایثار و اخلاص و شهادت طلبى باشند و به درجه اى ازکمال نایل شوند که امام خمینى(ره) با آن همه کمال و عظمت نسبت به آن ها احساس حقارت مى نمود و یا مقام معظم رهبرى در نماز به آنها اقتدا مى کرد.

 

همواره می‌توان با تدبیر و هوشیاری، بزرگترین تهدیدات را به فرصت تبدیل نمود و از آن علیه دشمن استفاده کرد. تجاوز به خاک کشور اگر چه در نگاه اول تهدیدی علیه نظام اسلامی به حساب می‌آمد، اما همین تهدید در بستر تدبیر ملت و مسئولین نظام اسلامی به فرصتی تبدیل گشت که از دل آن حسن باقری ها شکوفا شدند و  با وجود اینکه در هیچ دانشگاه نظامی آموزش ندیده بودند نابغه جنگ نام گرفتند و استعداد و توانایی آن ها نمایان گشت. این تجربه درس بزرگی است که در حال حاضر تهدیدها ، تحریم ها و فشارهای خارجی را به فرصتی برای شکوفایی استعداد های ملی تبدیل کنیم.

بزرگ درس نهفته در دل ماجرای دفاع هشت ساله ، آن است که پیروزی جز از طریق وحدت کلمه در ذیل سایه تبعیت از رهنمودهای رهبری الهی حاصل نخواهد شد. در طول دفاع مقدس رزمندگان اسلام  نه تنها خود به صورت عملی، به ندای ولی فقیهشان لبیک گفتند و به سوی جبهه‌ها شتافتند، که با قلم و گفتار خویش نیز آن را اعلان نمودند  و می‌توان گفت که تقریباً تمامی شهدا در وصیت‌نامه‌ی خود اشاره به آن داشته‌اند که سعادت دنیا و آخرت در ولایت‌مداری و پشتیبانی از ولایت فقیه است و این جمله‌ی طلایی مشترک میان آن‌هاست.

 

لحظه لحظه دفاع مقدس درس‌ها و عبرت‌هایی برای همه عصرها و نسل‌ها و دریایی بیکران است و  تنها می‌توان ذره‌ای از آن را درک و کمتر از ذره را به قلم و زبان آورد اما مهم تر از به قلم آوردن و نگارش درس های دفاع مقدس وظیفه ای است که بر دوش همه مردم ، مسئولان و تمامی آزادی خواهان در قبال خون شهدا قرار دارد و تنها با عمل کردن به توصیه و ادامه دادن راه شهدا است که می توان اندکی از بار این مسئولیت سنگین را کم کرد.

 

اخبار مرتبط

تاثیر شهادت آقا مصطفی خمینی بر تسریع روند مبارزه

تحریف عقلانیت برای توجیه حماقت قطعنامه 598 چه ربطی به مذاکره دارد؟!

ویژگی‌ها و تفاوت‌های نماینده انقلابی و نماینده‌‌نِما!

0 نظر

ارسال نظر

capcha