با وجود این که یارانه زمستانی شیر هنوز نیامده

دامداران: یارانه نمی‌خواهیم!

دامداران: یارانه نمی‌خواهیم!

به گزارش سراج24، در حالی که هنوز پرونده یارانه ۳۰۰ میلیارد تومانی ۴ ماهه آخر سال ۹۲ بسته نشده و بخشی از دامداران موفق به دریافت یارانه ۱۹۰ تومانی شیر خام نشده‌اند، حسن رکنی معاون وزیر جهاد کشاورزی از اختصاص ۲۰۰ میلیارد تومان یارانه شیر خام برای بهار امسال خبر می‌دهد.

براساس این گزارش، دولت اواخر سال ۹۲ برای حمایت از تولید‌کنندگان شیرخام یک یارانه ۱۹۰ تومانی به ازای هر کیلو‌گرم شیرخام مصوب کرد که با قیمت ۱۱۱۰ تومانی شیر خام تحویلی به کارخانه‌ها قیمت هر کیلو شیر برای دامدار به ۱۳۰۰ تومان رسید که با گذشت چندین ماه از آن مصوبه هنوز یک سوم آن یارانه به برخی از دامداران نرسیده است.

همچنین مقرر شد در سه ماهه اول سال جاری یارانه شیر مانند سال ۹۲ ادامه یابد که از آن یارانه هم خبری نبود، تا اینکه امروز بالاخره پس از گذشت بیش از دو و نیم ماه از آخرین روز فصل بهار بالاخره معاون وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد که برای شیرخام تولیدی در فصل بهار یک یارانه‌ ۲۰۰ میلیارد تومانی در نظر گرفته شده است.

این گزارش می‌افزاید: پرداخت یارانه ۲۰۰ میلیارد تومانی در انتظار دریافت اعتبار از معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری است و قرار است، این یارانه بابت تحویل شیر خام به کارخانه‌های لبنی به دامداران پرداخت شود.

البته معلوم نیست با توجه به سابقه نه چندان مطلوب یارانه قبلی به تولید‌کنندگان شیر‌خام چه زمانی این اعتبار تأمین وجه شود، زیرا در چند ماه اخیر بارها و بارها خبر تأمین وجه الباقی یارانه ۳۰۰ میلیارد تومانی شیر و واریز قریب‌الوقوع آن به حساب کارخانه‌داران اعلام شده، ولی با گذشت نزدیک به ۶ ماه از سال ۹۳ هنوز دامداران یک سوم یارانه پایان سال ۹۲ را نگرفته‌اند.

مشکلات و مسائل مربوط به شیر فقط به یارانه برنمی‌گردد و مسائلی از قبیل عدم اجرای مصوبه ستاد تنظیم بازار مبنی بر خرید شیر به قیمت ۱۴۴۰ تومان از دامداران و از آن طرف افزایش قیمت شیر و محصولات لبنی توسط صنایع لبنی و روغن پالم در شیر و مواد پروتئینی و مباحث مربوط به آن از دیگر مسائلی است که در ماه‌های اخیر تولید‌کنندگان و مصرف‌کنندگان شیر را به خود درگیر کرده است.

موسی رهنمایی رئیس اتحادیه دامداران اصفهان در گفت‌وگو با فارس در مورد یارانه شیر گفت: به هیچ وجه دامداران حاضر به دریافت یارانه نیستیم.

وی افزود: دامداران هم یارانه نقدی و هم یارانه علوفه را تجربه کرده‌اند و از پرداخت و دریافت هیچکدام رضایت نداشته‌اند بنابراین حاضر به دریافت یارانه نیستند.

رئیس اتحادیه دامداران اصفهان تصریح کرد: تصویب یارانه زمان‌بر است و علاوه بر آن پرداخت آن هم در چرخه دولتی قرار می‌گیرد و تا زمان رسیدن به دست دامداران زمان زیادی می‌برد، بنابراین دامداران با توجه به سابقه دریافت یارانه‌های قبلی دیگر یارانه نمی‌خواهند.

وی افزود: تولید‌کنندگان شیرخام از دستگاه‌های نظارتی مثل سازمان حمایت انتظار دارند تا همان‌طور که سالیان سال برای شیر خام قیمت تعیین می‌کردند امروز هم این دستگاه‌ها، کارخانجات را ملزم به خرید شیر خام به قیمت مصوب کنند، زیرا دولت با توجه به کار کارشناسی وزارت جهاد قیمت شیرخام را تعیین کرده است و ما در این زمینه از دولت سپاسگزاریم.

 

 

منبع: فارس

اخبار مرتبط

اجرای طرح توسعه اشتغال در سطح شبکه تعاونی‌های روستایی و کشاورزی کشور

ضرورت ارتقای کیفیت خرید تضمینی گندم

آغاز ذخیره‌سازی میوه شب عید

0 نظر

ارسال نظر

capcha