پشت پرده های داوری فوتبال از زبان غیاثی

پشت پرده های داوری فوتبال از زبان غیاثی

به گزارش سراج24، رضا غیاثی درباره ضعف داوری فوتبال ایران در ابعاد بین‌المللی و کاهش شدید داوران الیت ایران در آسیا، اظهار کرد: به نظر می‌رسد که اعضای کمیته داوران فکر می‌کنند که داورها به این کمیته نیاز دارند و اگر به داوری، قضاوت ندهند روزش شب نمی‌شود. به همین دلیل وقتی بین کمیته و یک داور مشکلی پیش می‌آید یا کسی حرف حسابی می‌زند، با او برخورد می‌کنند و برخوردشان هم این است که آن داور محروم شود یا دیگر داوری نکند.

وی ادامه داد: همین مسئله باعث می‌شود که سعید مظفری‌زاده از داوری می‌رود چون احساس می‌کند که کمیته به حرفش توجه نمی‌کند یا ترکی کناره می‌گیرد. البته ترکی در آخرین لحظات برگشت و اگر با آمادگی کامل بازمی‌گشت حتما در تست‌ها موفق می‌شد.

غیاثی افزود: خودبزرگ‌بینی اعضای کمیته داوران و کوچک شمردن داورها در حالی رخ می‌دهد که اگر داوران نباشند، کمیته‌ای هم نیست. اعضای کمیته باید به داوران – در هر رده‌ای که هستند – احترام بگذارند و در جایگاه و توان آن‌ها از ایشان استفاده کنند. البته کم شدن داوران الیت ایران در آسیا پشت پرده‌ای هم داشت.

عضو سابق کمیته داوران فدراسیون فوتبال در توضیح این "پشت پرده" گفت: در سالی که من هم عضو کمیته بودم تصمیم گرفتند که در جامعه داوری جوان‌گرایی کنند. متاسفانه این کار جواب نداد و باعث شد که جهانبازی و بخشی‌زاده کنار بروند. با خروج این دو داور از جمع داوران الیت، به طور خودکار چهار کمک داور هم از این فهرست خارج شدند.

وی ادامه داد: محسن قهرمانی هم الیت نبود اما در رقابت‌های آسیایی به عنوان داور چهارم شرکت می‌کرد. این داوران از فهرست الیت خارج شدند تا چند جوان از جمله اکبریان و خورشیدی به آن اضافه شوند. این دو داور جوان نتوانستند انتظار کمیته را برآورده کنند و در تست‌های AFC مردود شدند.

غیاثی همچنین گفت: من و نصیری هم صورتجلسه خروج جهانبازی و بخشی‌زاده از فهرست الیت را امضا کردیم هرچند میلی به آن نداشتیم. پس ما هم در این اشتباه شریکیم.

این داور قدیمی همچنین ادامه داد: خوشبختانه یکی از داوران جوان یعنی موعود بنیادی فر توانست از تست‌های AFC سربلند خارج شود و اگر خدا بخواهد در کلاس جدیدی که شرکت می‌کند هم موفق می‌شود و با اضافه شدن به جمع داوران الیت، دو کمک داور را هم با خود به این فهرست اضافه می‌کند.

وی در ادامه با بیان اینکه مهم‌ترین مسئله همدل بودن داوران و کمیته داوران است گفت: جامعه داوران باید رفتار دوستانه‌ای با هم داشته باشند و البته اشتباهی را که ما مرتکب شدیم تکرار نکنند. خبرهایی می‌رسد که قرار است تعدادی داور جوان را به آسیا معرفی کنیم که سابقه خوبی ندارند و داوری زیادی انجام نداده‌اند.

غیاثی همچنین گفت: گاهی نمرات ناظران داوران با واقعیت متفاوت است و آن‌ها مجبور می‌شوند که به خاطر تذکر کمیته یا دپارتمان داوری دوباره فیلم بازی را نگاه و نمره خود را اصلاح کنند. از ناظران خواهش می‌کنم که حتما قبل از نمره دادن و ارائه گزارش به کمیته داوران، فیلم بازی و فیلم‌های مربوط به نظر فیفا درباره مسائل داوری را ببینند که مجبور نشوند در نمره‌شان تجدیدنظر کنند.

وی در ادامه با اشاره به اخراج پیام صادقیان در دیدار پرسپولیس و فولاد اظهار کرد: شنیده‌ام که پس از بازی، وقتی اکبریان می‌خواست گزارش بازی را آماده کند، در کتابچه داوری‌اش به دنبال موردی می‌گشت که آن را به عنوان دلیل اخراج صادقیان در گزارش بنویسید!

غیاثی افزود: در قانون آمده که اعتراض با رفتار و گفتار اخطار دارد اما کسی که گفتار یا رفتارش توهین‌آمیز، زشت یا ناسزاگونه باشد باید اخراج شود. همه دیدند که صادقیان رفتار یا گفتار توهین‌آمیز نداشت و خود داور هم به این مسئله اذعان داشت. اگر داور قوانین را بلد بود و ملکه ذهنش بود به صادقیان کارت زرد می‌داد و آن اتفاقات هم رخ نمی‌داد.

