رئیس سابق سازمان انرژی اتمی در گفت وگو با«سراج24»:

تمام دستاوردهای هسته‌ای انقلاب ثمره روحیه مقاومت است

تمام دستاوردهای هسته‌ای انقلاب ثمره روحیه مقاومت است

فریدون عباسی رئیس سابق سازمان انرژی اتمی در گفت وگو با خبرنگار «سراج24» درخصوص تاثیر مقاومت در برابر زیاده خواهی های طرف غربی در پرونده هسته ای ایران، گفت: تا به حال همه دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران از مقاومت بوده است.

وی افزود: در طول 30 سال گذشته با وجود این همه تحریم دستاوردهای ما به خصوص در زمینه هسته ای ثمره مقاومت بوده است و الحمدلله از این به بعد نیز جوانانی از این مرز وبوم هستند که در برابر دشمن مقاومت خواهند کرد.

به گزارش سراج24، پس از پیروزی انقلاب اسلامی، بنا به برخی اشتباهات مسئولین دولت موقت و فشارهای آمریکا، یکی پس از دیگری قراردادهای هسته ای ایران و شرکتهای غربی لغو می شد. این شرایط در دوران جنگ تحمیلی که عراق تهدید به بمباران تاسیسات بوشهر می کرد، کار را به جایی رساند که هیچ شرکتی در آن زمان حتی حاضر به تکمیل نیروگاه بوشهر که کارکرد تولید برق داشت، نشد. در نهایت نیز ایران پس از پایان جنگ تحمیلی با قرارداد 800 میلیون دلاری، تکمیل نیروگاه بوشهر را به روسیه سپرد. هر چند که ساخت یک نیروگاه در بدترین شرایط ده سال به درازا می کشد ولی اکنون بیش از 25 سال است که روسها این نیروگاه نیمه کاره را تحویل گرفتند و به تازگی بخشی از ظرفیت نیروگاه را به کار انداخته اند.

در کنار این شرایط اما هیچ شرکت و کشوری حاضر نمی شد که در چرخه غنی سازی به ایران کمک کند. چین در ابتدا گامهایی در این راستا برداشت ولیکن فشار آمریکا باعث شد که از پروژه UCF اصفهان کناره گیری کند.

به گزارش سراج24، در نهایت نظام به این تصمیم رسید که با تکیه بر توان داخلی به این فناوری دست یابد. در ابتدا فعالیت هایی در برخی نقاط آغاز شد تا اگر موفق می شد، کار از پایلوت به طرح اصلی برسد. همین اتفاق هم افتاد و ایران با تکیه بر توان داخلی و مقاومت در برابر فشارهایی که از دستیابی ایران به چرخه غنی سازی نگران بودند و تهدید به گزینه نظامی می کردند، ایستادگی کرد و چرخه کامل غنی سازی هسته ای را که تنها چند کشور بدان دست یافتند را در کشور بومی سازی کند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

به راحتی قادر به غنی سازی ۹۰ درصد نیز هستیم

پدرم مخالف برجام بود

راه شهید فخری‌زاده را ادامه می‌دهیم

0 نظر

ارسال نظر

capcha