رای منفی به استقلال اسکاتلند

رای منفی به استقلال اسکاتلند
به گزارش سراج24،همه پرسی اسکاتلند امروز در حالی با رأی منفی به استقلال به پایان رسید که کارشناسان می‌گویند وعده‌های داده شده از سوی دولت انگلیس و همچنین تشویق دیگر مناطق به استقلال‌طلبی، همچنان می‌تواند مشکلات متعددی را برای انگلیس ایجاد کند.
 
روزنامه «وال‌استریت‌ژورنال» در گزارشی، اشاره کرده است که حتی رأی منفی نیز نفوذ لندن در مناطق تحت حکومتش را به شدت کاهش می‌دهد.
 
در این گزارش آمده است: همه‌پرسی استقلال اسکاتلند شوک سیاسی‌ای ایجاد کرد که تبعات بلندمدتی بر نحوه اداره انگلستان در آینده خواهد داشت و در عین حال، همین حالا هم در اروپا و جهان نیز امواجی را ایجاد کرده است.
 
حتی پیش از آنکه روز پنج‌شنبه اولین رأی برای تصمیم‌گیری در مورد استقلال یا عدم جدایی اسکاتلند از پادشاهی متحد به صندوق انداخته شود، حزب ملی اسکاتلند دولت درمانده بریتانیا را مجبور کرد تا تفویض بیشترین اختیارات از زمان شکل‌گیری پادشاهی متحد را به پارلمان محلی اسکاتلند وعده دهد. حالا کمپین‌های خواهان خودمختاری می‌توانند مانند آتشی در علفزار به ولز، ایرلند شمالی و حتی مناطقی که مدت‌هاست مستقیما لندن بر آن‌ها حکومت می‌کند، سرایت کنند.
 
وال‌استریت‌ژورنال همچنین با اشاره به اینکه اسکاتلند به عنوان مدلی برای دیگر مناطق استقلال‌طلب اروپا بدل شده است، نوشته است که این هفته گروه‌های متعددی از این مناطق برای مشاهده این رخداد راهی اسکاتلند شدند. بنا بر این گزارش، به زودی این اسپانیا خواهد بود که شاهد تلاش‌ها برای برگزاری همه‌پرسی خواهد بود، جایی که منطقه «کاتالونیا» مدت‌هاست برای برگزاری همه‌پرسی استقلال تلاش می‌کند.
 
در اسکاتلند، فارغ از نتیجه همه‌پرسی، به هر حال دولت محلی اختیارات بسیار بیشتری به دست می‌آورد. این امر به واسطه آن بود که مبلغان استقلال توانستند تقریبا یک شبه اختلاف دو رقمی با مخالفان استقلال را در همه‌پرسی‌ها به نزدیک به صفر برسانند.
 
همین کاهش شدید اختلاف بود که موجب شد «دیوید کامرون» نخست‌وزیر انگلیس و همچنین سران دو حزب دیگر بزرگ انگلیس به تقلا افتاده و وعده کنند که در صورت رأی نه به استقلال، قوانین جدیدی را برای اعطای اختیارات بیشتر به دولت محلی اعطا می‌کنند. آن‌ها در طول تبلیغات مطابق زمانبندی‌ای که «گردون براون» نخست‌وزیر سابق ارائه داد، وعده کردند که روند اعطای اختیارات بیشتر را از همین روز جمعه یعنی پایان همه‌پرسی، آغاز کنند.
 
البته به نظر می‌رسد که این روندی مبهم باشد که سال‌ها طول می‌کشد تا کاملا عملی شود. هنوز جزئیات دقیق این طرح و یا نحوه انتقال اختیارات نیز مشخص نشده است.
 
«اندرو هاوکینز» رئیس شرکت نظرسنجی کام‌رس» می‌گوید: «بدون شک عملی کردن تمام وعده‌هایی که داده شده، بسیار دشوار خواهد بود.»
 
همه‌پرسی استقلال اسکاتلند همچنین می‌تواند موجب شود تا دیگر مناطق اتحاد نیز خواستار اختیاراتی مشابه شوند. همین امر می‌تواند دردسری برای «دیوید کامرون» باشد، چراکه او در میان بسیاری از هم‌حزبی‌های خود نیز چندان محبوب به شمار نمی‌آید.
 