وی افزود: به دلیل این نظرم خیلی‌ها من را به پرسپولیسی بودن متهم کردند اما من طرفدار داوری‌ام. متاسفانه پس از بازی پرسپولیس و فولاد همه جو زده شدند. کسی از رفتار صادقیان دفاع نمی‌کند اما اگر داور ما مرتکب آن اشتباه نمی‌شد این اتفاق نمی‌افتاد. چرا خودمان را فریب می‌دهیم؟ چرا در رای کمیته انضباطی، اشتباه داور نادیده گرفته شد.

غیاثی همچنین گفت: در اولین جلسه کمیته داوران پس از رفتن من و نصیری تصمیم گرفتند به داورانی که بین‌المللی نبودند نظارت ندهند. هدف‌شان از این کار فقط این بود که من بهروان نظارت نکنیم، در حالی که همه آن‌هایی که نظارت می کنند یا در کمیته هستند حتی شده در یک کلاس شاگردم بودند. این خودخواهی است. آن‌ها فکر منافع خودشان هستند. اگر من و بهروان ناظر نباشیم، یک نظارت بیشتر به آن‌ها می‌رسد.

وی ادامه داد: در کلاس‌هایی که برگزار می‌شود چه کسی به جز اصفهانیان و عسگری و... تدریس می‌کنند؟ آن‌ها کلی تلاش کردند که حق تدریس را بالا ببرند اما هنوز حق داوری را نتوانستند بالا ببرند. کمیته داوران جایی برای بهره‌برداری شده است.

غیاثی ادامه داد: اصفهانیان باز هم خودش را به کلاس "فوتورو" معرفی کرده است. سن نظارت در کنفدراسیون آسیا ۶۰ سال است و اصفهانیان تنها سه، چهار سال فرصت دارد و به همین دلیل AFC او را انتخاب نمی‌کند. یک بار هم که اصفهانیان مدعی بود در کلاس AFC سخنرانی کرده و برایش کف زده‌اند، متن سخنرانی‌اش را نوید مظفری به صورت "فینگیلیش" نوشته بود!

عضو سابق کمیته داوران اما در ادامه تاکید کرد که انتقادهایش از کمیته داوران از سر دلسوزی است. غیاثی به ایسنا گفت: بعد از یکی دو نقدی که از کمیته داوران و رییسش داشتم، بعضی‌ها سعی کردند این نقدها را دشمنی من با کمیته جلوه دهند. آن‌ها می‌پرسند چرا وقتی خودمان سر کار بودیم از داوری‌ها انتقاد نمی‌کردیم؟

وی افزود: انتقادهای امروز ما به آقای اصفهانیان بر مبنای انتقاد برای اصلاح امور یا همان فریضه امر به معروف و نهی از منکر است که از سر صدق و صفاست. صحبت‌های ما با اظهارات دیگران از زمین تا آسمان فرق دارد چون هیچ بدخواهی خواهان اصلاح طرف مقابلش نیست. فقط دوستان و دلسوزان هستند که لغزش دوست را می‌بینند و تذکر می‌دهند.

غیاثی ادامه داد: نقد مستند و خیرخواهانه ما صرفا برای اصلاح امور جامعه داوری است و نه برای کوبیدن و ضایع کردن آقای اصفهانیان. او خودش هم بهتر می‌داند که وقتی دوستان و همراهان امروزش سر به سرش می‌گذاشتند و مسخره‌اش می‌کردند، ما یار و یاورش بودیم. امروز هم اگر چیزی می‌گوییم و انتقادی می‌کنیم از سر دلسوزی است و لاغیر.

وی ادامه داد: ما علاقه داریم که کمیته داوران آنقدر خوب و منصفانه کار کند که هیچ کس، حتی منتقدان کژفهم و بددل هم نتوانستند کمترین ایراد را به او بگیرند.

وی افزود: در این باره گفتنی‌های دیگری هم داریم که آن را به آینده وامی‌گذاریم. فعلا به همین قدر بسنده می‌کنم که بر خلاف کسانی که برای کسب منفعت و از روی ریا و نفاق خود را دوستان اصفهانیان جا می‌زنند – که کافی است یک بار داوری یا کلاس یا نظارت به آن‌ها ندهند تا ماهیت‌شان برملا شود – معتقدم که انتقادهای سازنده ما به نفع کمیته داوران و شخصی آقای اصفهانیان است. به همین دلیل اگر باز هم چیزی به نظرم بیاید که به نفع داوری باشد، آن را ابراز خواهم کرد.

منبع:پرسپولیس نیوز

اخبار مرتبط

تعطیلی برنامه فوتبال ۱۲۰ فردوسی پور

فیلم| 12 میلیارد در 6 ماه

مدافع تیم ملی ایران پس از ۱۱ سال خداحافظی کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha