داعش چه تفاوتی با سلفی ها دارد؟

داعش چه تفاوتی با سلفی ها دارد؟
به گزارش سراج24، "محمد علی الم حمود" در صفحه تویتر خود نوشت: قبل از اعلام موجودیت داعش، بارها تأکید کردیم که با رشد بی رویه افکار سلفی گری، پدیده ای زشت تر از القاعده به وجود خواهد آمد.
 
به نوشته روزنامه فرامنطقه ای القدس العربی، المحمود در صفحه ای تحت عنوان "کلبانی: داعش ریشه در سلفی گری دارد" اظهار داشته است: از زمانی که این تشکیلات تروریستی کثیف "داعش" ظاهر شده است، ما بارها گفته ایم که این گروهک، تجسم و تحقق عملی اندیشه های سلفی است و هنوز چهره واقعی آن به طور کامل آشکار نشده است.
 
المحمود افزود: ۱۰ سال قبل به طور صریح اعلام کردیم که تروریسمی که در داخل کشور [عربستان] ما را هدف قرار داده است، بیش از هر چیز نتیجه افکار سلفی گری است.
 
وی افزود: سلفی بودن داعش، نیازی به تأیید مشایخ و علما ندارد با گشودن هر کدام از کتاب های اعتقادی سلفی ها برنامه کار داعش را به طور مفصل و مستدل مشاهده خواهید کرد.
به گفته این نویسنده عربستانی، تفاوت داعش با سایر سلفی های سنتی در آن است که این گروهک جرأت اجرا و عملی کردن افکار سلفی را دارند. این در حالی است که سایر گروههای سلفی به تأیید و "کف زدن" اکتفا می کنند.
 
محمد علی المحمود نویسنده عربستانی همچنین افزود: از چند سال پیش تاکنون، دهها مقاله درباره سلفی گری نوشته و در آن اشاره کرده ام سلفی گری سنتی در حقیقت ایدئولوژی تنفر از دیگران است.
 
وی در پایان خاطر نشان کرد: آیا باید حتما یک شیخ سلفی به صراحت به تروریست بودن ساختار سلفی گری اعتراف کند تا دریابیم که سلفی گری ایدئولوژی تروریستی است؟
 
یادآور می شود اخیرا عادل الکلبانی مبلغ سرشناس عربستانی و از ائمه سابق جماعت مسجد الحرام، ریشه تشکیلات تروریستی داعش را در سلفی گری دانسته و خواستار مقابله با آن شده بود.
 
"محمد علی المحمود" استاد دانشکده زبان و ادبیات عرب دانشگاه قصیم در شمال غرب ریاض پایتخت عربستان بود که در ماه نوامبر سال ۲۰۰۷ براساس حکم هیأت امنای دانشگاه [به دلایل نامعلوم] از تدریس منع شد و به بخش اداری دانشگاه منتقل شد. اما روزنامه عربستانی "سبق" دلیل این امر را جلوگیری از انتقال افکار روشنفکرانه به دانشجویان اعلام کرد و نوشت این تصمیم در قصیم با استقبال گسترده ای مواجه شده است.
 
 
منبع: العالم

اخبار مرتبط

آگهی عجیب زن ثروتمند سعودی برای شوهریابی!

ترامپ و اندیشه صهیونیسم مسیحی

سرگذشت مُبلِّغ تحت حمایت عربستان و مورد علاقه تروریست‌های بنگلادشی

0 نظر

ارسال نظر

capcha