آیت‌الله موحدی کرمانی در نماز جمعه تهران:

تیم مذاکره کننده هسته‌ای تا زمانی که مرزها را رعایت کند مورد حمایت رهبری و مردم است

تیم مذاکره کننده هسته‌ای تا زمانی که مرزها را رعایت کند مورد حمایت رهبری و مردم است

آیت‌الله موحدی کرمانی امام جمعه موقت تهران در خطبه‌های دوم امروز نماز جمعه تهران در سخنانی ضمن تبریک به مناسبت فرارسیدن میلاد امام رضا (ع) گفت: لازم است در اینجا سالروز درگذشت آیت‌الله طالقانی را نیز گرامی بداریم. همچنین شهادت آیت‌الله مدنی را نیز در هفته گذشته داشتیم که آن را نیز تسلیت می‌گویم.

وی در بخش دیگری از سخنانش شهادت شیخ محمد خیابانی، سالروز رحلت آیت‌الله حائری موسس حوزه علمیه قم و نیز کشتار فجیع فلسطینی‌ها در صبرا و شتیلا را تسلیت گفت و گرامی داشت.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه 17 شهریور روزی بود که شاه جنایت کرد، افزود: البته آمار شهدای روز 17 شهریور در برخی 4 هزار و در برخی نیز کمتر نقل شده، اما قطعا از هزار نفر کمتر نیست. رژیم شاه در این روز جنازه‌های شهدا را در پیاده‌ روهای خیابان‌ها انباشته بود که مردم با فداکاری به مداوای مصدومان می‌پرداختند.

آیت‌الله موحدی کرمانی در ادامه تاکید کرد: خبر خوشحال‌کننده‌ای رسیده به طوری که نقل شده تمام سرکرده‌های تروریستی احرار و شام در سوریه به هلاکت رسیده‌اند که به حمدالله هزار تروریست خود را تسلیم ارتش سوریه کردند و خودشان به جان یکدیگر افتاده‌اند.

وی در بخش دیگری از سخنانش خطاب به تیم مذاکره‌کننده هسته ای کشورمان گفت: می‌دانید که نیازی به تذکر نیست که آمریکا دشمن است. این را باور کنیم که آمریکا دشمن است و از دشمن انتظاری جز دشمنی نیست.

امام جمعه موقت تهران در همین زمینه به آیات متعددی از قرآن کریم اشاره کرد و گفت: قرآن کریم در آیات متعددی می‌فرماید که دشمنان ما، دشمن هستند و باید آن را باور کنیم. لازم است تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای نیز آمریکا را دشمن ملت ایران تلقی کنند که البته اینگونه است.

آیت‌الله موحدی کرمانی در ادامه سنت امام رضا (ع) در برخورد با مامون عباسی را نمونه‌ای خوب برای سرمشق‌گیری تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای دانست و تاکید کرد: سنت امام رضا (ع) در مورد مامون برای همه ما و هیئت مذاکره‌کننده این است که این سنت را باید سرلوحه برنامه خودشان قرار دهند.

وی در ادامه افزود: مامون که دشمن سرسخت اهل بیت (ع) است به طور یک دفعه چهره باز از خودش نشان می‌دهد که امام متوجه می‌شود اینها بازی است. مهم این است که امام رضا (ع) از همان روز اول و از همان روزی که به مرو دعوت شد، بیان حقیقت را آغاز کردند.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: در این زمان مامون فضا را از دروغ پر کرد، اما امام به جای اینکه در مقام رفع برآید و منتظر باشد تا دشمن فضا را از دروغ پر کند، از همان زمان در مقام دفع برآمد و به مردم گفت که مامون در مقام احترام به من نیست و دروغ می‌گوید و می‌خواهد مرا بکشد که این سخن را در مدینه و در زمان وداع با اهل بیت بیان کرد.

آیت‌الله موحدی کرمانی با بیان اینکه امام رضا (ع) فضا را در مقابله با مامون پر کرد گفت: در این زمان مامون نتوانست کاری انجام دهد.

وی در ادامه خطاب به تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان گفت: هیئت مذاکره‌کننده باید بدانید که شما رسولان انقلاب هستید و باید زیبایی‌های انقلاب اسلامی را در آن فضا مطرح کنید و روحیه‌های قوی مردم را مطرح کنید که این مهم است و باید در کنار مذاکرات به این مسائل بپردازید.

امام جمعه موقت تهران افزود: مادامی که شما خطوط قرمز و عزت اسلام و مسلمین را رعایت کنید، قطعا تایید رهبری و همه مردم را خواهید داشت.

آیت‌الله موحدی کرمانی در بخش دیگری از سخنانش به سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با خبرگان رهبری اشاره کرد و گفت: البته ایشان در این دیدار مطالب بلند و ارزشمندی مطرح کردند. ایشان فرمودند که نظام سلطه روبه افول و غروب است، البته این تعبیر بنده است و فقط محتوا را می‌گویم.

وی ادامه داد: معظم‌له در این دیدار فرمودند که نظام اسلامی روبه طلوع است و غربی‌ها  سراشیبی سقوط را در پیش گرفته‌اند و نظام اسلامی روز به روز چهره نشان می‌دهد و انسان‌ها را جذب می‌کند.

امام جمعه موقت تهران به وعده خداوند در زمینه پیروزی بندگان صالح و شایسته بر روی زمین اشاره کرد و گفت: قرآن می‌گوید که انسان‌های صالح که بندگان خوب خداوند هستند بر دشمنان غالبند و لشگر ما مغلوب نمی‌شود و خداوند آنها را یاری می‌کند.

آیت‌الله موحدی کرمانی در ادامه اظهار داشت: خداوند در جای دیگری حق و باطل را به آب و کف آب تشبیه می‌کند و می‌گوید که آنچه که پس از جاری شدن آب باقی می‌ماند، آب است و کف از بین می‌رود که این تشبیهی برای نابودی باطل و ماندن حق است.

وی تصریح کرد: قرآن می‌گوید که فکر نکنید که ما به باطل مجال می‌دهیم که هرچه می‌خواهد خودش را نشان دهد، بلکه ما نیز باطل را نشانه می‌گیریم و از بین می‌بریم و شما طرفداران حق باقی می‌مانید.

امام جمعه موقت تهران در ادامه با تاکید بر اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی فرموده‌اند که نظام غرب رو به افول است، گفت: مطالبی که گفتم دلایل افول غرب است.

آیت‌الله موحدی کرمانی با بیان اینکه قرآن می‌گوید که خودشان عامل سقوط خودشان می‌شوند، گفت: سوالی که اینجا مطرح می‌شود این است مگر دروغ می‌تواند بماند؟ شواهد فراوانی در تاریخ داریم، که دروغ و باطل ماندنی نیست. آنها دروغ گفتند و شعارهای زیبایی مانند آزادی، حقوق بشر و دموکراسی را مطرح کردند اما خودشان به دست خودشان رسوا شدند و آنچه را که انجام دادند و با کارهای خودشان که باطل بود، رسوا شدند.

وی با بیان اینکه دروغ و ظلم از دیدگاه مبانی اسلام و قرآن ماندنی نیست، گفت: باید بدانیم که دروغ و ظلم یک حرکت قصری هستند. غربی‌ها با برنامه‌های غلط‌شان در قسمت‌های مختلف خودشان را به نابودی کشاندند.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه فساد اخلاقی در غرب یکی از دلایل سقوط این فرهنگ و نظام است، گفت: فساد اخلاقی در غرب دارد غوغا می‌کند و خودشان احساس می‌کنند که با این فساد در معرض نابودی هستند.

آیت‌الله موحدی کرمانی در ادامه اظهار داشت: زن در غرب مطاع و وسیله جذب شده است به طوری که خداوند زن را خلق کرده که عزت، شرافت و کرامت داشته باشد که این نیز یکی از مسائل انحطاط و سقوط نظام غرب است. این مساله در نظام غرب جنبه عادی پیدا کرده و به یک ارزش تبدیل شده است.

وی همچنین همجنسگرایی در غرب را یک مساله عجیب دانست و گفت: این مساله هم یکی از مصادیق انحطاط نظام غرب است.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه نظام حکومت در غرب بر پایه ظلم استوار است و ظلم ماندنی نیست، افزود: ظلم یک حرکت قصری است و تا وقتی ظلم و ظالم می‌ماند که مردم روحیه ظلم‌پذیری داشته باشند. به محض اینکه روحیه مقاومت، مقابله و ایستادگی در مردم ایجاد شود، ظلم از بین می‌رود و این طبع ظلم است.

آیت‌الله موحدی کرمانی با بیان اینکه آمریکا از بمب اتم استفاده می‌کند و 200 هزار نفر را در ژاپن کشته است گفت: این کشور زندان‌های گوانتانامو و ابوغریب را به راه می‌اندازد و کارش حمایت از کودتا بر ضد دولت‌های مستقل است که این اقدامات امروز سبب سرنگونی نظام غرب شده است.

وی در ادامه افزود: آمریکا پس از جنگ جهانی دوم برای سرنگونی 50 دولت اقدام کرد و با ده‌ها جریان مردمی به مخالفت برخواست که این سوال مطرح است که آیا این معنای آزادی، دموکراسی و حقوق بشری است که آنها ادعا می‌کنند؟

امام جمعه موقت تهران در ادامه استفاده از زور تحریم، راه انداختن جریان‌های تروریستی نظیر داعش و القاعده و لشگرکشی‌های نظامی به عراق، افغانستان و گاها پاکستان را از دلایلی دانست که موجب افول و نابودی نظام غرب است.

آیت‌الله موحدی کرمانی در ادامه به مخالفت‌های آمریکا با اقدامات گروهک تروریستی داعش در عراق اشاره کرد و گفت: این بار فقط جریان‌سازی است. شواهدی داریم که تردیدی نیست که اینها به وجود آورنده و حمایت‌کننده از گروهک تروریستی هستند که این نیز یکی از عوامل سقوط و انحطاط آنها شده است.

وی با تاکید بر اینکه در این برهه زمانی عدالت و تقوا طلوع کرده و حمایت از آزادی به معنای واقعی بروز یافته است، گفت: ایران اسلامی برای همه انسان‌های آزاده جاذبه دارد و این نقشی است که ایران می‌تواند داشته باشد.

امام جمعه موقت تهران با تاکید بر اینکه مقاومت 8 ساله دفاع مقدس ما نظام غرب و آمریکا را متحول کرده، گفت: جنگ‌های 33 روزه، 22 روزه، 8 روزه و جنگ اخیر 50 روزه در غزه و مقاومت این مردم در یک منطقه کوچک در برابر کودک‌کشی نشان داد که نظام غرب بیش از پیش روبه سقوط بوده و در حال تحول است و نشانه‌ای برای سقوط و افول نظام پوشالی غرب و آمریکا پدید آمده و نظام اسلامی روز به روز پایدارتر شده است.

آیت‌الله موحدی کرمانی در خطبه‌های اول نماز جمعه تهران با بیان اینکه سپاسگذاریم که خداوند به رهبر عزیزمان سلامتی کامل عنایت فرموده است، گفت: امید است انشاءالله سایه پربرکت ایشان بر سر همه ما و همه مسلمین مستدام باشد.

وی با بیان اینکه ماه ذی‌الحجه یکی از 3 ماه حرام است، گفت: لازم است که حجاج بیت‌الله الحرام به این موضوع توجه ویژه داشته و بیش از پیش نسبت به نزدیکی به خداوند متعال اقدام کند.

آیت‌الله موحدی کرمانی در پایان حج و عمره را انقطاع از زندگی دنیوی و مادی دانست و خاطرنشان کرد: باید قدر آن را بدانیم و برکات آن را حفظ کنیم. البته اعتکاف نیز انقطاع مقطعی است و اینها تمرین‌هایی برای کمال انقطاع است که باید مورد توجه قرار گیرند.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

متن کامل خطبه‌های نماز جمعه + ترجمه خطبه عربی

اقامه نمازجمعه این هفته تهران به امامت رهبری

فیلم| «آمریکا قابل اعتماد نیست»

0 نظر

ارسال نظر

capcha