هاوکینز می‌گوید: «کامرون به خاطر وعده‌هایی که داده، از سوی نمایندگان پارلمان تحت فشار فزاینده‌ای قرار خواهد گرفت... (او) ممکن است که با ولز و ایرلند شمالی با مشکل مواجه شود، به خصوص در زمینه انتظاراتی که از پارلمان انگلیس به وجود آمده است.»
 
یکی از دشواری‌هایی که وجود دارد، این است که احزاب سیاسی انگلیس با اعطای اختیارات وعده‌ داده‌شده به ادینبرو، موافقت نکنند. روی کاغذ اختلافات اندک به نظر می‌رسد، به عنوان نمونه در زمینه اختیار ادینبرو برای اعلام نرخ مالیات بر درآمد و تعیین نرخی تا حدی متفاوت از انگلیس. اما همین اختیار می‌تواند درآمد منطقه را سالانه میلیاردها پوند جابجا کند.
 
مسئله بالقوه دیگر این است که آیا پارلمان با اکثریت انگلیسی حاضر می‌شود بدون تضمین امتیازهای لازم برای رأی‌دهندگان حامی خود، اختیارات وعده داده شده را به اسکاتلند بدهد یا نه.
 
همچنین وعده تفویض اختیار بیشتر به اسکاتلند، می‌تواند دیگر مناطق چون ولز و ایرلند شمالی را نیز تشویق کند تا درخواست‌هایی مشابه مطرح کنند. اخیرا یک کمیته بین حزبی پارلمانی موافقت کرده است تا در مورد میزان اختیارات ارائه‌شده به اسکاتلند تحقیق کرده و مشخص کند که آیا این میزان اختیارات باید به دیگر مناطق نیز داده شود یا نه. این کمیته همچنین مشخص می‌کند که آیا این امر باید در قانون اساسی نوشته شود یا خیر.
 
«گراهام آلن» عضو حزب کارگر و رئیس کمیته پارلمانی اصطلاحات قانون اساسی در زمان اعلام این کمیته در روز ۹ سپتامبر، طی بیانیه‌ای گفت: «نظر شخصی من این است که اگر چیزی برای اسکاتلند خوب است، به همان اندازه برای انگلیس، ولز و ایرلند شمالی نیز خوب خواهد بود.»
 
«لیان وود» رهبر حزب ملی‌گرای ولز هم می‌گوید که امیدوار است بحث استقلال در این منطقه نیز به راه بیافتد. وی در این مورد گفته است: «من می‌خواهم ببینم که ولز و مردم این منطقه هم مانند مردم اسکاتلند، صدای خود را بلند کرده و مانند آن‌ها حرف خود را بزنند. ما هم حق تعیین سرنوشت داریم، ما هم یک ملت هستیم.»
 
همه‌پرسی اسکاتلند دیگر استقلال‌طلبان اروپایی را نیز به تکاپو انداخته است. «روساریو بوراس» از حامیان استقلال کاتالونیا اسپانیا می‌گوید: «اسکاتلندی‌ها در تمام طول مسیر ما را تحت تأثیر قرار دادند.»
 
علاوه بر این کاتالونیا، مناطقی دیگر چون ایالت باسک اسپانیا، مناطق شمالی ایتالیا و منطقه «فلندرز» بلژیک هم از جمله مناطقی هستند که در پی همه‌پرسی اسکاتلند، به تشدید تلاش‌ها برای استقلال تشویق شده‌اند.
 
روز چهارشنبه «ماریانو راخوی» نخست‌وزیر اسپانیا روند استقلال را ضربه‌ای به اهداف اتحادیه اروپا خواند و گفت این اتحادیه «برای تجمیع کشورها شکل گرفته و نه جدا کردن آن‌ها از هم.» وی به همین جهت تهدید کرد که اضافه شدن کشورهای جدیدالتأسیس به اتحادیه اروپا، روندی بسیار دشوار خواهد بود.
منبع:فارس

اخبار مرتبط

نخست وزیر اسلوونی استعفا کرد

پارلمان «کاتالونیا» به استقلال از اسپانیا رأی داد

شروط بارزانی برای استعفا/کُردها به دنبال تشکیل دولت نجات ملی هستند

0 نظر

ارسال نظر

capcha