«سراج 24» گزارش می دهد

بازنده اصلی جنگ غزه کیست؟/ناتوانی گنبد آهنین در برابر موشکهای مقاومت/ کاهش محبوبیت نخست وزیر رژیم صهیونیستی

بازنده اصلی جنگ غزه کیست؟/ناتوانی گنبد آهنین در برابر موشکهای مقاومت/ کاهش محبوبیت نخست وزیر رژیم صهیونیستی

به گزارش سراج24،از زمانی که آتش بس نا محدود در غزه توسط طرف صهیونیستی و نمایندگان حماس پذیرفته شده، رسانه های جهان به سمت تعیین برنده اصلی این جنگ رفته‌اند. اکثر رسانه‌های بین‌المللی بر این عقیده‌اند که جبهه مقاومت و مردم غزه پیروز اصلی میدان نبرد با صهیونیست‌ها هستند اما برخی از این رسانه‌ها مایل نیستند از بازندگان اصلی این جنگ صحبتی به میان بیاورند. می‌توان به شکل جزئی‌تری ثابت کرد که مردم غزه بزرگ‌ترین پیروز میدان نبرد با دشمن صهیونیستی بوده‌اند. این مسئله را می‌توان با نگاهی به بازندگان این جنگ به صورت جزیی و دقیق بیان کرد.

سیستم گنبد آهنین:

صهیونیست‌ها را می‌توان از یک منظر بزرگ‌ترین بازندگان جنگ 51 روزه دانست و آن ثابت شدن این موضوع به آن‌ها است که سیستم گنبد آهنین که آن‌ها با افتخار از آن یاد می‌کردند نتوانست در این جنگ حامی و حافظ آن‌ها باشد. سران رژیم صهیونیستی منابع مالی زیادی را برای این سیستم هزینه کردند و در نهایت چیزی که به دست آوردند این حقیقت بود که این سیستم نیاز به نوسازی و تجهیزات بسیار بالایی دارد. حتی آمریکایی‌ها نیز به این نتیجه رسیده‌اند و به همین دلیل در همان روزهای ابتدایی شکل گیری نبرد غزه، دولت اوباما به نتانیاهو قول داد که منابع مالی و تجهیزات بیشتری را برای به روز آوری و نوسازی این سیستم در اختیار این رژیم قرار می‌دهد. رسانه های عرب زبان منطقه در طی این مدت از واژه «آب‌کش آهنین» برای توصیف این سیستم یاد می‌کردند.

نتانیاهو :

نخست وزیر رژیم صهیونیستی جنگ با غزه را با حمایت اکثریت مردم در سرزمین‌های اشغالی آغاز کرد. در آن زمان مردم هم او را حمایت می‌کردند و هم جنگی که او به راه انداخته بود. او با هدف تضعیف حماس و در نهایت تلاش برای خلع سلاح کردن این گره در مذاکرات صلح وارد میدان نبرد با جبهه مقاومت شد تا بلکه بتواند راهی برای جلوگیری از پرتاب راکت‌ها به سمت سرزمین‌های اشغالی بیابد. محبوبیت او زمانی که تصمیم به حمله زمینی به غزه گرفت در اوج خود قرار داشت. در داخل سرزمین‌های اشغالی مردم در بالای بلندی‌های مشرف به باریکه غزه ٬ هر روز تا نیمه های شب می‌نشستند و برخورد بمب‌ها به ساختمان‌های غزه را تماشا می‌کردند و فریاد شادی سر می‌دادند. با این حال آغاز ورود به غزه با نیروهای نظامی ٬ آغاز افول محبوبیت نتانیاهو در بین صهیونیست‌ها بود. او در ظاهر عنوان می‌کرد که همه تونل‌های غزه را از بین برده است اما با ادامه یافتن جنگ به صورت زمینی و از بین رفتن تعدادی از سربازان و به اسارت گرفته شدن تعدادی دیگر ٬ این محبوبیت به نفرت تبدیل شد. از سویی جامعه جهانی قرار داشت که او را کودک کش لقب داده بود و از سوی دیگر مردم در سرزمین‌های اشغالی بودند که با بیشتر شدن میزان درگیری‌ها و پرتاب موشک‌ها و راکت‌ها به درون این سرزمین‌ها دیگر از ترس نمی‌توانستند روی تپه بنشینند و کشته شدن کودکان غزه را تماشا کنند و بخندند.

نتانیاهو در داخل کابینه نیز به شدت تضعیف شده بود. اخبار کابینه و نارضایتی وزرا از تبعات جنگ در غزه به سرعت به مطبوعات درز پیدا می‌کرد و هیچ کس نمی‌توانست وزرا را متقاعد سازد که با رسانه‌ها صحبت نکرده و مواضع خود ا بیان نکنند. میزان نارضایتی وزرای کابینه به جدی بو که بسیاری از تحلیلگران بر این عقیده‌اند٬ با پایان یافتن جنگ ٬ باید منتظر سقوط دولت نتانیاهو و یا استعفای تعدادی از وزرایش بود. بسیاری از تحلیلگران هم اکنون بر این عقیده‌اند که عملیات «صخره سخت» به آغاز مبارزات انتخاباتی برای برکناری همیشگی نتانیاهو از قدرت در سرزمین‌های اشغالی تبدیل شده است.

 محمود عباس

یکی از بازندگان جنگ 51 روزه محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی است. با وجود اینکه او بیانیه آتش بس را قرائت کرد و تلاش زیادی کرد تا این آتش بس صورت بگیرد٬ اما این حماس بود که به عنوان قهرمان در غزه و کرانه باختری مورد ستایش قرار گرفت. سرو صدا و شادی گسترده مردم در زمان قبول آتش بس در این مناطق با به دست گرفتن عکس قهرمانان این جنگ بود و نه مذاکره کنندگان. محمود عباس تا پیش از شکل گرفتن جنگ غزه٬ مشغول رایزنی با سران رژیم صهیونیستی و آمریکا برای سازش دو طرف بود و در عین حال تلاش می‌کرد شرایط برای ایجاد شدن کشور مستقل فلسطینی را نیز فراهم سازد اما با آغاز جنگ تمام رویایهای دو طرف برای صلح بر باد رفت و آتش بس نیز نمی‌تواند دری به سوی صلح همیشگی باز کند. اگر غزه توانسته بعد از جنگ خواسته های خود را به عنوان شروط آتش بس به رژیم صهیونیستی بقبولاند و امتیازاتی نظیر رفع محاصره و باز شدن گذرگاه‌ها و همچنین تاسیس بندر و فرودگاه در این منطقه به دست بیاورد ٬همه در اثر مقاومت ظاهر شده و نشستن پای میز مذاکرات نتوانسته راهی در این خصوص بگشاید.

جان کری و اوباما

جان کری و آمریکا یکی از بازندگان اصلی جنگ غزه هستند. دولت اوباما تنها دولت در عرصه جهانی بود که تا آخرین دقایق نیز از جنگ نتانیاهو علیه غزه و کودک کشی صهیونیست‌ها دفاع می‌کرد. اوباما که در ابتدای دوران ریاست جمهوری‌اش جایزه صلح نوبل را گرفته بود تا به عنوان برنده این جایزه نتواند شرایط برای آغاز شدن جنگی دیگر در منطقه خاورمیانه را فراهم کند٬ در طول این جنگ نشان داد چندان هم از اقداماتی که نتیجه‌اش می‌شود کودک کشی بدش نمی‌آید.

جان کری هم که به شدت به دنبال فرآیند سازش در این منطقه بود ٬ نشان داد استعدادی در فراهم آوردن صلح در دنیا ندارد و در نهایت این مقاومت است که نتیجه کار را مشخص می‌کند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

واکنش رسانه‌های صهیونیستی به ادعاهای نتانیاهو درباره ایران

همسر نتانیاهو دست به دامن داماد ترامپ شد

نتانیاهو و همسرش برای نهمین بار بازجویی می‌شوند

0 نظر

ارسال نظر

capcha